Vazni v 2. ukrajinskom fronte

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 32.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 647 příspěvků vloženo, 2909 editováno a 2331 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vazni v 2. ukrajinskom fronte

  Avatar
  Dobry den, obraciam sa na Vas s otazkou na ktoru nejako neviem najst presnu odpoved.


  Ide o otazku :


  Prečo väčšinu vojakov a dôstojníkov 2. ukrajinskeho frontu maršala Malinovskeho tvorili kriminálnici väzni, asocialne zivly prepustení z väzenia a taborov a príslušníci trestnych jednotiek?


  Odpovedi ma napada vela, ale vsetko su to len domienky ,budem rad a velmi vdacny ak mi poradite odpoved, alebo nejaku publikaciu kde by som mohol najst odpoved.


  Vopred dakujem
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/87141#322925Verze : 0
  Avatar
  Nelze tvrdit, že "většinu" vojáků - důstojníci rozhodně ne - 2. ukrajinského frontu tvořili "vězni a kriminálníci". Pouze jejich množství bylo výrazně vyšší, než např. u 1. ukrajinského frontu. Celé to souviselo se skutečností, že nejpozději od léta 1944 měli Sověti značné problémy s doplňováním armády novými odvedenci, což bylo dáno důsledkem ztrát. Neoficiálně se odhaduje, že z odvodních ročníků 1921-1924 zbyla po válce pouhá TŘI procenta mužů!
  Veškeré odvody na tzv. osvobozených územích nebyly schopny pokrýt potřeby frontových uskupení, navíc na západní Ukrajině (Halič) a v Pobaltí odmítali muži rukovat do Rudé armády a skrývali se po lesích. Sovětské velení muselo po "osvobození" těchto oblastí několikanásobně zvýšit množství vojsk NKVD, aby území udržela v klidu - šlo o desítky divizí. Valná část nováčků byla posílána na hlavní operační směry, tedy mezi Karpaty a Baltské moře - 3., 2. a 1. běloruský front, 1. a 4. ukrajinský front. Pobaltské fronty nedostávaly doplňky téměř žádné, proto se v Kuronsku až do jara 1945 nehly z místa. Na 2. a 3. ukrajinský front tak zbyly poslední rezervy, vězni sovětských koncentračních táborů, kterým byla dána možnost "smýt vinu krví". Tím se také uvolňovaly "kádry" NKVD pro nasazení na západní Ukrajině a v Pobaltí. Takže zde zabili dvě mouchy jednou ranou.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/87141#324827Verze : 0
  MOD