Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 402 příspěvků vloženo, 1688 editováno a 328 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

4. tanková armáda [1943-1945]

4th Tank Army / 4. Panzerarmee

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    4. tanková armáda 4th Tank Army
    Originální název:
    Original Name:
    4. Panzerarmee
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    DD.01.1943
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Hothova armádní skupina Army Group Hoth
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    DD.01.1943-12.02.1943 Skupina armád Don
    12.02.1943-04.04.1944 Skupina armád Jih
    04.04.1944-23.09.1944 Skupina armád Severní Ukrajina
    23.09.1944-25.01.1945 Skupina armád A
    25.01.1945-08.05.1945 Skupina armád Střed
    DD.01.1943-12.02.1943 Army Group Don
    12.02.1943-04.04.1944 Army Group South
    04.04.1944-23.09.1944 Army Group North Ukraine
    23.09.1944-25.01.1945 Army Group A
    25.01.1945-08.05.1945 Army Group Centre
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

    Velitel:
    Commander:
    DD.01.1943-03.11.1943 Hoth, Hermann (Generaloberst)
    03.11.1943-21.04.1944 Raus, Erhard (Generaloberst)
    21.04.1944-01.05.1944 Nehring, Walther Kurt Josef (General der Panzertruppe)
    01.05.1944-28.06.1944 Harpe, Josef (Generaloberst)
    28.06.1944-02.07.1944 Balck, Hermann (General der Panzertruppe)
    02.07.1944-05.08.1944 Nehring, Walther Kurt Josef (General der Panzertruppe)
    05.08.1944-21.09.1944 Balck, Hermann (General der Panzertruppe)
    21.09.1944-08.05.1945 Gräser, Fritz Hubert (General der Panzertruppe)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.01.1943-dd.07.1944 Fangohr, Friedrich (Generalleutnant)
    dd.07.1944-17.08.1944 Schulze-Büttger, Georg (Oberst)
    20.08.1944-20.09.1944 Mellenthin, Friedrich-Wilhelm von (Oberst)
    25.09.1944-25.01.1945 Müller, Christian (Oberst)
    25.01.1945-08.05.1945 Knüppel, Wilhelm (Generalmajor)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.01.1943-DD.04.1943 LVII. tankový sbor
    DD.01.1943-23.11.1943 Vyšší dělostřelecké velitelství 312
    20.02.1943-04.03.1943 15. pěší divize
    DD.02.1943-DD.03.1943 11. tanková divize
    DD.02.1943-DD.03.1943 111. pěší divize
    DD.02.1943-DD.03.1943 16. pěší divize (motorizovaná)
    DD.02.1943-DD.03.1943 3. tanková divize
    DD.02.1943-DD.03.1943 444. zajišťovací divize
    DD.02.1943-DD.03.1943 Sbor ke zvláštnímu použití
    DD.03.1943-DD.04.1943 Tankový sbor SS
    DD.03.1943-DD.04.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    25.04.1943-08.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 585
    30.04.1943-21.09.1943 454. zajišťovací divize
    DD.06.1943-19.07.1943 II. tankový sbor SS
    DD.07.1943-DD.10.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    14.08.1943-18.08.1943 112. pěší divize
    DD.08.1943-DD.09.1943 III. tankový sbor
    DD.08.1943-DD.02.1944 VII. armádní sbor
    DD.09.1943-05.01.1944 XIII. armádní sbor
    DD.09.1943-DD.10.1943 XXIV. tankový sbor
    DD.10.1943-DD.03.1944 LIX. armádní sbor
    DD.10.1943-DD.02.1944 XXXXII. armádní sbor
    DD.11.1943-DD.03.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.11.1943-DD.06.1944 XXXXVIII. tankový sbor
    15.12.1943-16.12.1943 1. tanková divize
    DD.12.1943-DD.01.1944 454. zajišťovací divize
    01.01.1944-DD.01.1944 147. záložní divize
    06.01.1944-15.01.1944 XIII. armádní sbor
    19.01.1944-DD.07.1944 XIII. armádní sbor
    DD.01.1944-DD.02.1944 16. tanková divize
    DD.01.1944-DD.02.1944 19. tanková divize
    DD.01.1944-DD.02.1944 6. dobrovolnická útočná brigáda SS Langemarck
    DD.01.1944-DD.02.1944 6. tanková divize
    DD.02.1944-DD.03.1944 340. pěší divize
    02.04.1944-09.04.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
    DD.04.1944-DD.08.1944 213. zajišťovací divize
    DD.04.1944-19.07.1944 XXXXII. armádní sbor ke zvláštnímu použití
    DD.05.1944-DD.06.1944 1. tanková divize
    DD.05.1944-DD.07.1944 4. tanková divize
    DD.05.1944-DD.06.1944 8. tanková divize
    DD.05.1944-DD.07.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
    DD.06.1944-DD.07.1944 28. myslivecká divize
    DD.06.1944-DD.07.1944 454. zajišťovací divize
    DD.06.1944-DD.07.1944 5. tanková divize
    DD.06.1944-DD.11.1944 LVI. tankový sbor
    19.07.1944-DD.02.1945 XXXXII. armádní sbor
    20.07.1944-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 312
    DD.07.1944-DD.08.1944 VIII. armádní sbor
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVI. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 III. tankový sbor
    DD.08.1944-DD.02.1945 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.10.1944-08.05.1945 Dělostřelecká brigáda pozemního vojska 777
    DD.11.1944-DD.12.1944 XXIV. tankový sbor
    DD.02.1945-08.05.1945 Divize č. 463
    DD.02.1945-08.05.1945 Tankový sbor Großdeutschland
    DD.02.1945-DD.03.1945 XXIV. tankový sbor
    DD.02.1945-DD.04.1945 XXXX. tankový sbor
    DD.03.1945-DD.04.1945 16. tanková divize
    DD.03.1945-DD.MM.RRRR V. armádní sbor
    DD.04.1945-08.05.1945 LVII. tankový sbor
    DD.04.1945-DD.05.1945 Výsadkový tankový sbor Hermann Göring
    DD.05.1945-08.05.1945 10. tanková divize SS Frundsberg
    DD.05.1945-08.05.1945 20. tanková divize
    DD.05.1945-08.05.1945 LXXXX. armádní sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Dělostřelecká brigáda pozemního vojska 288
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 15

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    DD.01.1943-23.11.1943 312th Higher Artillery Command
    DD.01.1943-DD.04.1943 LVII Tank Corps
    20.02.1943-04.03.1943 15th Infantry Division
    DD.02.1943-DD.03.1943 111th Infantry Division
    DD.02.1943-DD.03.1943 11th Tank Division
    DD.02.1943-DD.03.1943 16th Infantry Division (motorized)
    DD.02.1943-DD.03.1943 3rd Tank Division
    DD.02.1943-DD.03.1943 444th Security Division
    DD.02.1943-DD.03.1943 Special Purpose Corps
    DD.03.1943-DD.04.1943 SS Tank Corps
    DD.03.1943-DD.04.1943 XXXXVIII Tank Corps
    25.04.1943-08.05.1945 585th Army Rear Area Command
    30.04.1943-21.09.1943 454th Security Division
    DD.06.1943-19.07.1943 II SS Tank Corps
    DD.07.1943-DD.10.1943 XXXXVIII Tank Corps
    14.08.1943-18.08.1943 112th Infantry Division
    DD.08.1943-DD.09.1943 III Tank Corps
    DD.08.1943-DD.02.1944 VII Army Corps
    DD.09.1943-05.01.1944 XIII Army Corps
    DD.09.1943-DD.10.1943 XXIV Tank Corps
    DD.10.1943-DD.03.1944 LIX Army Corps
    DD.10.1943-DD.02.1944 XXXXII Army Corps
    DD.11.1943-DD.03.1944 XXIV Tank Corps
    DD.11.1943-DD.06.1944 XXXXVIII Tank Corps
    15.12.1943-16.12.1943 1st Tank Division
    DD.12.1943-DD.01.1944 454th Security Division
    01.01.1944-DD.01.1944 147th Reserve Division
    06.01.1944-15.01.1944 XIII Army Corps
    19.01.1944-DD.07.1944 XIII Army Corps
    DD.01.1944-DD.02.1944 16th Tank Division
    DD.01.1944-DD.02.1944 19th Tank Division
    DD.01.1944-DD.02.1944 6th SS Volunteers Assault Brigade Langermarck
    DD.01.1944-DD.02.1944 6th Tank Division
    DD.02.1944-DD.03.1944 340th Infantry Division
    02.04.1944-09.04.1944 9th SS Tank Division Hohenstaufen
    DD.04.1944-DD.08.1944 213th Security Division
    DD.04.1944-19.07.1944 XXXXII Special Purpose Army Corps
    DD.05.1944-DD.06.1944 1st Tank Division
    DD.05.1944-DD.07.1944 4th Tank Division
    DD.05.1944-DD.06.1944 8th Tank Division
    DD.05.1944-DD.07.1944 9th SS Tank Division Hohenstaufen
    DD.06.1944-DD.07.1944 28th Jaeger Division
    DD.06.1944-DD.07.1944 454th Security Division
    DD.06.1944-DD.07.1944 5th Tank Division
    DD.06.1944-DD.11.1944 LVI Tank Corps
    19.07.1944-DD.02.1945 XXXXII Army Corps
    20.07.1944-08.05.1945 312th Higher Artillery Command
    DD.07.1944-DD.08.1944 VIII Army Corps
    DD.07.1944-DD.08.1944 XXXXVI Tank Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 III Tank Corps
    DD.08.1944-DD.02.1945 XXXXVIII Tank Corps
    DD.10.1944-08.05.1945 777th Army Artillery Brigade
    DD.11.1944-DD.12.1944 XXIV Tank Corps
    DD.02.1945-08.05.1945 Division No. 463
    DD.02.1945-08.05.1945 Tank Corps Grossdeutschland
    DD.02.1945-DD.03.1945 XXIV Tank Corps
    DD.02.1945-DD.04.1945 XXXX Tank Corps
    DD.03.1945-DD.04.1945 16th Tank Division
    DD.03.1945-DD.MM.RRRR V Army Corps
    DD.04.1945-DD.05.1945 Airborne Tank Corps Hermann Göring
    DD.04.1945-08.05.1945 LVII Tank Corps
    DD.05.1945-08.05.1945 10th SS Tank Division Frundsberg
    DD.05.1945-08.05.1945 20th Tank Division
    DD.05.1945-08.05.1945 LXXXX Army Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 15th Air Force Field Division
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 288th Army Artillery Brigade

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    Panzer-Armeeoberkommando 4 Panzer-Armeeoberkommando 4
    Zdroje:
    Sources:
    Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1-5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main, 1966
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    http://www.axishistory.com/index.php?id=2055
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/8728#421021Verze : 0
    MOD