Chávez, Coronado

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 387 příspěvků vloženo, 2028 editováno a 2795 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Chávez, Coronado

    Avatar
    Coronado Chávez



    *8.11.1807 Comayagua, Honduras
    +22.6.1881 Comayagua, Honduras



    Prezident Hondurasu /8.1.1845-1.1.1847/



    Chávez bol samoukom a sám získal všetky svoje vedomosti samoštúdiom.


    V auguste 1839 sa stáva Generálnym ministrom a od mája 1843 do januára 1844 zastáva post ministra zahraničných vecí a po nástupe gen. Ferreru do prezidentskej funkcie je štátnym sekretárom. Od 30.9 do 26.11.1844 je predsedom ministerskej rady, ktorá zastáva niektoré funkcie prezidenta, nakoľko Ferrera je neprítomný.


    V čase svojho prezidentského pôsobenia sa stimuloval pestovanie kávy, začal odmeňovať tých ktorí slúžili v armáde formou mimoriadnych odmien, taktiež zaviedol daňové úľavy pre všetkých, čo sa venovali pestovaniu kávy.


    Taktiež sa zaslúžil za rozvoj remeselnej výroby a manufaktúr na výrobu klobúkov. 10.3.1846 je vytvorená Literárna spoločnosť Hondurasu a z nej je vytvorená 19.9.1847 Národná univerzita.


    Prezident Chávez prezidentským dekrétom z 26.5.1845 vyhlasuje vojnu Salvadoru. Taktiež v tomto čase poskytuje útočisko gen. Franciscovi Malespínovi a jeho dôstojníkom.


    Pre mesto Choluteca udelil 1.10.1845 štatút mesta a zaviedol povinnosť z každej vytlačenej publikácie odovzdať 4 kusy štátnym úradom pre ich archiváciu ako aj že všetky majetky, ku ktorým sa nik nehlási, budú uskladnené v štátnej pokladnici a taktiež zaviedol pre občanov cestovné pasy pre cesty mimo krajiny.


    Počas mesiacov jún až august 1846 cestoval po východných oblastiach, aby sa tu oboznámil s potrebami tamojších obyvateľov, pričom obyvateľstvo ho vítalo s entuziazmom. 1.1.1847 odovzdáva prezidentský úrad do rúk rady ministrov tvorenej gen. Franciscom Ferrera, gen. Santosom Guardiola a lic.Castom Alvaradom. Ministerská rada vykonáva prezidentské právomoci až do 12.2.1847, kedy legislatívne zhromaždenie zvolí nového prezidenta lic. Juana Nepomuceno Fernándeza Lindo y Zelaya, ktorý v tento deň preberá prezidentský úrad.
    Po skončení svojho mandátu v mesiacoch jún až v október 1847 je reprezentantom Hondurasu na stredoamerickom sneme v Nacaome.


    Následne v roku 1850 odchádza do exilu spolu s F.Ferrerom a pobýva niekoľko rokov v Salvadore.


    Po exile sa vracia do Hondurasu a usadzuje sa v Comyagua, kde sa venuje stolárskej práci až kým neni menovaný Ministrom daní a vojny v decembri 1865. Od roku 1865 do 1874 zastáva post člena súdu v Comayagua.



    19.3.1846, ešte za svojho života je vyhlásený legislatívnym zhromaždením "Padre Conscripto" (otec vlasti).


    22.6.1881 umiera v meste Comayagua.




    zdroj:
    honduraseducacional.com
    atlaswords.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/87829#325923Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Chávez Chávez
    Jméno:
    Given Name:
    Coronado Coronado
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    - -
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.11.1807 Comayagua, Honduras
    08.11.1807 Comayagua, Honduras
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    22.06.1881 Comayagua, Honduras
    22.06.1881 Comayagua, Honduras
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Prezident Hondurasu President of the Honduras
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    honduraseducacional.com
    atlaswords.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/87829#325924Verze : 0
    MOD