19.10.2009 - České pistole vz. 82 v Afghánistánu nevyhovují

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 365 příspěvků vloženo, 1233 editováno a 390 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

19.10.2009 - České pistole vz. 82 v Afghánistánu nevyhovují

  Avatar
  Armáda ČR nakupuje bez výběrového řízení tisíc rakouských pistolí Glock 17 pro misi v Afghánistánu. Nové zbraně mají nahradit nevyhovující české pistole vz. 82.


  "Zkušenosti získané z působení v těžkých klimatických podmínkách na území Afghánistánu potvrzují, že pistole vzor 82 tuzemské výroby je při nasazení za těchto podmínek naprosto nevyhovující," uvedl ministr obrany Barták.


  Zdroj: zpravy.idnes.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329340Verze : 0
  Avatar
  Vybrali Glock - to Neprekvapuje - Pi82 vyhovovala odjakživa tak maximálne na kancelárske boje.
  Prečo nebola vybraná Čz-75 alebo jej varianty, ktorá ostatne už dávno mohla byť zavedená u polícia i u armády, je asi na dlhý flamewar.


  mám ale pocit, že sa priame zadania a priame nákupy na MNO nejak rýchlo množia.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329413Verze : 0
  Avatar
  No minimálne dva dôvody prečo vybrali Glock boli v článku uvedené - ten prvý bolo to že zbraň je používaná jednotkami všetkých štátov NATO (neviem či fakt vo všetkých, alebo len v Afganistane), takže nie je problém náhradnými dielmi a druhý dôvod je ten že Glock s taktickým svetlom je stále leacnejší ako ČZ-75 bez taktického svetla.  Citace :

  Pro rakouskou pistoli Glock 17 se armáda rozhodla i z důvodu, že ji používají všechny jednotky NATO. "Což mimo jiné zabezpečuje snadnou dostupnost náhradních dílů a servisu," dodal Barták. Tento tip zbraně navíc už používají speciální jednotky a Vojenská policie  Citace :

  Za jeden kus s taktickou svítilnou armáda zaplatí 15 139,18 korun, zatímco za CZ 75B bez svítilny a příslušenství by stát zaplatil 15 341,50 korun.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329418Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Myslím že všechny armády ji mají, ale ne všechny ji používají v nějaké velké míře, američané jich mají jen menší množství u některých jednotek, standard je u nich myslím Beretta 92. Ta cena obávám se není moc jistá, pokud vím jde o cenu katalogovou, takže při dodávce 1000 kusů by asi byla nižší, ale to je spíš věcí toho aby se ozval výrobce, pokud je to tak. Náhradní díly asi nebudou hlavní důvod, pro těch pár set vojáků by ND nebylo problém držet, důvodem mohlo být třeba lepší fungování v prašném prostředí. Bohužel to nám asi ministr neřekne Sad co bylo důvodem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329422Verze : 0
  Avatar
  ja bych to nejak neodsuzoval - ona ta "vyberova rizeni" jsou casto stejne zmanipulovana jako vyber bez nich, navic jsou neskutecne zdlouhava - neco vyberete, par firem vyradite, ty se odvolaji, a vy jen cekate a cekate, nez se vyresi vsechna odvolani, do te doby nekoupite nic. Bud muze ministerstvo jit touto cestou (a verte, ze u vetsiny zakazek k odvolani dojde, protoze se jedna o velke a silne firmy plne pravniku), nebo se proste rozhodne a neco se nakoupi. Podle me to neni spatne, hlavne kdyz vojaci dostanou co potrebuji, a z pusobeni soucasne vlady mam pocit, ze si mnohem vice vsima toho, co lide v jejich rezortech potrebuji, tak by to melo byt (aniz bych chtel nejaky flamewar, tato vlada je od doby posledni urednicke vlady jedna z tech nejrozumnejsich co nas potkala a mohlo by to tak jeste par let zustat ...)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329425Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Výběrové řízení je v našich podmínkách zlodějina . Proč dělat výběr , když víme , že ta pistole nevyhovuje a vuhovuje a je to prozkoušeno jinák .Beretta jistě perfektní , ale má také nevýhody ( jedna koule zfetovaného blbce nezastaví ) Chce to alespoň jistotu , že mi pistole neselže a to splnuje Beretta , Glock . Dobré řešení by bylo dodat je do Senátu a Parlamentu , aby si to vyzkoušeli sami na sobě . Mohou pálit jeden po druhém. Prostě když jde o funkčnost a bezpečnost lidí musí jít vše ostatní jaksi bokem .
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329431Verze : 0
  Avatar
  Původně jsem do této diskuze vůbec nechtěl zasahovat, ale nedá mi to. Promiň Radku, ale obávám se, že tvoje hodnocení činnosti vlády na poli armádních akvizic je poněkud optimistické.
  Některé nákupy bez výběrového řízení by snad mohly být pochopitelné, kdyby...
  ...kdyby velkých akvizic bez výběrovky nebylo čím dál tím víc.
  ...kdyby se o konkrétních akvizicích rozhodovalo skutečně uvnitř armády a ne ve vedení obchodních firem.


  Jak to myslím v tom druhém "kdyby"? Vezměte si za poslední léta soupis akvizic bez výběrovky, s neprůhlednou či podezřelou výběrovkou. Namátkou: Gripen, Dingo, Iveco, samopaly MP-5, pušky M4, nyní pistole Glock. Jakého společného jmenovatele mají všechny tyto akvizice? Dvě firmy - Omnipol a MPI CZ (dříve M.P.I. Trading), přičemž jejich osobní vazby na špičky MO jsou dostatečně známy (alespoň mně).


  Ale abych se vyjádřil k pistolím. Že vz.82 k nejlepším zbraním nepatří víme asi všichni (přestože mě osobně se z ní střílí velmi dobře; ale to je jen můj subjektivní názor). Zajímavý je i fakt, že vz.82 se nepoužívají ani v misi KFOR ("normální" důstojníci mají staré vz.52, VePři pak Glocky).
  Zarazilo mě však, že ačkoli různé jednotky AČR jsou v Afghánistánu už od roku 2002, trvalo 7 let než zjistili, že vz.82 v afghánském prostředí nevyhovuje.
  Ale přes to bych se bez problémů přenesl. Nejvíc mě ale zaráží, že v dnešní době, kdy každý stát pumpuje peníze do vlastní ekonomiky, tak naše MO domácího výrobce ani neosloví. Je to do očí bijící o to víc, že poslední varianty ČZ-75 jsou s Glockem kvalitativně srovatelné. A že je pětasedma o cca 2000 korun (počítám do toho i cenu taktické svítilny)dražší? Jestli jsem to pochopil správně, tak se jedná o katalogovou cenu České zbrojovky, která nezohledňuje možné cenové jednání, po kterém by cena byla nižší. ČZ-75 by sice i tak vyšla dráž (mým odhadem tako 10%), ale je nutno vzít v úvahu, že ze zaplacené sumy by ČZ zpátky do státního rozpočtu odvedla 20% na dani z příjmu. Zatímco daň z příjmu za Glocky bude odvedena v Rakousku.
  Navíc není zřejmé, zda uvedená suma 15 139,18 Kč za Glock je s DPH nebo bez. U ČZ se jedná o cenu s DPH (při porovnání s katalogovým ceníkem http://www.czub.cz/cz/pages/106-cenik.aspx )


  Prostě podle mého názoru další z "výhodných" akvizic. Ale proč mě to překvapuje. Ve vojenských zakázkách se už pár let aktivně pohybuji, tak jsem si mohl zvyknout...Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329435Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Krom problémů které uvedl tango (a se kterými se ztotožňuji) mne napadá jedna věc, když pominu že ty pistole v Afghánu vůbec nejsou, tak nikdo neřekl čím že nevyhovují, výkonem? čínností v prašném prostředí? spolehlivostí? poruchovostí? V čem je nedostatek, nejsem fandou právě téhle zbraně, z ČZ ji osobně (a je to můj osobní názor) považuji za tu nejméně povedenou, ale pokud je nevhodná, tak v čem. Co je tedy kritériem pro její náhradu? pokud totiž nevíme důvod náhrady, nevíme ani jestli ta náhrada není jen náhražka, nelze totiž určit jestli se problém odstranil. To že by se daně odvedly u nás by samozřejmě bylo přínosem, to že se odvedou v rakousích může být přínosem pro rakušany a možná pro konkrétního člověka u nás. Osobně vidím další nebezpečí, až se bude rozhodovat o nákupu pro celou armádu (což se bude) dojde (možná) k tomu že někdo řekne, dokoupíme ty pistole co už stejně máme a nebude se řešit jestli je to vhodné nebo ne. A to že domácí výrobce nebyl ani osloven a novinářům se servíruje cena za kterou bych si tu zbraň koupil já, mi přijde docela jako podvod. Každý kdo se pohyboval v nákupu větších množství výrobků, ví že lze vyjednat velmi zajímavé slevy v řádu desítek procent (nevím kolik je to u zbraní). Takže počty mi vychází tak že nákup bude v reálu o dost dražší než z domácích zdrojů
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329507Verze : 0
  Avatar
  Moment, podľa článku som usúdil že ČZ-82 sa v Afganistane neosvedčila, ale podľa teba vôbec nebola v Afganistane nasadená....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329524Verze : 0
  MOD
  Avatar
  no v Afghánu jsou "speciálové" a ti mají myslím Glocky jako normální zbraň, nejsem si jist co mají vojáci kteří dělají ochranu rekonstrukčnímu týmu, tam by teoreticky mohly být i ČZ 82ky, protože se předpokládalo, že tam nepřijdou do boje (pak bylo otázkou nač tam tedy jsou Smile ) . Problém není ale v tom jestli a v jakém počtu tam jsou (mohly tam být při předchozích akcích), problém je že se neví CO na nich nevyhovuje. Od toho se pak odvíjí co musí navíc (proti nim) splnit jejich náhrada. Pokud nevyhovuje třeba váha (ber to jako příklad) pak by pistole co je nahradí měla být lehčí, pokud jim vadí třeba prach, měla by být odolnější vůči prachu, při minimálně stejných ostatních parametrech. To je právě ten základní problém. Pokud nevím CO je špatného, pak nemohu posoudit zda náhrada vyhovuje (samozřejmě je to výhodou pro toho kdo rozhoduje). Tady právě je úskalí výběrových řízení, jsou dána pravidla a parametry, které musí věc splnit, nejde říct že tahle vyhovuje, pokud je nesplní. zpětně lze pak říci že parametr třeba počtu ran nebyl splněn byť ho výrobce garantoval a lze (minimálně teoreticky) i dodatečně žádat kompenzaci (vše je potřeba samozřejmě mít v podmínkách). Tady vidím ten zásadní problém. To že Glock zřejmě nemusí být vyloženě špatná volba asi nikdo nezpochybňuje, možná by Beretta byla lepší, nebo ČZ, ale to bez požadavků nelze posoudit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329556Verze : 0
  Avatar
  je to kvuli nevhodnosti naboje ( Makarov ma horsi vlastnosti nez Luger ) a nespolehlivosti, ale co presne je nespolehlive se mi nepodarilo zjistit.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88601#329679Verze : 0