Seattle, Letecká stanice námořnictva Seattle [1928-1995]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 350 příspěvků vloženo, 1162 editováno a 380 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Seattle, Letecká stanice námořnictva Seattle [1928-1995]

Naval Air Station Seattle / NAS Seattle

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Letecká stanice námořnictva Seattle Naval Air Station Seattle
    Originální název:
    Original Name:
    Naval Air Station Seattle
    Další názvy:
    Other Names:
    DD.MM.1920-DD.MM.1925 Aviation Field, Sand Point
    DD.MM.1925-DD.MM.1928 Navy Reserve Air Base Sand Point
    Obec:
    Municipality:
    Seattle, Washington Seattle, Washington
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    47°40'47.61"N 122°15'00.39"W
    Vznik:
    Established:
    DD.MM.1928 premenovaním
    DD.MM.1928 renamed
    Velitelé:
    Commanders:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    01.11.1935 01.10.1937 Hlídková peruť 12F
    Patrol Squadron 12F
    01.09.1937 15.09.1938 Hlídková peruť 18
    Patrol Squadron 18
    01.10.1937 01.07.1939 Hlídková peruť 19
    Patrol Squadron 19
    01.07.1939 20.03.1941 Hlídková peruť 43
    Patrol Squadron 43
    DD.11.1942 DD.06.1943 Hlídková peruť 62
    Patrol Squadron 62
    22.12.1942 05.01.1944 Hlídková peruť 61
    Patrol Squadron 61
    10.03.1943 15.03.1944 Hlídková peruť 45
    Patrol Squadron 45
    DD.MM.1943 DD.MM.RRRR Stíhací peruť 3
    Fighting Squadron 3
    23.04.1944 06.06.1944 Hlídková peruť 43
    Patrol Squadron 43
    12.10.1944 01.12.1944 Hlídková bombardovací peruť 62
    Patrol Bombing Squadron 62
    26.03.1945 14.14.1945 Torpédová peruť 41
    Torpedo Squadron 41
    DD.04.1945 08.05.1945 Torpédová peruť 5
    Torpedo Squadron 5
    25.06.1945 01.09.1945 Hlídková bombardovací peruť 110
    Patrol Bombing Squadron 110
    04.07.1945 09.07.1945 Torpédová peruť 41
    Torpedo Squadron 41
    18.07.1945 15.09.1945 Hlídková bombardovací peruť 43
    Patrol Bombing Squadron 43
    13.01.1947 20.03.1947 Útočná peruť 5A
    Attack Squadron 5A
    15.09.1948 DD.05.1949 Útočná peruť 213
    Attack Squadron 213
    15.09.1948 16.05.1949 Útočná peruť 214
    Attack Squadron 214
    15.03.1951 DD.02.1952 Hlídková peruť 9
    Patrol Squadron 9
    03.08.1951 04.02.1953 Hlídková peruť 772
    Patrol Squadron 772
    04.02.1953 03.08.1951 Hlídková peruť 17
    Patrol Squadron 17

    Zánik:
    Cancelled:
    DD.MM.1995 zrušená
    DD.MM.1995 cancelled
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Roberts, Michael D.:Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume 2 - The History of VP, VPB, VP(HL) and VP(AM) Squadrons; Naval Historical Center Department of the Navy Washington, D.C., 2000
    www.members.tripod.com
    www.cityofseattle.net
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88711#572224Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Letecká stanica námorníctva Seattle (Naval Air Station Seattle, NAS Seattle) [1928-1995]
    Letecká základňa námorných záloh Sand Point (Navy Reserve Air Base Sand Point, NRAB Sand Point) [1925-1928]


    Dislokace: Seattle, Washington
    ukáž na mape


    Počiatky NAS Seattle, ležiacej na brehu Lake Washington, v okrese Washington-King (Washington-King County) siahajú do roku 1910, keď zástupcovia okresu vykúpili pôdu od majiteľov malých fariem ležiacich na poloostrove pozdĺž západného pobrežia Lake Washington. 19.06.1920 sa na poloostrove uskutočnila symbolická ceremónia (vrátane zoťatia stromu a pristátia lietadla) ktorou bolo otvorené prvé letisko (oficiálna pristávacia plocha) v okrese (údajne prvý pilot ktorý z tejto plochy vzlietol bol Bill Boeing - zakladateľ firmy Boeing).
    Z roku 1922 pochádzajú prvé snímky (neidentifikovaných) dvojplošníkov zo základne s názvom Aviation Field, Sand Point. V tomto období už letisko využívalo pre svoje potreby námorníctvo.


    V roku 1923 si časť priestoru od námorníctva prenajali Pozemné sily (Armádny letecký zbor, ktorý tu z Kalifornie dopravil a postavil prvý kovový hangár (známy ako Building 1). V roku 1924 bol na letisku vybudovaný aj tábor (camp - kasárne?) pre potreby námorných leteckých perutí z Bitevnej floty (Battle Fleet). V tom istom roku, v mesiacoch apríl-september sa Sand Point stal štartovacím a cieľovým miestom pre oblet okolo Zeme, ktorý vykonala štvorica lietadiel Douglas DWC Army Air Corps. 24.09.1924 bola na základni na počesť úspešného ukončenia letu realizovaná recepcia (World Flight reception) za účasti okolo 40000 osôb.


    V septembri 1925 povolili predstavitelia okresu predĺžiť pristávaciu dráhu na dĺžku 2640 stôp, pričom nasledovala úprava povrchu tak, aby dráhu tvoril spevnený a vyrovnaný trávnatý povrch. Túto dráhu čoskoro začalo využívať námorníctvo ako Leteckú základňu námorných záloh Sand Point (Navy Reserve Air Base Sand Point), ktorá bola oficiálne otvorená 03.11.1925.


    Aj napriek úprave povrchu sa dráha v zime zmenila na blato a v nasledujúcom lete na prach. Z toho dôvodu boli v ďalšom období vykonávané melioračné práce ktorých cieľom bolo zabezpečiť odvod nadbytočnej vody z priestoru letiska. V roku 1926 bola základňa stále tvorená bývalými farmami, veliteľ základne sídlil v obytnom farmárskom domčeku (Imbree residence) a kadeti námorného letectva vykonávajúci výcvik boli ubytovaní v bývalom kurníku. Od polovice roku 1926 boli na rozvoj základne nasadení väzni a v októbri 1926 odkúpilo námorníctvo zvyšok poloostrova (okolo 411 akrov) od rodiny Carkeek.


    13.09.1927 na základni pristál Charles Lindbergh so svojím lietadlom "Spirit of St. Louis", pričom základňu navštívilo okolo 50000 osôb.


    NRAB Sand Point bol oficiálne premenovaný na Námornú leteckú stanicu 22.11.1928 a v ďalšom období sa využíval pre aktívne námorné letecké jednotky. Počas 2. svetovej vojny bola základňa domovom pre cca 900 vojakov a viac ako 1300 osôb civilného personálu a rozprestierala sa na ploche okolo 600 akrov. Základňa bola zároveň domovskou základňou veliteľa Leteckej floty Seattle (Commander Fleet Air Seattle).


    V roku 1949 sa základňa stala miestom výcviku záloh s obmedzenou letovou prevádzkou a vo februári 1954 došlo k redislokácii Commander Fleet Air Seattle na základňu Whidbey Island (NAS Whidbey Island), spojenej s premenovaním na Commander Fleet Air Whidbey.


    V roku 1970 došlo k ukončeniu letovej prevádzky na základni a k prevodu veľkej časti základne mestu. Rapídne zmenšená základňa (ktorej plocha dosahovala 151 akrov) bola uzatvorená v roku 1995.



    Zdroj: Roberts, Michael D.:Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume 2 - The History of VP, VPB, VP(HL) and VP(AM) Squadrons; Naval Historical Center Department of the Navy Washington, D.C., 2000
    www.members.tripod.com
    www.cityofseattle.net
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88711#330194Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Jednotky dislokované na základni:


    XX.09.1943-11.10.1943 VT-3
    XX.03.1945-07.05.1945 VT-3
    28.03.1945-07.05.1945 VB-3
    26.03.1945-14.04.1945 VT-41
    04.07.1945-09.07.1945 VT-41




    Zdroj: Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88711#330578Verze : 0
    MOD