Institut pro výchovu dcer důstojníků Šoproň

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 537 příspěvků vloženo, 2207 editováno a 533 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Institut pro výchovu dcer důstojníků Šoproň

Officierstöchter-Erziehungs-Institut Ödenburg

  Avatar
  Officierstöchter-Erziehungs-Institut Ödenburg
  Institut pro výchovu dcer důstojníků Šoproň  V březnu 1850 byl založen Ženský spolek ku výchově osiřelých nemajetných dcer důstojníků v Šoproni. Stanovy spolku byly odeslány ke schválení říšskému ministerstvu války, kde jim zpočátku nikdo nevěnoval pozornost. Nakonec se kladně vyslovil vojenský guvernér Uher arcivévoda Albrecht a souhlasilo též ministerstvo vnitra. V květnu 1852 tak tento počin schválil i císař František Josef I. Mezi první a nejdůležitější dárce patřila císařovna Karolína Augusta, císařovna Alžběta, dále pak také arcivévoda Albrecht, arcivévoda Karel Ferdinand a v neposlední řadě též polní maršál Josef Václav Radecký z Radče. Jejich příklad pak přitáhl další sponzory.


  Ačkoli došlo k přijetí prvních žaček, nedařilo se zpočtku zafinancovat zakoupení vlastní budovy. K tomu došlo až v roce 1869. Avšak již v roce 1877 byl spolek rozpuštěn a šoproňský institut byl převeden pod správu říšského ministerstva války a organizačně spojen s hernalským institutem.


  Nové žačky získaly v Šoproni základní a střední vzdělání. Poté se přestěhovaly do Hernalsu, kde obdržely pedagogické vzdělání. Díky tomu, že pobývaly v Hernalsu, získaly rovněž nárok na rentu.
  Zdroje:
  de.wikipedia.org
  www.onb.ac.at
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88879#331006Verze : 0
  MOD