03.11.2009 - Ruská armáda nacvičovala invazi a jaderný útok na Polsko

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 394 příspěvků vloženo, 1643 editováno a 418 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

03.11.2009 - Ruská armáda nacvičovala invazi a jaderný útok na Polsko

  Avatar
  Tak vážení nevím, něco není asi v pořádku. Sad


  www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331344Verze : 0
  Avatar
  Zajímavé je především, že se to dozvídáme 5 týdnů po skončení cvičení. V Polsku je nacionalistů jak naseto, že by nikdo nereagoval dřív?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331346Verze : 0
  Avatar
  Ono možná není důležité kolik nacionalistů v polsků je a navíc v případě ruska to docela chápu, ale žo to rusové opravdu nacvičovali. A pokud to bylo v Kaliningradské oblasti, tak se nedivím, že to trvalo tak dlouho, než se to prolátlo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331349Verze : 0
  Avatar
  Jen na okraj, na kterém dalším serveru to je? Já lezu jen na Novinky a ýDěs, na kterém ještě není ani zmínka.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331362Verze : 0
  Avatar
  Já bych nepodléhal panice. Cvičili a nacvičovali. Každá armáda cvičí, má to v popisu práce. No a novináři zase mají jiný popis práce. My jsme také na mapách bojovali až u Rýna.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331363Verze : 0
  Avatar
  Každopádně Ruským politikům okolo Putina bych nevěřil ani dobrý den
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331386Verze : 0
  Avatar
  Bouře ve sklenici vody....


  Je obdivuhodné, že cvičení, jenž bylo plánováno měsíce, o němž bylo informováno měsíce předem, které bylo defacto online v TV (především díky návštěvě Medvěděva a Lukašenka) vzbudí zájem týdny po něm.
  Nějak neznám armádu která necvičí (oni sou za to placení)a už vůbec ne která necvičí v momentě kdy prochází kompletní reorganizací.


  Ovšem jde o rusko a Bělorusko, takže to je nutné okomentovat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331423Verze : 0
  Avatar
  Radku súhlas. Zaujímavé že aj SME ktorých orientácia je jasná písalo stručne a vecne k cvičeniu Západ´09:
  www.sme.sk
  forum.valka.cz
  Tiež je zaujímavé že ani jedny ruské opozičné noviny nepísali o nácviku jadrového úderu na Poľsko, verím že takú príležitosť by si nenechali ujsť.
  Taktiež žiadny z prítomných voj. pozorovateľov doteraz nepodal ani len zmienku o smerovaní cvičenia týmto smerom. Zrazu takmer po 2 mesiacoch bolo všetko ináč. Vojnoví štváči zapracovali v Gruzínsku, nová (nimi predpovedaná) vojna sa nekonala tak pre účely poslúži i pravidelné vojenské cvičenie... Užitočnejšie ako meditácia nad prekrútenou tvavou správou nejakého pisálka by bolo rozoberať vplyv médií na "formovanie" obyvateľstva a tým aj ozbrojených síl.
  Ostro protestovala len Lotyšsko, to že ohlásilo proticvičenie sa akosi prehliada.


  Pár zaujímavých odkazov:
  www.rian.ru
  www.rian.ru
  www.rian.ru
  Fotografie z cvičenia(akosi nevidím prpotiradiačnú výstroj):
  www.rian.ru
  www.rian.ru
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331464Verze : 0
  Avatar
  No pánové / Radek, Absik /, chtěl bych vidět ruskou reakci, kdyby američené třeba s japonci nacvičovaly invazi a jaderný útak na Vladivostok. Úplně stačilo, že se mohli posrat z plánované protiraketové obrany v polsku a česku. A ta měla být čistě obranou. Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331702Verze : 0
  Avatar
  Každá armáda cvičí - a dokonca aj OS SR nacvičujú operácie spojené s pobytom na okupovanom území, presunmi do oblasti bojov až na vzdielenosť 6000 km a logistickú podporu takto nasadených jednotiek - akurát na takéto cvičenie nepoužívame reálne mapy ale cvičné mapy imaginárneho ostrova...... Takže nikdo nemôže povedať že nacvičujeme akcie protio konkrétnej krajine... Len doplním že vždy ide o vyčlenie jednotiek pre potreby nadnárodnej operácie, vždy ide o zásah do konfliktu medzi dvoma stranami a priebeh cvičenia je veľmi podobný tomu čo nacvičovali Rusi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331709Verze : 0
  MOD
  Avatar
  A v tom je možné ten problém. Kdyby rusové necvičovali útok na imaginární uzemí, tak to všichni budou brát normálně. Tohle byla ale podle mne cílená provokace. Možná chtěli zjistit reakci Polska a EU obecně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331712Verze : 0
  Avatar
  To nemožno hodnotiť - pochybujem že niekdo z dotyčných novinárov videl mapy na ktorých sa cvičilo.


  Všetko závisí na námete (sám som sa pred niekoľkými rokmi zúčastnil štábneho cvičenia kde mal náš protilietadlový oddiel brániť postavenia mechanizovanej brigády modrého v okolí jednoho veľkého mesta na východnom slovensku pred útokom červeného z juhu) - to že Bielorusko cvičí potlačenie nepokojov na svojom území svedčí len o jednom - režim si nie je celkom istý vernosťou svojich obyvateľov. Rovnako vyloďovacie operácie v Kalinigrade nemusia znamenať snahu o útok na Poľsko, ale naopakk snahu o spätné obsadenie územia potom, čo toto územie obsadia susedia....  Len ako perlička - časť štábnych nácvikov OS SR prebieha pod scenárom nedemokratického režimu červeného na našej východnej hranici a jeho územným nárokom voči oranžovému (jeden z jeho susedov na juhu), spojené s jeho snahou destabilizovať situáciu u svojich susedov teroristickými aktivitami v pohraničí... Zatiaľ som si nevšimol že by sa proti tomu ohradzovala Ukrajina...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331729Verze : 0
  MOD
  Avatar
  pane Weldo ide Vám o počet faktograf. príspevkov alebo aký máte dôvod tvrdošijne zastávať názor že cvičenie bolo nácvikom útoku (dokonca jadrového) na Poľsko? Nikto iný o tom neuvažuje okrem toho "zdrojového" pisálka.
  Skúste použiť logiku a zdravý rozum: Ak by sa dokázal takýto zámer, neposlalo by Poľsko oficiálnu nótu a gen. tajomník NATO by nereagoval adekvátnym spôsobom, napríklad pripomenutím Rusku čl.5 NATO - útok na jedného (ktoréhokoľvek) člena NATO sa bude považovať za útok proti všetkým členom NATO?!


  To ani J. Kórea sa neodváži skúšky rakiet KĽDR označiť za nácvik útoku na J.Kóreu...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331741Verze : 0
  Avatar
  to Absik: Je mi líto ale Welda si jen těžko může v této diskusi honit faktografické body protože jako faktografický je zde uznáván pouze první příspěvek s odkazem (tedy v rámci tohoto tématu).Zbytek včetně mého jsou diskusní a nezapočítávají se.


  Stran cvičení, můj názor na toto napsal už Buko a dokud páni novináři nedoloží že se opravdu cvičilo podle map okolních států (jakkoli na tom sám nevidím nic špatného-armáda se dle mého názoru má (byť samozřejmě teoreticky) připravovat na boje v prostorech kde může být teoreticky a nejpravděpodobněji ofenzivně či defenzivně nasazena a to jsou mimo vlastního území především okolní státy), potom je celý humbuk zbytečný.


  Osobně by mě celkem zajímalo podle jakých map bude NATO cvičit v Gruzii nebo podle čeho se teď bude cvičit v Lotyšsku ale to je už na trochu jinou debatu
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331777Verze : 0
  Avatar
  Tome pokud se nepletu, tak cvičit se smí buď na mapách vlastního státu nebo státu ze kterým toho cvičení organizuji a nebo tak jak psal Buko. U nás když se cvičí prolomení státní hranice tak tato je zcela fiktivní. Tedy aspoň tak si pamatuji asi pět let staré cvičení zaměřené právě na přikrytí státní hranice.


  Samozřejmě jde o vnitřní směrnice AČR které ovšem vycházejí z mezinárodních smluv.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331780Verze : 0
  Avatar
  Darkford: Sdílím Tvůj názor.


  Každá armáda a její GŠ má v popisu práce mít připraveny pokud možno všechny alternativy nasazení armády, které jsou alepoň vzdáleně možné. Generální štáb československé branné moci měl ve své době také připraveny útočné i obranné operační plány proti všem sousedům vyjma Rumunska a útočných proti Německu kde se s tím asi nepočítalo. Z toho plyne, že GŠ plnil svou práci a tak to má být. Armády a velení jsou od toho, aby počítaly se vším, pokud ne, jsou na cestě k průšvihu a je načase je vyměnit. To, co bude použito, je pak otázkou politiků a to sem nepatří.


  Západ-2009 probíhal na území Ruska LVO a Kaliningrad a v Bělorusku. Někde v TV a nebo novinách sem zaznamenal při poskytování rozhovoru nějakého vojáka názor, že výcvikový prostor v Bělorusku byl výhodný, jelikož pro Ruské velitele se jednalo o nezámý prostor.


  Dav: já jsem se domníval, že operační cvičení probíhají na mapách reálných VP a štábní na reálných mapách předpokládané činnosti, čili i na mapách potencionálních protivníků. Ona existuje smlouva, která by to zakazovala?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331787Verze : 0
  Avatar
  Samozrejme pokiaľ cvičíme na reálnych mapaćh tak cvičíme iba na našom území, hranice neprekračujeme. Ale takto sa cvičí už takmer 20 rokov (vytlačiť protivníka z nážho územia a obnoviť priebeh štátnej hranice).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331789Verze : 0
  MOD
  Avatar
  To Radek: více méně ti odpověděl Buko, i my nesmíme cvičit na mapách cizího státu, na mapě vlastního území si smíme nacvičovat co chceme, třeba i jaderný útok.


  Add existence smlouvy, tož to ti neřeknu, ale tak nám tato změna výcviku byla vysvětlována.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331792Verze : 0
  Avatar
  Pánové, před rokem 89 jsme odráželi útoky 3. armádního sboru NSR a dalšího US. Již si to nepamatuji. Útok jsem odrazili a přecházíme plynule do protiútoku. Generál Chalupa (velitel německého sboru) nám již tehdy byl velmi sympatický. Ale já za to bral peníze a tak jsem zakresloval, dovážel PHM, počítal palebné průměry. Řídil činnost týlových jednotek. Prostě v armádě není dobré moc přemýšlet. Musí platit: ANO pane, Ne pane. Moji věrní mi jistě porozumí.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331793Verze : 0
  Avatar
  Dav: A není vysvětlením to, že se prostě s operacemi na území cizích států z geopolitických důvodů nepočítá?
  Mě prostě připadá zcestné, že by existovala podobná smlouva už z důvodu nemožnosti to kontrolovat. Pomíjím to, že by to bylo asi všeobecně známo.


  Nevíc si nějak neumím představit, že by armáda (ne nutně naše) neměla útočné plány proti potenciálnímu protivníkovi. To by totiž v momentě, kdy by nemohla provádět štábní cvičení na "území" onoho protivníka nebylo prostě možné. Takový GŠ je zralý na trest za vlastizradu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331799Verze : 0
  Avatar
  Radku tato změna platí někdy od plyšáku . A já opravdu opakuji jen to co mi kdy bylo právě v souvislosti s nácvikem na mapách řečeno - můj obor činnosti to není.
  Add všeobecně známý obsah smluv, no nevím ale ty víš co vše obsahují například Ženevské konvence (samozřejmě ta je o nečem trochu jiném) a co já vím k čemu všemu se tato republika kdy zavázala na poli odzbrojení a vojenství vůbec. Přiznám se že já to nevím a ani jsem po tom nikdy nepátral.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331803Verze : 0
  Avatar
  Dave a Buko, díky za osvětlení.Přijde mi to sice trochu divné ale budiž.


  Když už jste to tu ale nakousli tak technická otázka-jak takové cvičení obrany vlastního území u AČR a ASR končí?Obnovením hranice a konec cvičení nebo obnovením hranice dle našich reálných map s následným přechodem do ofenzivy proti agresorovi na cvičných imaginárních mapách jeho území?Ano, uznávám že vzhledem ke stavu AČR a ASR by druhá varianta byla reálně nemyslitelná (byli bychom asi hodně vděční kdyby se v reálu podařilo realizovat alespoň variantu první) nicméně z výcviku by se z logiky věci vylučovat neměla.


  Jinak stran mezinárodních dohod by mě zajímalo ještě jedno-kde skončily původní plány na bojovou činnost ČSLA vypracované na reálných mapách států NATO a VS?Prošly úpravou na současný stav armády a geopolitické rozložení a jsou zatím založeny nebo se to všechno skartovalo?Je celkem známou věcí (a potvrzuje to tu i Altmann) že do roku 1989 měla většina evropských států poměrně precizně zpracované návrhy a plány bojové činnosti v rámci Evropy a to jak pro samostatnou bojovou činnost tak i v součinnosti se spojenci a to jak v ritu defenzivním tak i ofenzivním.Bylo by proto celkem zajímavé zjistit zda ony zmíněné mezinárodní smlouvy zaručovaly likvidaci těchto doktrin nebo zda je státy mohou nadále vlastnit (pro většinu je to dnes nepoužitelné nicméně jsou státy, které je nadále po menších úpravách mohou využít).


  A ještě jednu otázku (abychom se vrátili k původnímu tématu tohoto topicu).Asi jsem to správně nepochytil ale v čem konkrétně rusové nacvičovali onen děsivý jaderný útok?Tím že do cvičení nasadili Beary, Blackjacky či Fencery, které se několikrát otočily nad prostorem cvičení nebo zvednutím Iskanderů do odpalovací pozice a jeho pozdějším odvezením?Za přípravu jaderného úderu lze považovat obé jenže obé lze rovněž vybavit i konvenčními hlavicemi.V tomto může být výklad dosti volný...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331865Verze : 0
  Avatar
  Obnovíme a opevníme štátnu hranicu. Asi sa predpokladá že po vytlačení útočníka za hranice už nemá dostatok síl na pokračovanie agresie, zároveň sa pravdepodobne predpokladá zásah medzinárodného spoločenstva (napr. zásah OSN a vytvorenie nárazníkového pásma v zóne dotyku - preto asi obnoviť čo najskôr pôvodné haranice, aby to pásmo viedlo pokiaľ možno po medzinárodnej hranici....).
  Zásady by mali byť uvedené v strategických doktrínach jednotlivých štátov, my máme obranné, s tým že počítame s podporou v rámci NATO (čl. 5).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331869Verze : 0
  MOD
  Avatar
  to Absik , klidně mi můžeš tykat, Smile určitě si takto nehoním body, mám jich celkém dost Smile . Jen vyjadřuji svůj názor a jisté obavy. Prostě sdílím názor těch lidí, kteří mají po historických zkušenostech z ruska poněkud obavy, zejména z toho, že se budou chtít vlivově vrátit tam, kde již v minulosti jednou byli. Sad A toho bych se dožít znovu nechtěl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#331871Verze : 0
  Avatar
  Takže k útoku na Poľsko a pod. len jedno:


  Cvičenie "Zapad 2009" malo dve fázy - témou prvej fáze trvajúcej od 18. do 22. 9. 2009 bola príprava obrannej operácie regionálneho zoskupenia vojsk, druhá fáza od 23. do 29.9. riešila efektívnosť fungovania Jednotného regionálneho systému PVO Bieloruskej republiky a Ruskej federácie pri odrážaní útoov zo vzduchu a velenie vojskám počas vedenia obrannej bojovej činnosti...


  Jednou z precvičovaných činností bol aj protiútok pozemných síl a súčasťou cvičenia boli aj bojové streľby PLRK S-300 a Osa Bieloruských OS na strelniciach Ašuluk a Telemba v Rusku.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#332690Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Buko, to si robíš srandu? A kde sú tie nácviky "atómového" útoku, ako to, že fotografi boli taký diletanti, že síce narobili z tohoto cvičenia kvantá fotiek a video šotov, ale ani na jednom zábere nie je vidieť odpal. zariadenie pre nejakú taktickú raketu ? Použitie niečoho väčšieho / napr. Topola / by menilo nácvik útoku, na nácvik vyhladzovania.


  No čo si novinár z "Novinky.cz" zaslúži za takýto článok ? Kľačať na drievko do kúta. Čo ho však ospravedlňuje, je, že bol taký lemravý a spravil len copy a následne paste a má bez roboty senzačnú správu.
  To to vyšlo o dva dni skôr
  www.telegraph.co.uk


  a celé to podľa všetkého "rozpútal" "Wprost, one of Poland′s leading news magazines".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/88959#332691Verze : 0