Pamětní medaile ruské federace k 15 . výročí odchodu vojsk z Afganistánu

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 414 příspěvků vloženo, 1804 editováno a 494 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pamětní medaile ruské federace k 15 . výročí odchodu vojsk z Afganistánu

Medal for 15th Anniversay of the Soviet Withdrwal from Afganistan

  Avatar
  Pamětní medaile ruské federace k 15.výročí odchodu vojsk z Afganistanu .
  Medal for 15th Anniversay of the Soviet Withdrwal from Afganistan


  Problematika nešťastné války SSSR v Afganistanu je nám známá, stála životy tisíců mladých ruských vojáků a desetitisíce Afgánců .


  Dne 7. dubna 1988 byl podepsán rozkaz ministra obrany SSSR o postupném odchodu sovětských vojsk z Afganistanu a to ve dvou etapách. Odsun jednotek byl ukončen 15. února 1989 .


  Péče o vojenské veterány ( Afgánce ) přechází v Ruské federaci na Výbor vojáků ( internacionalistů ), která existuje při Radě předsedů vlád, účastníků Svazu nezávislých států. Právě tento výbor zřídil a uděloval :


  PAMĚTNÍ MEDAILI 15 let odchodu Sovětských vojsk z Demokratické republiky Afganistanu  Medaile o průměru 32 mm je ražena z obecného zlaceného kovu. Síla medaile je 3 mm .


  Avers :
  Na přední straně medaile nacházíme motiv odsunujících se sovětských jednotek. Sovětský obrněný transportér se sovětskou státní vlajkou přejíždí hraniční řeku Amu-.Darju v pohraničním městě Termezu .


  Revers:
  Na zadní straně je azbukou kruhový nápis :


  15 LET ODCHODU SOVĚTSKÝCH VOJSK z DRA


  Ve středu medaile je dvouřádkový nápis : 15. ÚNOR 1989 .


  Medaile má v horní části ploché ražené ouško, kterým prochází závěsný kroužek pro upevnění na hliníkovou kolodku se stuhou .


  Stuha je 24 mm široká, šedé barvy s modrým a žlutým proužkem po stranách, vše v celkovém poměru barev : 2:2:20:2:2


  Medaile byla ražena i v dalším typu ( viz obrázek ) .


  Poznámka :
  Medaile je udělována i zahraničním důstojníkům, viz udělovací dekret generála Prokeše. K vlastní medaili patří i legitimace, opravňující k nošení medaile. Legitimace i dekret nese podpis předsedy Výboru Hrdiny SSSR gen. R.S. Auševa .


  Zobrazené medaile jsou převzaty z ruských obchodních stránek ( viz logo )


  Literatura :
  F. Jedlánek : Pamětní medaile ruské federace. SIGNUM č. 13 IV. řada, březen 2006

  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89350#333177Verze : 0
  Avatar
  Tradice vojenských veteránů má své kořeny již v době před rokem 1917 a po roce 1945 celkem rozumně představitelé Sovětského svazu v této tradici pokračovali. O tom jistě svědčí i množství různých pamětních odznaků, dekorací, atd, které jsou uloženy i v našich sbírkách.


  Ruská Federace, na své vojáky také pamatuje, jednak udělováním oficielních pamětních medailí, ale samotní veteráni ( tak jako např. v USA ) se scházejí, vzpomínají a při výročích bojů ve svých uniformách a při vodce vzpomínají na padlé kamarády.


  Dovolíme si představit jednu takovou zcela neoficielní, ale o to více zajímavou medaili veteránů bojovníků z Afganistánu .


  Medaile zavěšena na klasické hliníkové kolodce, stuha v barvách ruské vlajky. Zajímavá je zadní strana medaile, kde se vojáci vrací i k motivu a heslu, které nacházíme na starých carských medailích ( BUH S NÁMI ) .
  Možná, že pro některé z nás je to v návaznosti na " sovětské " tradice nepochopitelně, ale přece jen se RUSKO vrací k " Normálu ".


  Literatura :
  Ruské noviny, tisk.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89350#341994Verze : 0
  Avatar
  Řády a medaile Ruské federace , tedy jednoznačně státní vyznamenání jsou zpracovaná a v literatuře jasně a srozumitelně popsané .


  Rusko však v současné době je zaplaveno různými medailemi a odznaky , které lze jen těžko určit a popsat . Známe především dekorace veteránské , které se však přísně dělí na námořní, letecké a pozemní ( dělí se však i na armádní ,divizní, dělostřelecké atd ) . Dále jsou to regionální ražby kdy jednotliví gubernátoři se snaží o zviditelnění , v neposlední řadě i monarchisté , kozáci ti všichni vydávají své pamětní medaile a odznaky . Posledním novinkou jsou medaile portrétní , tedy věnované památce význačných sovětských velitelů .


  Jako ukázku pamětních a veteránských medailí si dovolíme předložit jen obrázky dekorací , které se vztahují k válce v Afganistanů . Po rozpadu SSSR to jsou medaile na odchod jednotek z bojiště v Afganistanu ( Běloruské , Ukrajinské a Ruské . Je to však součást ruské historie a dnešní veteráni , již starší pánové vzpomínají na službu , své kamarády i nesmyslnost boje . Tyto medaile se objevují i u nás a tak jen několik dekorací na ukázku . Předesíláme , že to je jen malá část dekorací , která je této problematice věnována .

  Literatura :


  Viktor Grigoriev a kolektiv :Vyznamenání nového Ruska , Sankt Pěterburg 1997

  Odznak veterána k desátému výročí

  Pamětní a veteránská medaile vojáků z Běloruska

  Pamětní medaile 40.armády nasazené v Afganistánu

  Medaile byla vydaná k desátému výročí stažení jednotek z Afganistánu ( veteránská )
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89350#343150Verze : 0