KPVH - Pardubicko

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 518 příspěvků vloženo, 2112 editováno a 523 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

KPVH - Pardubicko

  Avatar
  Vážení příznivci vojenské historie,


  dovolte mi v krátkosti představit Klub Přátel Vojenské Historie Pardubicko. Tento spolek vznikl jako občanské sdružení roku 2003 a jeho činnost je zaměřena na vojenskou historii spjatou s historií České země.


  Členové klubu se účastní rekonstrukcí vojenských akcí v historických uniformách z období prusko-rakouské války roku 1866 (pěší pluk č. 21 Čáslav), dále se zabývají bojovými ukázkami z období první světové války v uniformách c. a k. jednotek (pěší pluk č. 98 Vysoké Mýto) a taktéž představují spojenecké jednotky (42. gardová střelecká divize RA), povstalce a partyzány z období druhé světové války. Členky tohoto klubu ve svém dobovém oblečení vhodně doplňují atmosféru vojenských ležení.


  Další činností tohoto klubu je účast na pietních akcích souvisejících s naší vojenskou historií, pomoc při údržbě válečných pomníků a památek nejen v Pardubickém kraji.


  Jednotliví členové klubu se též zabývají sběratelstvím militarií, dobových materiálů, ale i aktivní účastí na hraných historických dokumentech. Klub svým technickým zabezpečením, historickým vozovým parkem a spoluprací na rekonstrukcích historických bitev přispívá k důstojné vzpomínce na muže a ženy padlé na frontách válek 19. a 20. století.


  Odkazy:
  http://www.kpvh-pardubicko.cz/
  http://triton-film.cz/

  Piava 2008 - Nervesa della Battaglia, část jednotky KPVH-Pardubicko

  Rekonstrukce bitvy o Kohoutův dvůr, Dvůr Králové 1866 - 2009

  Pozvánka na druhý ročník rekonstrukce boje o Festung Przemyśl a oslav 230 let pevnosti Terezín. Bitevní ukázka se bude konat v prostorách ravelinu č.XVIII v terezínské pevnosti.

  Tradiční Vánoční pochod našeho klubu se uskutečnil 28. prosince r. 2009 a trasa vedla z Lázní Bohdaneč přes obce Živanice, Sopřeč, Žáravice, Vápno a končila v obci Přepychy. Cestou jsme u pomníčků zapalovali svíčky a vzpomenuli padlé ze Světové války

  Členové klubu na rekonstrukci boje o Kyjev v roce 1943, Letovice r. 2007

  Dobový tábor 42. gardové pěší divize na bitevní ukázce nedaleko Brna, r.2008
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#333701Verze : 0
  Avatar
  Dovoluji si tímto váženou Veřejnost pozvat na vernisáž výstavy Dragouni v Nymburce, která mapuje 130-ti leté působení jízdní garnizony ve městě a též i historii štábu c. k. zemského hřebečního a remontního departementu pro Čechy tamtéž.

  Vernisáž výstavy dne 12. června L.P.2010 od 9:00hod. dopoledne před budvou Vlastivědného muzea v Nymburce
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#351480Verze : 0
  Avatar
  Program rekonstrukce bitvy o pevnost Přemyšl konanou v pevnosti Terezín dne 10. dubna L.P. 2010

  Program rekonstrukce bitvy o pevnost Přemyšl konanou v pevnosti Terezín.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#351911Verze : 0
  Avatar
  Dragouni v Nymburce - muzejní noc, výstava a slavnostní vernisáž


  Rozšířený program pro malé i velké návštěvníky čeká při IV. muzejní noci 4. června od 18.00 do 22.30. Všichni příchozí budou přivítáni členy historického vojenského klubu i pracovníky muzea v dobových uniformách 98. a 42. pěšího regimentu. V expozici bude přichystáno několik stanovišť, seznamujících návštěvníky s životem dragounů (ukázka uniforem, zbraní, stravy a lékařské péče). Jako památku na návštěvu expozice si každý odnese vlastnoručně odlitého cínového vojáčka. Realizátoři výstavy: Milan Šiler, Michal Řeháček a Vladimír Mucha, Vás tímto zvou na prohlídku tří sálů s expozicí zaměřenou na nymburskou jízdní garnisonu, remontní a hřebeční štáb, dobu císaře Karla I. a výstroj a výzbroj před a v průběhu 1sv. války 1914-1918.

  Zlatým hřebem doprovodných programů budou Dragounské manévry nebo-li slavnostní vernisáž výstavy, za účasti více jak 30 vojáků a dragounů v sobotu 12. června od 9 do 12 hodin. Před budovou Vlastivědného muzea se shromáždí c. a k. uniformované jednotky, které posléze projdou slavnostně přes náměstí, dále Palackého třídou Na Rejdiště a do Jízdecké ulice (míst úzce spjatých s pobytem dragounských posádek), kde zazní čestné salvy z historických zbraní. Pro návštěvníky bude mimo jiné připraven dobový tábor s polní kuchyní, kde budou moci pojíst chutný oběd.

  Dragouni v Nymburce

  Nymburské náměstí s nastoupenou dragounskou jízdou

  Jedna z mnoha vitrín s osobními věcmi frontového R-U vojáka
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#359725Verze : 0
  Avatar
  Myslím si, že pan kolega a celý jeho Pardubický regiment si zaslouží velkou pochvalu, neb nás informuje o akcích KVH, které mají " hlavu i patu " .


  Jen jsem ten obrázek upravil, aby byl hned k vidění, lépe více, než méně. Vivat Kaiser
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#359727Verze : 0
  Avatar
  Výstava fotografií z Velké války v galerii Melantrich v obci Rožďalovice u Nymburka.


  Na cca 50ks dobových fotografií ze Sočské a Piavské fonty je vystaveno v pobočce Polabského muzea v Rožďalovicích na Nymbursku. Tato unikátní kolekce jednoho autora, který sloužil v polní nemocnici 3/15 (Feldpost 310) v Korytnici za Tolminem a S. Lucii neboli Mostem na Soči, posléze v Udine a Pripolanu na Piavské frontě a v pohoří M. Grappy.


  Fotografie jsou zvětšeny do formátu A3.


  Autor fotografií a účastník bojů Jenda Rajman tak zdokumentoval své okolí těsně za frontou kde na prvním větším hilfplatzu procházelo desítky tisíc raněných R-U vojáků k ošetření a odsunu do záložních nemocnic v zázemí. Např. za necelý jeden rok prošlo touto nemocnicí 50tis. raněných vojáků, což na jedné z fotek řádně autor zdokumentoval.


  Výstava je velmi zajímavá a vřele doporučuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#360158Verze : 0
  Avatar
  jednotlive akce lze take vlozit primo do sekce :  Akce s vojensko historickou tématikou
  https://forum.valka.cz/index.php/f/504273  casem se planuje napojeni teto sekce na kalendar a mapu pro snazsi vyhledavani, kazdopadne i ted je to prehledne misto, kde pozvanka nezapadne Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#360167Verze : 0
  MOD
  Avatar
  V rámci společnosti Přátel starého Nymburka jsme vydali u příležitosti výstavy Dragouni v Nymburce již 44. číslo historického časopisu Kaplanka. Tentokráte je zaměřený na historii jízdy v našem královském věnném městě na řece Labi.
  K dostání je ve Vlstivědném muzeu Nymburk a je též součástí vstupenky zakoupené při návštěvě naší expozice.


  Výstava je otevřena široké veřejnosti do 18. srpna L.P.2010.


  Za pracovníky muzea a KPVH Pardubicko přeji příjemný zážitek při prohlídce výstavy i návštěvy některých našich historických rekonstrukcí bojů z období války prusko-Rakouské a Velké války 1914-1918.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#367712Verze : 0
  Avatar
  Vážení přátelé,
  plakátem v příloze si Vás dovolujeme pozvat na námi pořádanou historickou akci v král. městě Nymburce, připravenou netradičně za využití násilného přechodu vodního toku (pramice, ponton atd.) a boje o městské šance. Rekonstrukce bitevní ukázky je zasazena do období první světové války a uskuteční se dne 18. září L.P. 2010 v sobotu od 15té hodiny v prostoru Pod Hradbami v Nymburce.
  Těšíme se na hojnou účast a pohodu při návštěvě této bitevní rekonstrukce, ve které náš vysokomýtský regiment historicky sehrál nemalou úlohu (Volyňská Gubernie - Brusilova ofenzíva r. 1916).


  S přátelskou zdravicí
  Vivat Kaiser!
  Regimentsauditor IR98
  Vladimír Mucha
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#370104Verze : 0
  Avatar
  PF 2011 KPVH-Pardubicko


  Vážení kamarádi, přátelé vojenské historie, starého dobrého mocnářství a dějin té naší malé zemičky, kde žijeme,


  dovoluji si tímto popřát Vám všem vše nej do celého příštího Nového Roku 2011, poklidné Vánoční svátky a spoustu sil při tvorbě živé historie, opravách památek spojených s boji, nových objevech v archivech, na půdách a též i najití spousty nových kamarádů a kamarádek při těchto objevech a bádáních.


  Za Klub přátel voj. historie Pardubicko jeho
  Regimentsauditor
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#381982Verze : 0
  Avatar
  Přidávám se s přáním k Laďovi.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#382558Verze : 0
  Avatar
  Pohodové prožití svátků Vánočních a do celého nového roku 2015 mnoho pevného zdraví, krapet štěstí, plno lásky a přátelství.
  E.F. Fldw. Vláďa Mucha
  Společnost přátel starého Nymburka
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89467#524688Verze : 0