Močiar

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 393 příspěvků vloženo, 1239 editováno a 392 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Močiar

Močiar, okr. Banská Štiavnica

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Močiar Mociar
    Originální název:
    Original Name:
    Močiar
    Další názvy:
    Other Names:
    (1305) (de) Pallude, (1388) Mochar, (1773) Muczjar;
    Motschern (nemecky)
    Kóvesmocsár (maďarsky)
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Banská ŠtiavnicaBanská Štiavnica District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°32'29.20"N 18°56'43.41"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1305
    Vojenské objekty:
    Military Objects:

    pomocné roľnícke hospodárstvo (PRH)
    objekty brigády velenia, riadenia a prieskumu Zvolen
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Kostol rímsko-katolícky z roku 1782 v barokovo-klasicistickom slohu
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Pôsobisko:
    Jozef Luňáček (1844 - 1911); prírodovedec.
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    DD.MM.1961 01.09.1969 351. radiotechnický uzel
    351stElectronic Post
    DD.MM.1962 01.03.1992 Velitelské stanoviště 64. radiotechnického praporu
    Command Post of 64th Electronic Battalion
    01.09.1969 01.09.1977 640. radiotechnická hláska
    640th Electronic Post
    01.09.1977 01.03.1992 640. místní radiotechnická rota
    640th Local Electronic Company
    14.01.1991 01.05.1991 Pomocné naváděcí stanoviště Močiar
    Auxiliary Ground Control Intercept Močiar
    01.05.1991 01.12.1991 Naváděcí stanoviště NS-5
    Ground Control Intercept (GCI-5)
    01.12.1991 31.12.1992 Naváděcí stanoviště NS-2 Močiar
    Ground Control Intercept Mociar (GCI-2)
    01.03.1992 31.12.1992 641. středisko radiolokačního průzkumu
    641st Radar Surveillance Centre
    01.03.1992 31.12.1992 Velitelské stanoviště 64. skupiny radiolokačního průzkumu a uvědomování
    Command Post of 64th Radar Surveillance and Warning Group
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89597#334216Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Prvá písomná zmienka o obci Močiar sa datuje do roku 1305, keď Ján a Peter z Močiara (de Pallude) predali zem synovi komtesa Henricha.
    Ďalšioa písomná zmienka o obci (s názvom Mochar) je z roku 1388, keď obec patrila hradnému panstvu Šášov. V 17. storočí pripadla pod správu Banskej komory, v roku 1534 a 1535 sa uvádza v súpisoch spolu s Teplou ako jedna obec. Z roku 1773 je známy názov obce ako Muczjar. Do roku 1960 bola obec súčasťou Tekovskej župy (okres Banská Štiavnica, Banskobystrický kraj), po zmene úzmnosprávneho členenia v roku 1960 sa obec stala súčasťou okresu Žiar nad Hronom (Stredoslovenský kraj).


    V roku 1536 sú v obci doložené 3 porty, v roku 1601 22 domov a krčma, v roku 1720 10 daňovníkov a mlyn, v roku 1828 60 domov a 401 obyvateľov.
    Po roku 1918 sa obyvatelia zaoberali najmä poľnohospodárstvom a drevorubačstvom.
    Počas SNP boli v obci ťažké boje, na ktorých sa zúčastnila i 2. československá paradesantná brigáda.



    Do roku 2004 bol v obci vojenský objekt (využívaný ako pomocné roľnícke hospodárstvo) - „Močiar PRH“ v zložení:
    - stavba hospodárska budova, súpisné číslo 105 na pozemku parc. č. 530/2,
    - stavba sklad, súpisné číslo 106 na pozemku parc. č. 531/1 a 531/2.
    Objekty zapísané na Liste vlastníctva č. 3 v katastrálnom území obce Močiar.



    Ďalším vojenským objektom v katastri obce je odlúčené pracovisko rádiolokačného prieskumu.


    Zdroj: Vlastivedný slovník obcí na Slovensku, 2. časť
    http://www.e-obce.sk/obec/mociar/mociar.html
    www.rokovania.sk
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89597#334218Verze : 0
    MOD