26.11.2009 - Neplánované přistání amerického vojenského letounu v Ruzyni

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 492 příspěvků vloženo, 2018 editováno a 503 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

26.11.2009 - Neplánované přistání amerického vojenského letounu v Ruzyni

  Avatar
  Na pražském ruzyňském letišti v noci na čtvrtek neplánovaně přistál americký vojenský letoun s vojáky, kteří se vraceli z Iráku do USA. Přistání v 00:20 CET proběhlo za plné pohotovosti, kapitán měl podezření na kouř v kabině. Podezření se však nepotvrdilo. Letoun přepravoval zhruba dvě stovky vojáků. Nikdo nebyl zraněn. Vojáci se poté vydali na noc do jednoho z nedalekých hotelů. Do USA by měli odletět zítra odpoledne.


  Zdroje:
  zpravy.idnes.cz
  www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#334702Verze : 0
  Avatar
  Jednalo se o charterový let Boeingu 767-324/ER společnosti North American (NAO/NA), registrace N767NA. Letoun startoval z Kuwait City a měl přistát v Leipzig-Halle. Z Prahy odlétl 28. 11.


  Zdroj (vč. fotografie):
  www.planes.cz


  Jako náhradní stroj byl vypraven Boeing B767-36N/ER rovněž společnosti North American, registrace N768NA. Letoun odlétl z Prahy 27. 11.


  Zdroj (vč. fotografie):
  www.planes.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335408Verze : 0
  Avatar
  musim rict, ze po dlouhe dobe to zas byly dva velmi pekne stroje na LKPR Very Happy jen me prekvapilo, jak rychle se pritomnost americkych vojaku na ceste domu z mise objevila v ceskych zpravach, povazuji to za krajne nebezpecne jednani Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335432Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Zaujímavá no trošku zavádzajúca informácia.... Pokiaľ novinári považujú civilné lietadlo prepravujúce vojakov automaticky za vojenské, tak potom v Slovenskej republike sú registrované britské vojenské lietadlá, ktorými briti prepravujú svojich vojakov z Iraku domov (spoločnosť Air Slovakia).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335580Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Admine, oč je to nebezpečnější než když se až po dost dlouhé době dozvíš že se přes nás tajně pašují "zajatci" tajných služeb k "výslechům" v Polsku a jinde.


  Já vím, tajné lety byly záležitostí sloužící našim spojencům, tohle by mohlo sloužit našim nepřátelům získaným díky našim spojencůmSmile.


  V tom že tahle informace unikla nevidím nic špatného protože jak už tu psal Buko, mnohdy jsou to civilní letouny u nichž si lze statut a další podrobnosti velmi snadno dohledat (a to nejen u nás, na webu je k dispozici kupříkladu aplikace v níž je velmi efektně ukázán aktuální provoz nad Nizozemím).Navíc strategicky mnohem důležitější lety jsou ohlašovány a očekávány dlouho dopředu a pokud si zatím nikdo netroufnul udělat nic proti nim, neplánované přistání letounu s vojáky vracejícími se domů pro nás proto nijak zásadní bezpečnostní riziko nepředstavuje protože pochybuju že by na Ruzyni byl trvale v očekávání nějaký terorista pro případ kdyby tu náhodou sedlo takové letadlo...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335584Verze : 0
  Avatar
  Historická otazočka:
  Akéžeto priletelo na Ruzyň v auguste 68. prvé lietadlo "vstúpiteľov"?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335607Verze : 0
  Avatar
  Žeby lietadlo Aeroflotu?  EDIT: predpokladám že v roku 1968 si Sovietska armáda civilné lietadlo od Aeroflotu neprenajala, ale použila "svoje" lietadlá ktoré mal Aeroflot v užívaní - stačil im na to jeden papier (mobilizácia vecných prostriedkov, vzhľadom k tomu že SA a Aeroflot spadali pod to isté "firemné" vedenie to asi nebol problém). V prípade tohto konkrétneho "vojenského" lietadla ide ťažko o zmobilizované lietadlo, armáda si jednoducho prenajala kapacity civilnej firmy, rovnako ako to robí hociktorá cestovka ktorá prepravuje dovolenkárov k moru.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335608Verze : 0
  MOD
  Avatar
  problem neni v tom, ze tu to letadlo sedlo, ale ze se vojaci potom vydali do mesta, a tou dobou uz to bylo vsude vytroubene, takze se klidne mohlo stat, ze by po nich nekdo sel ... podle me je to skutecne kravina takovehle veci zverejnovat, jenom si rikame o pruser. Vemte si, co se nadela ciratu kolem toho, ze se nesmeji zverejnit jmena nasich vojaku, co byli v Afghanu nebo Iraku, prave z bezpecnostnich duvodu ... a ted se naopak rekne, ze nekde na ruzyni sedi letadlo, ve kterem ma byt na 200 vojaku, kteri se vraceji z bojovych zon.


  na to, abys dohledal statut takoveho letadla musis hlavne vedet to, ze na sve palube ma prave takovou posadku, a musel bys ho sledovat z mista startu az po pristani (to, ze se neco da sledovat nad Nizozemim neznamena nic, protoze to je zeme, kterou letadlem preletis asi za deset minut Wink), zatimco tady to nevedel "nikdo" az do okamziku, nez to pristalo a nekdo to pustil ven do novin. Nikdo je v uzovovkach schvalne, samozrejme lide na letisti o tom vedi, prinejmensim urcitou dobu dopredu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335610Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Takže by to mělo vypadat tak, že veškeré pohyby vojáků budou tajné, protože co kdyby náhodou ? Jinak řečeno, vyděšení jsme sami pro jistotu předem, i když se vůbec nic nestalo.
  Tak pro jistotu všechno utajíme - pohyby vojáků, základny, co vlastně všechno armáda/tajné služby a jiné složky dělají/nedělají. A pak budeme konečně všuchni v bezpečí, zatímco naši politici nad námi budou moudře dohlížet..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335614Verze : 0
  MOD
  Avatar
  musím s Adminem souhlasit, právě amíci dost tvrdě utajují identitu svých vojáků, příklade je třeba i to, že když jsem byl na US torpedoborci, vznikl problém že jsem si fotil výzbroj, ale poblíž stál námořník, přítomný důstojník na mne okamžitě vystartoval, že se to nesmí a po chvilce vysvětlování se ukázalo že fotit loď i vybavení mohu jak chci, ale posádka nesmí být v záběru, takže jsem vždy požádal, dotyčný poodešel já vyfotil a poděkoval a on se vrátil, navíc mi ten první strojní dělal doprovod (asi abych fakt nefotil lidi. Bezpečnostní problém je to samozřejmě, nejde o útok na letadlo, ale o možný útok nějakého magora na konkrétní osobu. Ve chvíli kdy se to rozkřikne je to zvýšené riziko.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335617Verze : 0
  Avatar
  Snaku určitě nejde o utajení základen, a podobné věci, ale to že bylo v práglu neplánované mezipřistání je sice zajímavé, ale když se to dovíš o den později asi se prd stane. Nevznikne ale riziko že někomu prdne v lebce a pude si opatřit věčné panny zabitím někoho o kom se dověděl.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335618Verze : 0
  Avatar
  Bitaxe:
  1. Veškerá letadla v USA a Evropě jsou obecně cílem. Pokud jsem si všiml, tak se cílem stávají právě spíše civilní stroje, nikoli vojenské. Budeme tedy utajovat i civilní ?
  2. Představa, že tím, že nenapíšu do novin, jestli na Ruzyni přistálo letadlo s vojáky něco utajím mi připadá poněkud zvláštní. Na Ruzyni se pohybuje dostatek lidí, občas se tam nějaký vojenský stroj zastaví. Pokud tam něco přistane, je toho hned plné letiště. Takže tím, že to zcenzurujeme v novinách, situaci opravdu zachráníme. Zajistíme, že se to nedozví běžný občan a budeme se cítít bězpečně - když to nepsali v novinách, tak to asi teroristé nezjistí Smile .
  3. Nevšiml jsem si, že by se základny neutajovali - Polsko apod., právě naopak. A o to právě jde. Nejdřív začneme utajovat drobátko a potom trochu přidáme Smile .


  Možná by se spíš měli odpovídající složky státní moci starat o to, aby dělali svou práci a nebezpečné lidi pochytali. Ale samozřejmě informace utajovat a jejich nezveřejňování kontrolovat, to je samozřejmě práce daleko pohodlnější.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335621Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nevím jak v Polsku, ale byl jsem na US základně v německu, na holandské v Holandsku a na briské v Aldershotu, v Portsmouth a nškolika dalších a nijak se to neutajovalo. A Pokud jde o to že teroristé něco zjistí nebo ne, proč si myslíš že útočník je někdo z vělké sofistikované sítě? Pokud budu nablblý muslim zpitomělý propagandou svého kněze, asi se může stát že to co si přečtu v novinách je tím spouštěcím momentem, když si přečtu že včera přistálo letadlo a dnes už odletělo nic se nestane, když si přečtu že právě sedlo letadlo plné vojáků, můžu to vidět jako šanci jak se dostat do ráje a konečně si užít. Takže je mi fuk jak to vidíš, ale bezpečnostní riziko se tím zvyšuje. A schválně si pročti o čem se tady píše, je to o zvýšení rizika, utajování a nesmysly kolem utajování základen a letadel jsi vytáhl ty a teď na nich skáčeš, klidně to vyprávěj a tvoř si nesmysly, ale o tom budeš muset diskutovat s někým jiným. To že se zpráva o pobytu nevytroubí dnes, ale až zítra, není utajování, a tobě (nebo mně) je asi dost jedno jestli tuhle informaci budeš mít dnes nebo zítra, takže o jakém utajování to vlastně vyprávíš?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335629Verze : 0
  Avatar
  Souhlasím, že pozdržení informací o den by z bezpečnostního hlediska jen prospělo. Pro běžného občana to není klíčová událost a po odletu vojáků by bylo možno bez rizika zveřejnit i drobnosti jako třeba jídelníček (podle agentury AFP měli vojáci ve čtvrtek odpoledne guláš/kuře s těstovinami).Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335636Verze : 0
  Avatar
  Osobne si myslím že zopár novinárov urobilo senzáciu z bežnej veci. Takéto transporty vojakov medzi Irakom, Afganistanom (ale napr. aj Kosovom, Bosnou, Sudánom a ďalšími oblasťami kde pôsobia vojaci USA, ďalších štátov NATO a EÚ - plus desiatok ďalších štátov v rámci misií OSN) a ich domovskou krajinou sú úplne bežné a denne je vo vzduchu niekoľko podobných strojov. Akurát v tomto prípade si nejaký aktívny novinár myslel že objavil niečo nové, správu trochu nafúkol a mal zarobené....


  Považovať každý stroj ktorý vezie vojenský materiál, alebo priamo vojakov do / z konfliktných oblastí za vojenský by znamenalo že dosť veľa vojenských lietadiel štátov NATO má domovské letisko v Ruskou a Ukrajine... NATO má totiž zabezpečenú zmluvnú prepravu ťažkého nákladu, ktorý je mimo prepravnú kapacitu vlastných transportných lietadiel hlavne Ruskými a Ukrajinskými spoločnosťami vlastniacimi lietadlá An-124.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335637Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Bitaxe:
  Agresivní jsi jako tradičně, nevím, jestli myslíš, že to posiluje tvé argumenty. Já se pokusím být pro změnu věcný.
  Je zajímavé, jak jsi šikovně odignoroval můj první bod, totiž že obvyklým cílem nejsou vojenská letadla - to je totiž jeden z aspektů problému. Ta jsou ohrožena více než stroje vojenské/s vojenským nákladem, protože jsou daleko méně hlídaná. Čili pokud jsi tak posedlý omezováním rizika, jak omeziš tohle ? Nebylo by třeba lepší soustředit pozornost na zachytávání teroristů ?
  Zjevně máš představu, že typický terorista působící v USA/Evropě je hlupák, který reaguje na základě článku v novinách a následně vytahuje kalašnikov. Tak to se asi opravdu neshodneme. Jednoduše to tak prostě není (zkus si projít popisy jejich různých akcí v USA, Španělsku), tzn. tím, že něco napíšu do novin o den později se ničemu nebrání. Profil a postupy teroristů v Evropě/USA a v Palestině jsou jiné a bohužel daleko chytřejší.
  Jednoduše si to zjistí jinak než z novin (což není nijak komplikované, jak jsem se snažil nastínit v bodu 2). Čili tebou obhajované opatření pro snížení rizika se zcela míjí účinkem a žádné riziko se tak tudíž nesnižuje. Jenom se strhává pozornost na něco, co bezpečnostnost nijak nezvýší. Šablonovité líčení teroristů jako nějakých omezených hlupáků je u nás typické a pouze jim to usnadňuje činnost, což považuji já za daleko rizikovější než zveřejňování informací, které není žádný problém získat, ať už jsou v novinách nebo ne. Tvoje představa, že když se to nenapíše do novin, tak se to terorista nedozví a omezí se tím riziko je prostě úplně zcestná.


  Co se týká utajování základen - vzpomínám si, že se nedávno začalo do novin dostávat, že různé základny byly tajně používány pro uskladňování a vytěžování teroristů (možná to nebzlo Polsko, ale Pobaltí ?). K tomu směřovala moje poznámka o utajování základen, které se reálně děje. Ty základny, kde se tak pracovalo totiž byly označované jako běžné vojenské základny s místním personálem. Čili takové běžné utajování, které se ale podle tebe rozhodně neděje. Zřejmě jak píšeš ses na nich byl v pohodě podívat a všechno ti dopodrobna řekli a ukázali Smile


  Technická poznámka - muslimové nemají kněze, stejně jako to nejsou hlupáci co reagují podle zpráv na idnes.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335647Verze : 0
  MOD
  Avatar
  nevím jestli jsem agresivní, ale ty zcela jistě píšeš o něčem jiném než co bylo předmětem původně a tedy i toho co jsem psal. Takže proč bych měl řešit to co ty si vnášíš? To jestli máš pocit že je nějaká základna utajována je to tvůj problém (pokud máš na mysli to že na některé se třeba vyslýchají zajatci, což asi není doloženo, pak se nejedná o utajení základny, ale o utajení právě toho vyslýchání). A znovu (agresivně) pokus se pochopit co jsem napsal a nečekej že budu řešit tvé nápady. Napsal jsem jasně a pro tebe to (opět agresivně) zopakuji, psaní o dané věci v reálném čase je zvýšením bezpečnostního rizika. Pro méně chápavé (což jsem zrovna u tebe nečekal) jsem napsal i možný scénář, najdeš tam někde že bych psal o teroristech? Psal jsem o tom že někdo zblblý svým náboženstvím to může vzít jako pokyn jak se dostat do ráje. Obávám se že si vytváříš svůj virtuální svět a vkládáš si do něj něco co jsem nikdy nenapsal. Riziko se nezvyšuje o nějaké super teroristy, ale právě o někoho kdo sám za sebe, pod vlivem toho co do něj hustí jeho duchovní vůdce, zaútočí. Ten si asi nezjistí že někde něco přistálo a že cestující byli vojáci, ale právě on se to doví z novin. Takže právě tohle je to zvýšení rizika. Proti nějaké skupině se lze do určité míry bránit, proti někomu komu to přijde jako prima cesta k nevímkolika (názory se různí) pannám, to v podstatě nejde, pokud se dotyčný doví že "včera tu byli" je mu to na nic. Takže pokud máš pocit že něčemu z tohohle nerozumíš, rád ti s tím pomohu, pokud chceš řešit problémy útoků na letadla, utajení základen a podobné, musíš si najít někoho jiného, je to tvůj problém, který sis sem zanesl a který jsem neřešil, nevyjadřoval se k němu a ani to nehodlám dělat (vyjímkou je dost nesmyslné "utajení zakladen" což je možná špatně zvolený termín z tvé strany, základna je známa, že se děje něco "nestandardního" už ne).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335652Verze : 0
  Avatar
  to buko1: když se ukázalo, že jde o chartery, uvažoval jsem o úpravě titulku, ale nakonec jsem od toho upustil - původní zprávy ze čtvrtka hovořily opravdu o "vojenském letounu" a jak to bylo doopravdy, lze zjistit po rozkliknutí tématu. Jinak ve světě bylo o události referováno zejména v souvislosti s tím, že US vojáci možná díky ruzyňské zastávce zmeškají Den díkůvzdání.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335665Verze : 0
  Avatar
  Jožka7 - nenarážal som na titulok tu, ale na to čo bolo publikované v médiách. Z bežného letu a pomerne bežnej poruchy (z ktorej sa nakoniec mohlo stať nedovolené fajčenie alebo niečo podobné) urobili novinári senzáciu....


  Mne sa páčili tie fotky - vojaci ležiaci sa svojich batohoch v letiskovej hale... Aspoň vidím že aj tá slávna americká armáda, ktorú nám v práci často dávajú za vzor sa nie vždy dokáže o svojich vojakov včas a riadne postarať.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335670Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Bitaxe:
  K tvému neustálému opakování, že sem vnáším něco, co není v nadpisu. Samozřejmě, že ano. V diskuzních tématech tady na fóru se prostě řeší i věci související, od toho je to diskuzní téma. Stačí se podívat do jiných témat, která jsou delší než několik příspěvků a vypadá to tak v každém, což je zcela logické. Tohle není faktografické téma, navíc si myslím, že diskuze nad širšími souvislotmi bývá přínosná proberou se dohromady i věci více či méně související. Celkem normální věc. Nevím, proč cítíš potřebu reagovat na cokoli co se minimálně odchýlí od nadpisu tím, že řekneš "to sem nepatří". Jako by to byl v diskuzním tématu nějaký argument.
  Jinak - pokud tak strašně nechceš reagovat na něco z toho co píšu, tak na to prostě nereaguj Smile . Bude to daleko jednodušší než do každého příspěvku několikrát napsat, že na to nechceš reagovat. Pokud jsem si všiml, tak ostatní to tak dělají..


  To že ty považuješ za typicky nebezpečného nějakého hlupáka, který reaguje na úrovni první signální, a který by se nikdy nedozvěděl, že jsou v Ruzyni letadla, pokud by to nepsali v novinách, podle mě neodpovídá situaci, která je kolem. To je jádro problému a nad tím se neshodneme.
  Z mého pohledu - zajímavé, že k útokům takovéhleho typu nějak moc nedochází. Proč asi ? Máš nějaké příklady na podpoření tvé teorie o útocích v Ruzyni/ČR na základě zpráv v novinách ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335674Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Nevíte někdo, jak přesně se k novinářům ta informace dostala ? Podle idnes jim to řekla mluvčí, ale není jasné - to jim telefonovala sama nebo to už věděli a jenom si to ověřovali ?


  Buko: Ale tak samozřejmě. Asi měla ambasáda na práci důležitější věci než zajišťovat pohodlí nějakým vojákům..
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335676Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Snaku, tvůj problém je že čekáš že budu reagovat na to co píšeš ty, nebucu. Pokud máš pocit že zveřejnění NENÍ zvýšením rizika (třeba právě tím hlupákem) dokaž to. Právě proto že je to diskuze, není mou povinností reagovat na tvé příspěvky, tím spíš že se tváříš že jsou reakcí na to co jsem napsal. Může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je tak asi vše co s tím můžeš dělat. Mimochodem k reakci jsi mne vyzíval ty, stejně jako jsi "reagoval" na můj příspěvek. Nejde o to že sem vnášíš něco jiného, proč ne, ale pokud to píšeš v souvislosti s tím co píšu a vyzíváš mne k reakci na něco co jsem nepsal, je to tvůj problém.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335678Verze : 0
  Avatar
  Bitaxe:
  Myslím, že jsi problém vystihl velmi přesně, já opravdu čekám, že budeš reagovat na to co píšu, což obvykle neděláš nebo velmi okrajově.
  Co se týká dokazování, je zajímavé jak chceš dokazovat zda vzrostla nebo nevzrostla nějaká zcela imaginární položka jako je "míra ohrožení", kterou nikdo neměří a je sama o sobě neměřitelná. Nebo jaké má jednotky ? Abych se otázal stejným způsobem - můžeš mi dokázat o kolik by klesla, pokud by ten článek v novinách nevyšel Smile ? Asi nám to půjde oběma stejně těžko.

  Trochu věcněji - za posledních mnoho let v Ruzyni k ničemu zajímavému nedošlo. Ani po zveřejnění, že v Ruzyni jsou vojáci USA nebo alianční - a to nejenom tentokrát, v novinách se to již objevilo i dříve při několika příležitostech - k žádnému problému nedošlo. Dokonce ani nedocházelo k problémům ve chvíli, kdy se tady (také bez utajení) vyskytovali vojáci a civilní pracovníci USA a obhlíželi, kde postavit radar. A to byla situace daleko vyostřenější. Tehdy se o tom taky psalo v novinách a nikdo to za nebezpečné nepovažoval. Čili nevím, v čem je takový rozdíl od dnešní situace...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335703Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Osobně nemám pocit, že by Američané situaci nezvládli. Zajistit nenadálou okamžitou přepravu dvou set lidí a jejich ubytování na úrovni uprostřed noci není maličkost a určitě také původně existovala naděje, že by vojáci mohli po prohlídce stroje pokračovat v letu (mimochodem, asi to nebyla úplná banalita, když vypravili náhradní stroj a původní letoun odletěl až za dva dny). Ty fotky spíše znamenají, že se novináři o události dozvěděli opravdu bezprostředně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335711Verze : 0
  Avatar
  Nebudu polemizovat o tom zda zveřejnění nějak zvýšilo nebezpečí. Budu reagovat jen na první diskusní příspěvek od Admina, který se pozastavoval nad tím, jak rychle se zpráva dostala do medií.


  Abych pravdu řekl, mě spíš překvapuje, že se tam dostala tak pozdě.


  Ono by to media až tolik nezajímalo, ale protože došlo k mimořádné události, ke které vyjely hasičské jednotky ze čtvrtiny Prahy (a nebylo to v tomto roce poprvé a vždy se to bez přítomnosti medií neobešlo) tak po tom prostě "paparazi" skočili, zprvu se jednalo přece "jen o obyčejný stroj v nesnázích", ale i tak to bylo pro média zajímavé a když se z toho vyklubal navíc vojenský transport, bylo to téma zajímavé ještě víc.


  Jen na okraj, já se o tom "letadle v nesnázích" dozvěděl ještě v době, kdy bylo ve vzduchu a se mnou stovky jiných. To jsem přitom z druhé strany republiky. Holt je to daň za dnešní technologie. Vždyť se mrkněte na stránky některých pražských hasičských jednotek, jakmile se něco většího děje mají na svých stránkách okamžitě zprávu a to nemluvím o servru požáry.cz, kde jsou z podobných událostí online reportáže.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89679#335720Verze : 0