Kamenický, Zdeněk

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 401 příspěvků vloženo, 1252 editováno a 420 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Kamenický, Zdeněk

Generálmajor / Major-General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kamenický Kamenický
    Jméno:
    Given Name:
    Zdeněk Zdeněk
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Zdeněk Kamenický
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálmajor Major General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Inženýr (Ing.) Master of Science (MSc)
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    23.07.1925 Hradec Králové /
    23.07.1925 Hradec Králové /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    07.06.2001 Praha
    07.06.2001 Prague
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    xx.09. 1959 – xx.09.1960 zástupce velitele letectva a PVOS
    xx.05.1961 – xx.09.1961 velitel 7. armády PVOS a Letectva
    xx.09.1961 – xx.06.1970 velitel 7. armády PVOS
    xx.09. 1959 – xx.09.1960 deputy commander of Air Force and Air Defence Forces
    xx.05.1961 – xx.09.1961 commander of 7th Air Defence and Air Force Army
    xx.09.1961 – xx.06.1970 commander of 7th Air Defence Army
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    15.05.1953-30.09.1953 velitel 166. letecké stíhací divize
    01.10.1953-DD.03.1956 2. stíhací letecké divize
    15.05.1953-30.09.1953 commander of 166th Fighter Aviation Division
    01.10.1953-DD.03.1956 2nd Fighter Aviation Division
    -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89711#335118Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kamenický Kamenický
    Jméno:
    Given Name:
    Zdeněk Zdeněk
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Zdeněk Kamenický
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1940-DD.MM.1944 Obchodní akademie, Hradec Králové
    DD.MM.1940-DD.MM.1944 Obchodní akademie, Hradec Králové
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1945-DD.MM.1948 Letecká vojenská akademie
    DD.MM.1956-DD.MM.1957 Vojenská technická akademie - akademický zdokonalovací kurz
    DD.MM.1957-DD.MM.1959 Vojenská akadémia K. J. Vorošilova, Moskva
    DD.MM.1967-DD.MM.1970 Vojenská akademie
    DD.MM.1945-DD.MM.1948 Letecká vojenská akademie
    DD.MM.1956-DD.MM.1957 Vojenská technická akademie - akademický zdokonalovací kurz
    DD.MM.1957-DD.MM.1959 Vojenská akadémia K. J. Vorošilova, Moskva
    DD.MM.1967-DD.MM.1970 Vojenská akademie
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    16.04.1952 štábní kapitán
    16.06.1953 podplukovník
    28.02.1954 plukovník
    05.05.1961 generálmajor
    16.04.1952 Staff Captain
    16.06.1953 Lieutenant Colonel
    28.02.1954 Colonel
    05.05.1961 Major General
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    15.05.1953-16.06.1953 Velitel : 166. letecká stíhací divize
    16.06.1953-10.10.1953 Velitel : 166. letecká stíhací divize
    01.10.1953-28.02.1954 Velitel : 2. letecká stíhací divize
    28.02.1954-01.11.1954 Velitel : 2. letecká stíhací divize
    01.11.1954-DD.04.1956 Velitel : 2. stíhací letecká divize
    01.10.1960-05.05.1961 Velitel : 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva
    05.05.1961-01.09.1961 Velitel : 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva
    01.09.1961-01.06.1970 Velitel : 7. armáda protivzdušné obrany státu
    15.05.1953-16.06.1953 Commander : 166th Air Fighter Division
    16.06.1953-10.10.1953 Commander : 166th Air Fighter Division
    01.10.1953-28.02.1954 Commander : 2nd Air Fighter Division
    28.02.1954-01.11.1954 Commander : 2nd Air Fighter Division
    01.11.1954-DD.04.1956 Commander : 2nd Fighter Air Division
    01.10.1960-05.05.1961 Commander : 7th State Air Defence and Air Force Army
    05.05.1961-01.09.1961 Commander : 7th State Air Defence and Air Force Army
    01.09.1961-01.06.1970 Commander : 7th State Air Defense Army
    Vyznamenání:
    Awards:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89711#562429Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Genmjr. Ing. Zdeněk Kamenický


    Průběh vojenské služby :
    Vojenskou dráhu nastoupil v říjnu 1945 jako posluchač Letecké vojenské akademie. V červnu 1948 byl vyřazen jako poručík letectva.
    xx.06.1948 – xx.01.1949 : LP 1 „Zvolenský“ Hajníky: pilot, zástupce velitele letky;
    xx.01.1949 – xx.04.1949 : ŠPUL Olomouc – frekventant
    xx.04.1949 – xx.08.1951 : LVA Hradec Králové učitel létání; zást. velitele pro výcvik;
    xx.08.1951 – xx.12.1951 : MNO VL Praha: inspektor pro stíhací piloty;
    xx.12.1951 – xx.01.1953 : MNO VL Praha: starší inspektor techniky pilotáže;
    xx.01.1953 – xx.05.1953 : MNO VL Praha; odd. BoPř : st. inspektor pro stíhací letectvo;
    01.05.1953 – xx.10.1953 : 166. letecká stíhací divize proudová Mladá: velitel divize

    xx.10.1953 – 31.10.1954 : 2. letecká stíhací divize Mladá (přejmenovaná ze 166. lsdp) : velitel divize;
    01.11.1954 – xx.03.1956 : 2. stíhací letecká divize Zvolen: velitel divize;
    xx.03.1956 – xx.10.1956 : MNO Velitelství protivzdušné obrany státu Praha (Ve PVOS): zástupce velitele stíhacího letectva protivzdušné obrany státu (SL PVOS) ;
    xx.10.1956 – xx.07.1957 : Vojenská technická akademie Brno; Fakulta Letectva: (AZK) Akademický zdokonalovací kurs, frekventant;
    xx.07.1957 – xx.11.1957 :(odvolán z VTA s určením pro studium v SSSR na Vojenské akademii Generálního štábu ozbrojených sil SSSR K. J. Vorošilova v Moskvě);
    xx.11.1957 – xx.09.1959 : VA GŠ OS SSSR K. J. Vorošilova Fakulta PVOS: frekventant;
    xx.09. 1959 – xx.09.1960 : Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu Praha (L a PVOS) zástupce velitele letectva a protivzdušné obrany státu;
    xx.09.1960 – xx.05.1961 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva (7. APVOS a L):
    Zástupce velitele (z důvodu neobsazení funkce velitele, velel z postu ZV)
    xx.05.1961 – xx.09.1961 : 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva (7. APVOS a L): velitel vojska
    xx.09.1961 – xx.06.1970 : 7. armáda protivzdušné obrany státu (7. APVOS): velitel armády;
    xx.06.1970 – xx.08.1970 : odvolán, dán do kádrové dispozice náčelníka Správy L a PVOS Praha
    xx.08.1970 – xx.03.1971 : Správa L a PVOS; Výzkumné středisko 032 Praha:
    náčelník skupiny operativního a taktického výzkumu letectva, samostatný vědecký pracovník;
    31.03.1971 : propuštěn do zálohy dle Kádr-1-1 čl. 49, písmeno c, odstavec 1


    Pro zapomnětlivé: „Nezpůsobilý pro službu v ČSLA“ – Normalizační)
    ***
    Vyznamenání:
    Za statečnost (1954); Za službu vlasti (1954); Za statečnost (1955); Řád práce (1955); Za zásluhy o obranu vlasti (1956); Řád rudé hvězdy (1964).

    Postupně v hodnostech: poručík letectva, nadporučík letectva, kapitán letectva, štábní kapitán letectva, major letectva, podplukovník, plukovník.
    05.05.1961 povýšen do hodnosti generálmajor.
    01.04.1971 změněno na generálmajor v záloze.


    Zdroj: VÚA Praha
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89711#335127Verze : 0
    Avatar
    Plk. Zdeněk Kamenický v r. 1953 předváděl jako vedoucí trojice S-101/Jak-23 a od r. 1954 byl vedoucím akrobatické "sedmičky" letounů S-102/ MiG-15. Jeho letoun byl ozn. ZK-01


    Zdroj:
    Vlastní archiv
    Foto z pozůstalosti poskytl Ing. Zd. Kamenický
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89711#335138Verze : 0