Remek, Jozef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 490 příspěvků vloženo, 2018 editováno a 501 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Remek, Jozef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Remek Remek
    Jméno:
    Given Name:
    Jozef Jozef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jozef Remek
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    Generálporučík Lieutenant-General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. MSc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    27.04.1927 Mojšova Lúčka /
    27.04.1927 Mojsova Lucka /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    30.04.2002 Praha
    30.04.2002 Prague
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 34. stíhací bombardovací letecké divize
    velitel 10. letecké armády
    velitel letectva, zástupce MNO pro letectvo a PVOS
    Commander of the 34th Fighter Bomber Air Division
    Commander of the10th Air Army
    Commander of the Air Force, deputy chief of the Minister of Defence for Air Force and State Air Defence
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha; SpA AČR Olomouc
    vlastní archiv
    Štaigl, Jan a kol.: Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, Magnet Press Slovakia 2012, ISBN 978-80-89169-25-2
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89720#335139Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Remek Remek
    Jméno:
    Given Name:
    Jozef Jozef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jozef Remek
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.08.1949-18.06.1950 Letecká vojenská akademie, Hradec Králové /
    01.08.1949-18.06.1950 Military Air Academy, Hradec Kralove /
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    08.10.1955-20.03.1957 Velitel : 7. stíhací letecký pluk
    29.09.1962-18.11.1965 Velitel : 34. stíhací bombardovací letecká divize
    18.11.1965-DD.12.1965 Velitel : 34. stíhací bombardovací letecká divize
    19.07.1969-08.06.1973 Velitel : 10. letecká armáda
    08.06.1973-01.10.1974 Velitel : Správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu
    01.10.1974-01.01.1976 Velitel : Správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu
    01.01.1976-28.02.1990 Velitel : Velitelství letectva
    08.10.1955-20.03.1957 Commander : 7th Fighter Air Regiment
    29.09.1962-18.11.1965 Commander : 34th Fighter Bomber Air Division
    18.11.1965-DD.12.1965 Commander : 34th Fighter Bomber Air Division
    19.07.1969-08.06.1973 Commander : 10th Air Army
    08.06.1973-01.10.1974 Commander : Department of Air Force and State Air Defense
    01.10.1974-01.01.1976 Commander : Department of Air Force and State Air Defense
    01.01.1976-28.02.1990 Commander : Air Force Command
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    MM.DD.1955
    Medaile za službu vlasti
    Medal for Service to the Homeland
    Medaile za službu vlasti
    -


    DD.MM.1956
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    The Medal of the Merits in the Defence of the Country
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    -


    DD.MM.1968
    Řád rudé hvězdy
    The Order of the Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -


    DD.MM.1970
    Medaile Za upevňování přátelství ve zbrani - 2. stupeň
    -
    Medaile Za upevňování přátelství ve zbrani - stříbrná medaile
    -


    DD.MM.1972
    - Čestný odznak Za zásluhy o výstavbu státu
    Badge of Honour for Merits in the Construction of the State
    Čestný odznak Za zásluhy o výstavbu státu
    -


    DD.MM.1972
    Jubilejní medaile 20. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941-1945
    Jubilee Medal for 20th Anniversary of Victory in Great Patriotic War
    Юбилейная медаль Двадцать лет победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -


    DD.MM.1975
    Řád rudé zástavy
    Order of the Red Flag
    Řád rudé zástavy
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha; SpA AČR Olomouc
    vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89720#551753Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Genpor. Ing. Jozef Remek


    Průběh vojenské služby:
    15.08.1945 – 31.07.1947 : Letecké učiliště Prostějov
    01.08.1947 – 20.02.1948 : SVS 2. ld – pilot
    21.02.1948 – XX.XX.1949 : Letecký pluk 7 (LP 7) Brno – pilot
    01.08.1949 – 18.06.1950 : Letecká vojenská akademie (LVA) Hradec Králové – skupina pilotů
    19.06.1950 – 20.08.1951 : Letecký pluk 1 "Zvolenský" (LP 1) / 1. letecký stíhací pluk (1. lp) – pilot, velitel roje, velitel letky
    21.08.1951 – 30.09.1952 : 11. letecký stíhací pluk (11. lp) Mladá / Žatec – instruktor pro střelbu
    01.10.1952 – 04.09.1953 : Vyšší škola důstojníků letectva (VŠDL) Hradec Králové – kurs pro velitele pluku
    05.09.1953 - 15.11.1953 : 15. letecký stíhací pluk (15. lsp) Žatec – zástupce velitele pluku (ZV)
    16.11.1953 – 24.09.1955 : 2. letecký stíhací pluk (2. lsp) / 2. stíhací letecký pluk (2. slp) Mladá / Bratislava – zástupce velitele pluku (ZV)
    25.09.1955 – 06.03.1957 : 7. stíhací letecký pluk (7. slp) Košice – velitel (pověřen velením)
    07.03.1957 – 02.08.1958 : 1. stíhací letecká divize (1. sld) Č. Budějovice – zástupce velitele divize (ZV)
    03.08.1958 – 08.07.1960 : 22. stíhací letecká divize (22. sld) Chrudim/Brno – zástupce velitele divize (ZV)
    (od 15.10.1958 – 08.07.1960 : VAAZ Brno – akademický kurs)
    09.07.1960 – 26.09.1962 : VA GŠ SSSR - studium
    27.09.1962 – 17.11.1965 : 34. stíhací bombardovací letecká divize (34. sbold) Čáslav – velitel (podplukovník)
    18.11.1965 – XX.XX.1969 : 10. letecká armáda (10. LA) Hradec Králové – zástupce velitele pro bojovou přípravu(ZV Bo Př); zástupce velitele pro stíhací letectvo (ZV SL)
    XX.XX.1969 – 07.06.1973 : 10. letecká armáda (10. LA) Hradec Králové – velitel (generálmajor)
    (od 15.01.1972 – 17.03.1972 :Vyšší akademický kurz Vojenská akademie Generálního štábu SSSR(VAK VA GŠ) – studium
    01.10.1974 : Povýšen do hodnosti generálporučík
    08.06.1973 – 26.01.1976 : Náčelník letectva a PVOS, zástupce MNO
    27.01.1976 – 10.06.1988 : Velitel letectva, zástupce MNO pro letectvo a PVOS
    10.06.1988 – 28.02.1990 : Velitel letectva ČSLA – FMNO
    28.02.1990 : Propuštěn ze služ. poměru, přeložen do zálohy


    Vyznamenání:
    Za službu vlasti (1955); Za zásluhu o obranu vlasti (1956); Za statečnost (1956);
    Řád rudé hvězdy (1968); Za upevnění přátelství ve zbrani II. st. (1970)
    Zasloužilý vojenský letec ČSSR (1971); Za zásluhy o výstavbu (1972)
    Řád rudé zástavy (1975)


    Zdroj: VÚA Praha; SpA AČR Olomouc
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89720#335143Verze : 0