Mošna, Josef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 377 příspěvků vloženo, 1195 editováno a 383 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Mošna, Josef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mošna -
    Jméno:
    Given Name:
    Josef -
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    Plukovník -
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Inženýr (Ing.) -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    27.07.1927 Libl /
    27.07.1927 Libl /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    11.09.2001 Praha
    11.09.2001 Praha
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Velitel 3. stíhací letecké divise
    Náčelník stíhacího letectva 7. A PVOS
    Velitel 50. spojovacího leteckého pluku
    -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha; SpA AČR Olomouc
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89726#335157Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mošna -
    Jméno:
    Given Name:
    Josef -
    Jméno v originále:
    Original Name:
    -
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    01.10.1946-30.06.1949 Letecká vojenská akademie
    20.10.1963-01.03.1967 Vojenská akademie
    01.10.1946-30.06.1949 Letecká vojenská akademie
    20.10.1963-01.03.1967 Vojenská akademie
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    00.08.1958-01.10.1958 Velitel : 6. stíhací letecká divize
    01.10.1958-DD.10.1959 Velitel : 34. stíhací bombardovací letecká divize
    00.09.1960-29.09.1962 Velitel : 34. stíhací bombardovací letecká divize
    12.12.1969-01.09.1974 Velitel : 50. spojovací letecký pluk
    01.09.1974-03.11.1977 Velitel : 3. dopravní letecký pluk
    00.08.1958-01.10.1958 Commander : 6th Fighter Air Division
    01.10.1958-DD.10.1959 Commander : 34th Fighter Bomber Air Division
    00.09.1960-29.09.1962 Commander : 34th Fighter Bomber Air Division
    12.12.1969-01.09.1974 Commander : 50th Courier Air Regiment
    01.09.1974-03.11.1977 Commander : 3rd Transport Air Regiment
    Vyznamenání:
    Awards:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha; SpA AČR Olomouc
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89726#562577Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Od roku 1978 pracoval a letal v ČSA jako kapitán na letounech TU 134. Byl ve funkci vedoucího letového úseku a pak několik let náměstkem generálního ředitele. S létáním skončil v roce 1984. Poté pracoval jako inspektor letové bezpečnosti na Ministerstvu dopravy.

    (Foto poskytl Pavel Mošna)
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89726#335162Verze : 0
    Avatar
    Plk. Ing. Josef Mošna


    Průběh vojenské služby:
    01.10.1946 zahájil leteckou dráhu, když nastoupil do II. turnusu LVA v Hradci Králové a po absolvování vyřazen 30.06.1949.
    01.07. 1949 přijat za důstojníka z povolání v hodnosti poručík letectva.
    01.07.1949 – 06.01.1951 učitel létání v LVA.
    07.01.1951 – 29.06.1951 v přeškolovacím kurzu na leteckou proudovou techniku v Mladé u 5. stíhací letky a Proudového výcvikového střediska letectva.
    Po ukončení přeškolení ustanoven jako inspektor pilotáže u přeškolované 3. letecké stíhací divize v Mladé.
    11.08.1952 ustanoven do funkce zástupce velitele 3. letecké stíhací divize (3. sld)v Dobřanech /Líních.
    10.11.1954 ustanoven velitelem 3. stíhací letecké divize (3. sld) a velel až do jejího zrušení (reo k 15.07.1958 / 01.10.1958).
    Od 15.07.1958 - 01.10.1958 velitelem 6. stíhací letecké divize Čáslav
    01.10.1958 – 28.09.1962 velitelem 34. stíhací bombardovací letecké divize Čáslav
    (v době od 15.10.1958 do 14.08.1960 posluchač zdokonalovacího kurzu pro piloty ve VAAZ v Brně).
    Od 29.9.1962 ustanoven náčelníkem oddělení stíhacího letectva (SL) 7. APVOS.
    29.10.1963 povolán ke studiu při zaměstnání do VAAZ – směr inženýrsko letecký.
    01.03.1967 zpět ve funkci náčelník odd. SL 7. APVOS.

    22.09.1969 odvolán z funkce dle ustanovení Sm-kádr-3 (“normalizační“), dán do kádrové dispozice.
    Od 13.11.1969 starší zkušební pilot – ZVS.
    12.12.1969 - 08.09.1974 velitelem 50. spojovacího leteckého pluku Kbely,
    (27.07.1974 ukončil externí studium na VAAZ obor velitelsko organizátorský – letecký.
    09.09.1974 převzal velení 3. dopravního leteckého pluku Kbely.

    03.11.1977 - 15.02.1978 uvolněn a dán do kádrové dispozice náčelníka letectva – zástupce ministra obrany.
    Od 16.02.1978 předán do dispozice Ministerstva dopravy ČSSR.
    *


    Zdroj: SpA Olomouc
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89726#335350Verze : 0