Vosáhlo, Josef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 394 příspěvků vloženo, 1643 editováno a 418 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Vosáhlo, Josef

generálplukovník / Colonel-General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vosáhlo Vosáhlo
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Vosáhlo
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:

    Hodnost:
    Rank:
    generálplukovník Colonel-General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. MSc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    02.11.1916 Lubny /
    02.11.1916 Lubny /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    DD.MM.1983 Praha / DD.MM.1983 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    Ministerstvo národní obrany, náměstek ministra
    Hlavní správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu, náčelník
    Main Department of Air Force and State Air Defense,
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond Osobní spisy vojáků z povolání
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89765#335317Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Vosáhlo Vosáhlo
    Jméno:
    Given Name:
    Josef Josef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Josef Vosáhlo
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.1938 poručík
    DD.MM.1946 nadporučík
    DD.MM.RRRR kapitán
    DD.12.1950 štábní kapitán
    DD.MM.RRRR major
    DD.MM.195R podplukovník
    DD.04.1952 plukovník
    15.11.1952 brigádní generál
    20.08.1953 generálporučík
    01.05.1966 generálplukovník
    DD.MM.1938 Lieutenant
    DD.MM.1946 1st Lieutenant
    DD.MM.RRRR Captain
    DD.12.1950 Staff Captain
    DD.MM.RRRR Major
    DD.MM.195R Lieutenant Colonel
    DD.04.1952 Colonel
    15.11.1952 Brigade-General
    20.08.1953 Lieutenant-General
    01.05.1966 Colonel-General
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    DD.09.1948-12.10.1948 Velitel : Letecký pluk 41
    12.10.1948-31.01.1949 Velitel : Letecký pluk 41
    31.01.1949-11.08.1949 Velitel : Letecký pluk 4
    00.12.1950-01.01.1951 Velitel : Letecký pluk 8
    01.01.1951-06.03.1952 Velitel : 8. letecký stíhací pluk
    01.04.1952-08.05.1952 Velitel : 5. letecká stíhací divize
    08.05.1952-DD.07.1952 Velitel : 5. letecká stíhací divize
    05.11.1952-20.08.1953 Velitel : Velitelství letectva
    20.08.1953-01.03.1955 Velitel : Velitelství letectva
    01.01.1957-01.05.1966 Velitel : Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
    01.05.1966-01.11.1966 Velitel : Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
    01.11.1966-01.05.1968 Velitel : Hlavní správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu


    DD.09.1948-12.10.1948 Commander : 41st Air Regiment
    12.10.1948-31.01.1949 Commander : 41st Air Regiment
    31.01.1949-11.08.1949 Commander : 4th Air Regiment
    00.12.1950-01.01.1951 Commander : 8th Air Regiment
    01.01.1951-06.03.1952 Commander : 8th Air Fighter Regiment
    01.04.1952-08.05.1952 Commander : 5th Air Fighter Division
    08.05.1952-DD.07.1952 Commander : 5th Air Fighter Division
    05.11.1952-20.08.1953 Commander : Air Force Command
    20.08.1953-01.03.1955 Commander : Air Force Command
    01.01.1957-01.05.1966 Commander : Air Force and State Air Defense Command
    01.05.1966-01.11.1966 Commander : Air Force and State Air Defense Command
    01.11.1966-01.05.1968 Commander : Main Department of Air Force and State Air Defense



    Vyznamenání:
    Awards:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Olomouc, fond Osobní spisy vojáků z povolání
    Vojenský ústřední archiv Praha, fotoarchiv
    Režňák, Libor: Ocelový hřebec Mig-19 a československé letecvo 1958 - 1972, Svět křídel, Cheb, 2008, ISBN-978-80-86808-45-1
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89765#489613Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Genplk. Ing. Josef Vosáhlo


    Průběh vojenské služby:
    xx.xx.1935 : VLU Prostějov ( devítiměsíční Škola na důstojníky letectva v záloze)
    xx.xx.1935 : LP 1, Letka 4 Cheb – letecký pozorovatel,
    xx.10.1936 : VA Hranice xx.xx.1937 : vojákem z povolání
    DD.07.1938 : LP 4, Letka 74 Hradec Králové - velitel roje


    DD.MM.19RR - DD.09.1942 : zemědělský adjunkt, okresní úřad Žamberk
    Od DD.09.1942 – 04.05.1945 : Vězněn - Pardubice, Drážďany, Norimberk, Straubing, Bazeruth, St. Georgen


    Po válce se přihlásil do čs. armády xx.07. 1945 : VLU Prostějov, pilotní škola Olomouc - pilotní přeškolovací kurz,
    xx.xx.1946 - xx.12.1947 : LP 41 Boží Dar - zpravodajský důstojník
    xx.12.1947 - xx.09.1948 : LP 41 Boží Dar – velitel letky
    xx.09.1948 - xx.01.1949 : LP 41 Boží Dar – pověřen velením pluku
    xx.01.1949 – xx.09.1949 : LP 4 Plzeň Bory - velitel pluku.


    xx.09.1949 – xx.12.1950 : Příprava a studium ve zdokonalovacím kurzu velitelů leteckých pluků v Lipecku (SSSR).
    xx.12.1950 – xx.03.1952 : velitel Leteckého pluku 8 (později přejmenovaném na 8. letecký stíhací pluk ) ( Kbely, Mladá)
    01.04.1952 – xx.07.1952 : velitel 5. letecké stíhací letecké divize v Žatci
    xx.07.1952 – 14.11.1952 : zástupce velitele letectva
    15.11.1952 – 28.02.1955 : velitel letectva MNO
    01.03.1955 - 01.09.1963 :náměstek ministra národní obrany pro protivzdušnou obranu a letectvo
    xx.08.1959 – xx.06.1961 : studium na Akademii GŠ ozbrojených sil SSSR K. J. Vorošilova v Moskvě
    01.09.1963 – xx.11.1966 : náčelník PVOS a letectva – náměstek ministra národní obrany
    xx.11.1966 - 30.04.1968 : náčelník Hlavní správy letectva a vojsk PVOS – zástupce ministra národní obrany

    30.04.1968: odvolán a předán do kádrové dispozice ministra národní obrany
    xx.06.1968 – xx.07.1968 : velitel – děkan fakulty letecké, protivzdušné obrany a spojovací VAAZ v Brně
    xx.07.1968 – xx.02.1973 : odvelen do Sjednocené arabské republiky (Egypta)
    Po návratu převeden do kádrové dispozice ministra národní obrany.
    xx.10.1973 : odešel do zálohy


    Povýšení do vyšších hodnosti:


    xx.04.1952 : povýšen do hodnosti plukovník letectva
    xx.10.1952 : povýšen do hodnosti brigádní generál
    xx.08.1953 : povýšen do hodnosti generálporučík
    xx.05.1966 : povýšen do hodnosti generálplukovník


    xx.10.1968 : Udělen titul Zasloužilý vojenský letec ČSSR


    Zdroj:
    www.vojenstvi.cz
    Vlastní archiv
    Režňák, Libor: Ocelový hřebec Mig-19 a československé letectvo 1958-1972, Svět křídel, Cheb 2008,


    Edit: Janko PALIGA - doplnenie
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89765#335321Verze : 0
    Avatar
    Generálporučík Josef Vosáhlo měl od 25.11.1955 přidělen jako svůj osobní letoun stroj MiG-17F EP-02/0872
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89765#357618Verze : 0