Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1027 editováno a 268 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Sankt-Petěrburg

Saint Petersburg

Petrohrad

Санкт-Петербург

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Sankt-Petěrburg Saint Petersburg
    Originální název:
    Original Name:
    Санкт-Петербург
    Další názvy:
    Other Names:
    Sankt-Pitěr-Burch, Petrograd, Petrohrad, Leningrad
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    Ruská federace Russian Federation
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    59°56'05.68"N 30°18'24.66"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    Admiralitějský rajón, Vasileostrovský rajón, Vyborgský rajón, Kalininský rajón, Kirovský rajón, Kolpinský rajón, Krasnogvardějský rajón, Krasnoselský rajón, Kronštadtský rajón, Kurortný rajón, Moskevský rajón, Něvský rajón, Petrohradský rajón, Petrodvorecký rajón, Přímořský rajón, Puškinský rajón, Frunzenský rajón, Centrální rajón
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1703
    Vojenské objekty:
    Military Objects:
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    Petropavlovská pevnost
    Katedrálou Petra a Pavla
    palác Admirality,
    Triumfální oblouk
    Alexandrův sloup
    Kazaňský chrám
    Křižník Aurora
    Vasiljevský ostrov
    Smolenská katedrála a další
    Něvský prospekt
    Zimní palác
    Muzea:
    Museums:
    Ermitáž -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Datum *
    Date *
    Datum †
    Date †
    Fotografie
    Photo
    Jméno
    Name
    Stát
    Country
    21.10.1725   Lacy, František Mořic
    16.09.1745   Kutuzov, Michail Illarionovič
    01.10.1754   Pavel I., Ruský
    12.10.1771   Miloradovič, Michail Andrejevič
      23.03.1801 Pavel I., Ruský
      27.12.1825 Miloradovič, Michail Andrejevič
    10.03.1845   Alexandr III / Romanov, Alexandr Alexandrovič
    18.11.1856   Romanov, Nikolaj Nikolajevič ml.
    17.04.1874   Ditěrichs, Michail Konstantinovič
    02.03.1878   Enckell, Oskar Paul
      27.02.1884 Hunt, William Henry
    13.07.1894   Soběnnikov, Pjotr Pětrovič
    26.05.1895   Frolov, Valerian Alexandrovič
    19.07.1897   Kurasov, Vladimir Vasiljevič
    DD.MM.1901   - Matjušin, Maxim Antonovič
    18.03.1902   Jumašev, Andrej Borisovič
    DD.MM.1903   - Petrov, Nikolaj Nikolajevič
    01.04.1904   Berzarin, Nikolaj Erastovič
    DD.MM.1904   - Cvetkov, Vasilij Nikiforovič
    DD.MM.1904   - Krauklis, Michail Michailovič
    DD.MM.1904   - Vasilenko, Pjotr Timofejevič
    DD.MM.1905   - Vinogradov, Michail Jakovlevič
    06.07.1906   Alexandrov, Sergej Sergejevič
    DD.MM.1906   - Suchorebrikov, Georgij Alexandrovič
    DD.MM.1907   - Zacharov, Boris Vasilievič
    06.01.1908   Romanov, Georgij Alexejevič
    13.06.1908   Katkov, Vladimir Ivanovič
      14.01.1909 Rožestvenskij, Zinovij Petrovič
    16.03.1909   Vijk, Eduard Viljamovič
      04.08.1909 Brusilov, Lev Alexejevič
    11.08.1909   Zajevskij, Viktor Antonovič
    DD.MM.1909   - Afanasiev, Ivan Pavlovič
    DD.MM.1909   - Palkin, Nikolaj Georgievič
    DD.MM.1909   - Vasiliev, Pjotr Alexandrovič
    DD.MM.1910   - Jelisejev, Alexej Abramovič
    DD.MM.1910   - Kozlov, Pjotr Pavlovič
    DD.MM.1910   - Trušin, Ivan Ivanovič
    DD.MM.1910   - Vlasov, Viktor Vasilievič
    DD.MM.1910   Čertov, Sergej Ivanovič
    21.05.1911   Bočarov, Konstantin Dmitrievič
    26.09.1911   Jerašov, Ivan Michajlovič
    15.12.1911   Koreškov, Vladimir Stepanovič
    DD.MM.1911   - Ikonen, Nikolaj Alexandrovič
    DD.MM.1911   - Kukin, Boris Alexejevič
    DD.MM.1911   Nikolajevskij, Konstantin Afanasievič
    DD.MM.1912   Fadejev, Boris Ivanovič
    DD.MM.1912   - Gerasimov, Boris Ivanovič
    DD.MM.1912   - Zverev, Jevgenij Alexandrovič
    05.01.1913   - von Jacobs, Nikolaus
    DD.MM.1913   - Baskakov, Konstantin Fjodorovič
    DD.MM.1913   - Kozlov, Vasilij Ivanovič
    20.12.1914   von Fölkersam, Adrian
    DD.MM.1914   - Požinskij, Boris Nikolajevič
    17.07.1915   - Novikov, Boris Alexandrovič
    DD.MM.1915   - Stepanov, Vladimir Vasilievič
    21.04.1917   Ballert, Sarto
    30.12.1917   Osipov, Vasilij Nikolajevič
    DD.MM.1921   - Akulov, Boris Trofimovič
      01.12.1934 Kirov, Sergej Mironovič
      10.11.1941 - Sevosťjanov, Pjotr Fjodorovič
    07.10.1952   Putin, Vladimir Vladimirovič
      19.12.1954 Abakumov, Viktor Semjonovič
      DD.MM.1960 Dzjuba, Georgij Georgijevič
      06.01.1961 Frolov, Valerian Alexandrovič
      16.04.1961 Nikolajenko, Jevgenij Makarovič
      14.08.1965 Abaňkin, Pavěl Sergejevič
    14.09.1965   Medvěděv, Dmitrij Anatoljevič
      01.05.1966 Sučkov, Pjotr Ivanovič
      30.05.1966 Alafuzov, Vladimír Antonovič
      05.01.1970 Travnikov, Nikolaj Grigorievič
      24.01.1971 Alexejev, Konstantin Stepanovič
      05.07.1971 Kazakov, Michail Petrovič
      12.12.1971 Solovjov, Ivan Vladimirovič
      03.01.1974 Karelin, Anatolij Michajlovič
      28.10.1975 Borščev, Semjon Nikolajevič
      31.08.1976 Stepanovič, Prokopij Grigorievič
      21.08.1977 Zajevskij, Viktor Antonovič
      21.10.1979 Kotin, Žozef Jakovlevič
      04.11.1981 Ščerbakov, Vladimir Ivanovič
      05.01.1984 Balašov, Ivan Filippovič
      03.05.1989 Žuravljov, Ivan Petrovič
      10.09.1989 Kuzmin, Vasilij Petrovič
      06.06.1990 - Remezov, Fjodor Nikitič
      16.07.1991 Osipov, Vasilij Nikolajevič
      10.08.1994 Romaněnko, Ivan Georgievič
      13.01.1996 Karpov, Alexandr Dmitrijevič
      06.07.2002 Letučij, Alexandr Jakovlevič
      09.04.2006 Korobicyn, Alexandr Ivanovič
      08.10.2016 Minakov, Vasilij Ivanovič

    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    02.06.1683 03.09.1700 Semjonovský zábavní pluk
    The Semyonovo Entertainment Regiment
    03.06.1683 ??.06.1700 Preobraženský zábavní pluk
    The Preobrazhenskoe Entertainment Regiment
    DD.06.1700 ??.03.1800 Preobraženský pluk osobní gardy
    The Preobrazhenskoe Body Guards Regiment
    03.09.1700 DD.03.1800 Semjonovský pluk osobní gardy
    The Semyonovo Body Guards Regiment
    DD.MM.1743 29.03.1800 Izmajlovský pluk osobní gardy
    The Ismaylovo Body Guards Regiment
    DD.12.1756 ??.07.1914 Granátnický pluk osobní gardy
    Grenadiers Body Guards Regiment
    21.03.1800 DD.MM.1864 1. kadetský sbor
    1st Cadet Corps
    29.03.1800 09.06.1800 Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Konstantina Pavloviče
    His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Constantin Pavlovitch
    DD.03.1800 25.03.1801 Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva
    His Imperial Majesty Body Guards Regiment
    DD.03.1800 26.03.1801 Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Alexandra Pavloviče
    His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Alexander Pavlovitch
    09.06.1800 26.03.1801 Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Nikolaje Pavloviče
    His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Nicholash Pavlovitch
    25.03.1801 ??.07.1914 Preobraženský pluk osobní gardy
    The Preobrazhenskoe Body Guards Regiment
    26.03.1801 ??.07.1914 Izmajlovský pluk osobní gardy
    The Ismaylovo Body Guards Regiment
    DD.03.1801 ??.07.1914 Semjonovský pluk osobní gardy
    The Semyonovo Body Guards Regiment
    DD.MM.1802 DD.07.1917 Pážecí sbor
    Pages Corps
    22.05.1806 17.03.1917 Myslivecký pluk osobní gardy
    Hunting Body Guards Regiment
    19.10.1811 ??.07.1914 Finský pluk osobní gardy
    The Finland Body Guards Regiment
    14.03.1812 DD.07.1914 1. brigáda 1. gardové pěší divize
    1st Brigade of 1st Guards Infantry Division
    14.03.1812 DD.07.1914 1. gardová pěší divize
    1st Guards Infantry Division
    14.03.1812 DD.07.1914 2. brigáda 1. gardové pěší divize
    2nd Brigade of 1st Guards Infantry Division
    14.03.1812 23.05.1813 3. brigáda 1. gardové pěší divize
    3rd Brigade of 1st Guards Infantry Division
    25.04.1813 ??.07.1914 Pavlovský pluk osobní gardy
    The Pavlovsk Body Guards Regiment
    24.10.1817 ??.07.1914 Moskevský pluk osobní gardy
    The Moscow Body Guards Regiment
    DD.MM.1820 30.09.1849 Dělostřelecké učiliště
    Artillery School
    05.06.1826 14.03.1882 Zkušební jezdecký pluk
    Test Riding Regiment
    14.10.1827 02.06.1917 Rota palácových granátníků
    Palace Grenadier Company
    08.12.1832 DD.MM.1855 Císařská vojenská akademie
    Imperial Military Academy
    30.09.1849 19.11.1917 Michajlovské dělostřelecké učiliště
    Mikhail Artillery School
    30.08.1855 06.11.1917 Nikolajevská inženýrská akademie
    Nicholas Engineering Academy
    30.08.1855 06.11.1917 Nikolajevské inženýrské učiliště
    Nicholas Engineering School
    11.09.1855 DD.MM.1914 Michajlovská dělostřelecká akademie
    Mikhail Artillery Academy
    DD.MM.1855 DD.MM.1909 Nikolajevská akademie Generálního štábu
    Nicholas Academy of General Staff
    DD.MM.1857 DD.07.1914 1. brigáda 1. gardové jezdecké divize
    1st Brigade of 1st Guards Cavalry Division
    DD.MM.1857 DD.07.1914 1. brigáda 2. gardové jezdecké divize
    1st Brigade of 2nd Guards Cavalry Division
    DD.MM.1857 DD.07.1914 1. gardová jezdecká divize
    1st Guard Cavalry Division
    DD.MM.1857 DD.07.1914 2. brigáda 1. gardové jezdecké divize
    2nd Brigade of 1st Guards Cavalry Division
    DD.MM.1857 DD.07.1914 2. brigáda 2. gardové jezdecké divize
    2nd Brigade of 2st Guards Cavalry Division
    DD.MM.1857 DD.07.1914 2. gardová jezdecká divize
    2nd Guards Cavalry Division
    DD.MM.1863 DD.MM.1882 2. Sankt-petěrburské vojenské gymnázium
    2nd St. Petersburg Military Gymnasium
    DD.MM.1863 DD.11.1917 Pavlovské vojenské učiliště
    Pavel Military School
    DD.MM.1864 DD.MM.1882 1. sankt-petěrburské vojenské gymnázium
    1st St. Petersburg Military Gymnasium
    DD.MM.1864 DD.MM.1917 Nikolajevské jezdecké učiliště
    Nicholas Cavalry School
    DD.MM.1866 DD.12.1917 Alexandrovská vojensko-právní akademie
    Alexander Military Law Academy
    ??.03.1875 14.03.1882 Školní jízdní eskadrona
    School Riding Squadron
    01.03.1877 DD.MM.1918 1. armádní sbor
    1st Army Corps
    DD.MM.1877 DD.07.1914 3. brigáda 1. gardové jezdecké divize
    3rd Brigade of 1st Guards Cavalry Division
    DD.MM.1881 DD.MM.1935 Císařská vojenská medicínská akademie
    Imperial Military Medical Academy
    14.03.1882 DD.MM.1918 Důstojnická dělostřelecká škola střelby
    Officers Artillery School
    26.03.1882 DD.MM.1914 Důstojnická jezdecká škola
    Officers Riding School
    DD.MM.1882 DD.MM.1917 1. kadetský sbor
    1st Cadet Corps
    DD.MM.1882 DD.MM.1917 2. kadetský sbor
    2nd Cadet Corps
    DD.MM.1894 DD.MM.1912 Vojenská elektrotechnická škola
    Military Electrical Engineering School
    07.05.1895 DD.07.1914 I. oddíl jízdního dělostřelectva osobní gardy
    1st Battalion Mounted Artillery Body Guards
    09.09.1906 DD.MM.1914 Petěrburgský vojenský okruh
    Peterburg Military District
    30.03.1909 DD.MM.1918 Hlavní gymnasticko-šermířská škola
    Main Gymnastics-Fencing School
    DD.MM.1909 DD.MM.1914 Císařská Nikolajevská vojenská akademie
    Imperial Nicholas Military Academy
    DD.MM.1911 02.08.1918 Intendantská vojenská akademie
    Military Quartermaster Academy
    DD.MM.1912 DD.MM.1918 Důstojnická vojenská elektrotechnická škola
    Officer Military Electrical Engineering School
    DD.MM.1914 DD.MM.1918 Císařská Nikolajevská vojenská akademie
    Imperial Nicholas Military Academy
    DD.MM.1914 28.03.1919 Michajlovská dělostřelecká akademie
    Mikhail Artillery Academy
    02.06.1917 17.02.1921 Rota granátníků Sv. Jiří
    St. George´s Grenadiers Company
    06.09.1918 30.12.1922 Petrohradský vojenský okruh
    Petrograd Military District
    30.12.1922 01.02.1924 1. střelecký sbor
    1st Rifle Corps
    31.12.1922 01.02.1924 Petrohradský vojenský okruh
    Petrograd Military District
    DD.11.1923 01.02.1924 11. střelecký sbor
    11th Rifle Corps
    01.02.1924 DD.MM.1926 1. střelecký sbor
    1st Rifle Corps
    01.02.1924 DD.10.1925 11. střelecký sbor
    11th Rifle Corps
    01.02.1924 24.06.1941 Leningradský vojenský okruh
    Leningrad Military District
    15.11.1926 DD.01.1940 Letectvo Leningradského vojenského okruhu
    Air Force of the Leningrad Military District
    01.01.1927 01.01.1933 4. letecká brigáda
    4th Aviation Brigade
    09.07.1930 DD.10.1939 19. střelecký sbor
    19th Rifle Corps
    DD.MM.1931 21.05.1936 4. turkestánská střelecká divize
    4th Turkestan Rifle Division
    01.05.1932 10.10.1934 11. mechanizovaný sbor
    11th Mechanised Corps
    DD.MM.1934 05.04.1938 7. mechanizovaný sbor
    7th Mechanised Corps
    11.01.1935 25.02.1946 Baltská flota
    Baltic Fleet
    25.09.1936 11.09.1939 33. střelecký sbor
    33rd Rifle Corps
    00.11.1939 30.11.1939 7. armáda
    7th Army
    28.03.1940 24.06.1941 Velitelství vojenského letectva Leningradského vojenského okruhu
    Air Force Command of the Leningrad Military District
    15.08.1940 07.07.1941 3. stíhací letecká divize
    3rd Fighter Aviation Division
    25.05.1941 24.06.1941 23. armáda
    23rd Army
    24.06.1941 21.09.1941 Leningradský vojenský okruh
    Leningrad Military District
    24.06.1941 23.08.1941 Velitelství vojenského letectva Severního frontu
    Air Force Command of the Northern Front
    DD.06.1941 DD.MM.RRRR 1. mino-torpédonosný letecký pluk vzdušných sil vojenského námořnictva
    1st Mine-Torpedo Aviation Regiment of the Navy Air Force
    DD.06.1941 DD.MM.1941 22. samostatná spojovací letka
    22th Detached Liaison Squadron
    04.07.1941 20.07.1941 Leningradská domobranecká armáda
    Leningrad People\'s Militia Army
    09.08.1941 DD.09.1941 107. samostatný tankový prapor
    107th Detached Tank Battalion
    DD.09.1941 DD.MM.1941 104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
    104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.1941 104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
    104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.1941 104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
    104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.RRRR 61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
    61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.RRRR 61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
    61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.RRRR 61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
    61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.RRRR 61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
    61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
    DD.MM.1941 DD.MM.RRRR 61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
    61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
    25.11.1942 20.02.1949 13. letecká armáda
    13th Air Army
    DD.06.1945 09.07.1945 Leningradský front
    Leningrad Front
    09.07.1945 09.05.1946 3. letecká armáda
    3rd Air Army
    09.07.1945 06.09.1991 Leningradský vojenský okruh
    Leningrad Military District
    20.02.1949 DD.04.1964 76. letecká armáda
    76th Air Army
    04.04.1968 DD.04.1980 76. letecká armáda
    76th Air Army
    06.09.1991 31.12.1991 Leningradský vojenský okruh
    Leningrad Military District
    20.09.2010 DD.MM.RRRR Západní vojenský okruh
    Western Military District
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR 1. mino-torpédonosný letecký pluk vzdušných sil vojenského námořnictva
    1st Mine-Torpedo Aviation Regiment of the Navy Air Force
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR 116. samostatná armádní průzkumná letka - 1. formováni
    116th Detached Army Reconnaissance Aviation Squadron - 1st forming
    DD.MM.RRRR DD.MM.RRRR 25. stíhací letecká armáda protivzdušné obrany
    25th Fighter Aviation Army of the Air Defence
    DD.MM.RRRR 15.08.1940 42. letecká brigáda
    42nd Aviation Brigade
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Datum od Datum do Název
    Name
    05.11.1704 12.01.1705 Admiralitní dům
    12.01.1705 DD.MM.1800 Sankt-Petěrburská admiralita
    15.10.1711 DD.MM.1882 Petrohradský arzenál
    DD.MM.1712 DD.MM.1713 Skampavijní dvůr
    DD.MM.1713 DD.MM.1721 Galejní dvůr
    03.03.1721 10.07.1806 Ochtěnská loděnice
    DD.MM.1722 DD.02.1918 Ižorský admiralitní a mechanický závod
    DD.MM.1724 31.12.1907 Loděnice Galejního ostrůvku
    DD.MM.1792 DD.MM.1794 Slévárensko-mechanický závod Morgana
    DD.MM.1794 DD.MM.1881 Slévárensko-mechanický závod Bairda
    DD.MM.1800 DD.MM.1844 Hlavní admiralita
    DD.MM.1800 31.12.1907 Nová admiralita
    28.02.1801 DD.MM.1848 Kronštadtské slévarny
    10.07.1806 DD.MM.1818 Panoptický institut
    DD.MM.1818 DD.MM.1828 Ochtěnská loděnice
    DD.MM.1828 DD.MM.1896 Ochtěnská admiralita
    DD.MM.1848 DD.11.1922 Putilovský závod
    26.05.1856 14.05.1874 Baltický slévárenský, mechanický a výrobní závod a Karr & McPherson
    16.05.1863 03.11.1922 Obuchovská ocelárna
    10.07.1866 DD.MM.1872 Zbrojní dílny
    DD.MM.1872 03.06.1882 Státní závod polního dělostřelectva
    14.05.1874 DD.MM.1876 Baltická železárenská a mechanická společnost
    DD.MM.1876 DD.MM.1894 Ruská Baltická železárenská, loďařská a mechanická a.s.
    DD.MM.1881 DD.MM.1922 Francouzsko-ruský závod
    03.06.1882 DD.03.1918 PAO Strojírenský závod M. I. Kalinina
    03.06.1882 DD.03.1918 Petrohradská zbrojovka
    DD.MM.1882 DD.MM.1914 Petrohradská zbrojovka
    DD.MM.1894 19.10.1914 Baltické loděnice a mechanický závod
    DD.MM.1896 DD.MM.1913 Loděnice, slévárna a mechanický závod Crichtonská loděnice Ministerstva námořnictví v nájmu a.s. Crichton & Co.
    31.12.1907 DD.MM.1913 Admiralitní loděnice
    DD.01.1910 DD.MM.1915 První ruská společnost vzduchoplavby S. S. Ščetinin a spol.
    01.05.1913 DD.04.1914 V. A. Lebeď a spol.
    DD.MM.1913 19.10.1914 Admiralitní loděnice a věžový závod
    DD.MM.1913 DD.MM.1915 Petrozavod
    DD.04.1914 DD.11.1920 Akciová společnost vzduchoplavectví V. A. Lebeděv
    19.10.1914 07.03.1918 Sdružení Admiralitní loděnice a Baltického závodu
    19.10.1914 07.03.1918 Sdružení Admiralitní loděnice a Baltického závodu
    DD.MM.1914 DD.MM.1918 Arzenál Petra I.
    DD.MM.1915 DD.MM.1920 Ochtinský muniční cech Admiralitní loděnice
    DD.MM.1915 28.09.1918 Závod létajících strojů První ruské společnosti vzduchoplavby Gamajun
    DD.02.1918 23.01.1920 Mechanický Ižorský závod
    07.03.1918 28.10.1921 Admiralitní loděnice
    07.03.1918 DD.MM.1934 Baltické loděnice a mechanický závod
    28.09.1918 DD.MM.1920 Letecký závod Gamajun
    DD.MM.1918 DD.MM.1921 Mechanický dělostřelecký závod Arzenál Petra Velikého
    23.01.1920 20.02.1926 Ižorská ocelárna
    DD.11.1920 DD.11.1922 Petrohradský státní spojený letecký závod
    DD.MM.1920 DD.MM.1921 Ochtinský muniční cech Crichton
    28.10.1921 DD.06.1922 Admiralitní oddělení Baltického závodu
    DD.MM.1921 DD.MM.1922 Ochtinský muniční závod Crichton
    DD.MM.1921 DD.MM.1928 Státní mechanický dělostřelecký závod Rudý Arzenál
    DD.06.1922 12.01.1926 Oddělení André Martyho Baltického závodu
    03.11.1922 DD.MM.1933 Petrohradský státní zbrojní, optický a ocelářský závod Bolševik
    DD.11.1922 DD.MM.1927 Státní letecký závod č. 3 Rudý letec
    DD.11.1922 15.12.1934 Závod Rudý Putilovec
    DD.MM.1922 DD.MM.1923 Ochtinský muniční závod a loděnice
    DD.MM.1922 13.01.1926 Republikánský strojírenský závod a válcovny mědi Karla Liebknechta
    DD.MM.1923 DD.MM.1924 Petrohradský muniční závod Fugaz
    DD.MM.1924 DD.MM.1927 Mechanický, slévárenský a muniční závod Petrozavod
    DD.MM.1925 10.09.1926 Pohyblivá letecká opravárenská základna
    12.01.1926 31.12.1936 Leningradské loděnice a mechanický závod André Martyho
    20.02.1926 DD.MM.1941 Státní Ižorský závod
    10.09.1926 DD.MM.1927 Letecké opravárenské dílny č. 3
    DD.MM.1927 DD.MM.1941 Leningradský letecký závod č.23
    DD.MM.1927 01.06.1928 Letecké opravny č. 3
    DD.MM.1927 21.08.1931 Mechanický závod Petrozavod
    01.06.1928 DD.08.1941 Letecký opravárenský závod č. 47 Maxima Gorkého
    DD.MM.1928 DD.MM.1934 Státní mechanický závod č. 7
    13.06.1931 01.01.1937 Závod lodních mechanismů Sudomech
    21.08.1931 DD.MM.1936 Loděnice Petrozavod
    16.03.1932 DD.MM.1936 Leningradský strojírenský závod K. E. Vorošilova
    DD.09.1933 DD.MM.1936 Leningradský závod pokusného strojírenství S. M. Kirova
    06.11.1933 DD.MM.1938 Lenmetalurgstroj
    DD.MM.1933 DD.MM.1942 Státní svazový strojírenský a ocelářský závod Bolševik
    15.12.1934 15.11.1973 Leningradský Kirovův závod
    DD.MM.1934 30.12.1936 Baltický závod Sergo Ordžonikidze
    DD.MM.1934 DD.MM.1940 Státní svazový strojírenský závod č. 7
    30.12.1936 DD.05.1940 Leningradský závod pokusného strojírenství č. 185 S. M. Kirova
    30.12.1936 DD.MM.1965 Loděnice č. 189 Sergo Ordžonikidze
    DD.MM.1936 DD.07.1941 Leningradský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
    DD.MM.1936 DD.MM.1969 Leningradský státní závod č. 370
    DD.MM.1936 30.12.1936 Leningradský závod pokusného strojírenství č. 329 S. M. Kirova
    31.12.1936 21.12.1957 Loděnice č. 194 André Martyho
    01.01.1937 25.10.1966 Loděnice č. 196
    DD.MM.1938 12.08.1940 Lenkranstroj
    01.10.1939 DD.07.1941 Vědecko-výzkumný institut č. 49
    DD.05.1940 DD.07.1941 Oddělení hlavního konstruktéra závodu č. 174
    12.08.1940 DD.08.1941 Leningradský letecký závod č. 381
    DD.MM.1940 DD.MM.1967 Státní svazový strojírenský závod č. 7 M. V. Frunzeho
    DD.MM.1941 DD.MM.194R Dělostřelecký závod č. 8 M. I. Kalinina
    DD.MM.1941 DD.MM.1947 Ižorský závod
    DD.MM.1941 DD.MM.194R PAO Strojírenský závod M. I. Kalinina
    DD.MM.1941 DD.09.1943 Vědecko-výzkumný institut č. 49
    DD.01.1942 DD.02.1942 Leningradský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
    DD.02.1942 DD.08.1942 Omský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
    DD.MM.1942 DD.MM.1945 Státní svazový závod č. 232
    DD.09.1943 DD.MM.1966 Vědecko-výzkumný institut č. 49
    DD.MM.1944 DD.MM.1967 Leningradský letecký závod č. 272
    DD.MM.1945 DD.MM.1957 Státní svazový závod č. 232 Bolševik
    DD.MM.1947 DD.MM.1976 Ižorský závod A. A. Ždanova
    21.12.1957 31.01.1972 Leningradský Admiralitní závod
    DD.MM.1957 17.08.1984 Závod Bolševik
    DD.MM.1965 DD.MM.1992 Baltický závod Sergo Ordžonikidze
    25.10.1966 31.01.1972 Leningradský Novoadmiralitní závod
    DD.MM.1966 24.04.1971 Centrální vědecko-výzkumný institut automatizačního zařízení
    DD.MM.1967 DD.MM.1976 Leningradský Severní závod
    DD.MM.1967 08.06.1994 Výrobní sdružení Arzenál M. V. Frunzeho
    DD.MM.1969 DD.MM.1985 Petrozavod
    24.04.1971 22.06.1976 Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
    31.01.1972 30.03.1992 Leningradské Admiralitní sdružení
    15.11.1973 DD.MM.1992 Výrobní sdružení Leningradský Kirovův závod
    22.06.1976 01.07.1990 Leningradské vědecko-výrobní sdružení Granit
    DD.MM.1976 04.11.1992 Výrobní sdružení Ižorský závod A. A. Ždanova
    DD.MM.1976 DD.11.1994 Výrobní sdružení Leningradský Severní závod
    17.08.1984 DD.MM.1992 Výrobní sdružení Závod Bolševik
    DD.MM.1985 DD.MM.1992 Společný rusko-švédský podnik Sederval-Ritm
    01.07.1990 14.02.1997 Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
    30.03.1992 DD.MM.2001 Admiralitní loděnice s.p.
    04.11.1992 DD.MM.RRRR PAO Ižorské závody
    DD.MM.1992 DD.MM.1996 AOOT Baltické loděnice
    DD.MM.1992 DD.MM.2003 FGUP Státní Obuchovský závod
    DD.MM.1992 DD.MM.RRRR OAO Kirovský závod
    DD.MM.1992 DD.MM.2001 OAO Petrozavod
    08.06.1994 DD.MM.RRRR OAO Strojírenský závod Arzenál
    DD.11.1994 DD.MM.RRRR FGUP Leningradský Severní závod
    DD.MM.1996 DD.MM.2011 OAO Baltické loděnice
    14.02.1997 18.05.2006 FGUP Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
    DD.04.2001 DD.MM.RRRR Speciální technologické středisko s.r.o.
    DD.MM.2001 11.11.2008 FGUP Admiralitní loděnice
    DD.MM.2003 DD.MM.RRRR GOZ Obuchovský závod a.s.
    18.05.2006 30.06.2016 OAO Koncern Granit-Elektron
    11.11.2008 04.12.2015 OAO Admiralitní loděnice
    DD.MM.2011 DD.MM.RRRR Baltický závod - loděnice s.r.o.
    04.12.2015 DD.MM.RRRR Admiralitní loděnice a.s.
    30.06.2016 DD.MM.RRRR Koncern Granit-Elektron a.s.
    Vlajka:
    Banner:
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/90166#374512Verze : 0
    Avatar
    mno, jeste sem si uvedomil jednu vec, pri linkovani generality, Jirka Fidler uvadi nazev jako


    pětěrburg


    misto pouzivaneho


    petěrburg


    a kdyz se clovek podiva na to, jak se nazev v rustine cte, a z ceho vznikl,


    [sankt pʲɪtʲɪrˈburk]
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad


    tak by to asi melo byt spravne s tema dvema ě misto jen jednim, ne ?
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/90166#374940Verze : 0
    MOD
    Avatar
    No on Jirka Fidler to "ě" místo "e" používá v přepisech z ruštiny častěji než je obecně zvykem. Místo dosavadního úzu to přepisuje tak, jak se to vyslovuje. Nebo tak nějak to říkal.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/90166#374952Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Tady jsou pravidla transkripce a transliterace:
    www.lib.cas.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/90166#374953Verze : 0
    MOD