Berlín - okamžiky zkázy 1945 - Anthony Beevor

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 367 příspěvků vloženo, 1735 editováno a 2884 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Berlín - okamžiky zkázy 1945 - Anthony Beevor

  Avatar
  Tato kniha spolu s druhou autorovou knihou o Stalingradu (taktéž k nalezení zde ve fóru) tvoří komplet, který stojí za to si přečíst. Spolu s Poslední bitvou od Cornelia Ryana se tato kniha zařadila na popředí mých "vyvolených" knih o bitvě o Berlín v roce 1945. Zatímco C.Ryan nám dávkuje postup sovětů přes Polsko a Německo ještě s určitou dávkou citu, Beevor už nás vůbec nešetří. Pro pochopení celé situace je třeba znát průběh války na východní frontě, včetně bitvy o Stalingrad, utrpení sovětského lidu, civilistů i zajatců. Je třeba si uvědomit ztráty, které Sovětský svaz utrpěl během tří let bojů na jeho území a které ještě utrpí během posledního roku bojů v Evropě. Ze 4,5 milionu sovětských zajatců jich zajetí přežilo jen 1,8 milionu ... civilistů zahynulo mnoho milionů. Nelze tedy od Rudé armády čekat jakékoliv slitování. A o tom tato kniha je především. Budeme svědky znásilňování, rabování, vraždění, posledního zoufalého odporu německých jednotek i snahy spasit se útěkem, devastující dělostřelecké palby, tankových útoků i boje muže proti muži v ulicích města. Kniha je plná neznámých příběhů a informací a jako kniha o Stalingradu je doplněna o citace z dopisů, výpovědí, zápisů do deníků a dalších autetinckých podkladů z tehdejší doby, vše s dobrým poznámkovým systémem.


  Až budete tuto knihu číst, velice snadno dojdete k odsouzení sovětské Rudé armády. Přesto, až překonáte prvotní šok z informací, které se dozvíte, zamyslete se nad tím, co jsem psal výše, podívejte se na celý průběh války, ve které mohlo existovat jen jediné - totální likvidace jedné z bojujících stran a režimů, buď nacismu, nebo komunismu. A ať jsou naše poválečné dějiny jakékoliv, musíme si uvědomit úlohu, kterou SSSR v Druhé světové válce sehrál, a lide v řadách Rudé Armády především. Jejich mnoholeté utrpení, jejich rodin a jejich země se proto zcela logicky obrátilo proti okupantům, jejich zemi a jejich rodinám. Taková byla válka.


  Zcela na závěr, pro mě osobně bylo velkým překvapením, že jednou z posledních bojujících jednotek v Berlíně byla jednotka FRANCOUZSKYCH vojáků SS !
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#27755Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Recenze nasvědčuje tomu, že stojí zato, si zmíněnou knihu pořídit Idea
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#27762Verze : 0
  Avatar
  Přečet jsm jí a souhlasim. Výborná knížka.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#44921Verze : 0
  Avatar
  Bitka o Berlín ma fascinuje...knihu pohľadám v kníhkupectvách....snáď nájdem.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#58588Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Právě se rozhoduju jestli koupit spíše Stalingrad nebo Berlín, těžká volba. Budu se muset po obou poohlédnout a osobně srovnat.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#107282Verze : 0
  Avatar
  Berlin: The Downfall 1945


  by Antony Beevor
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9154#346682Verze : 0