Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 363 příspěvků vloženo, 1440 editováno a 279 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Letecká armáda 4 [1939-1945]

4th Air Fleet / Luftflotte 4

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Letecká armáda 4 4th Air Fleet
    Originální název:
    Original Name:
    Luftflotte 4
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    18.03.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Velitelství letectva Východní marka Air Force Command Eastern March
    Datum zániku:
    Disbanded:
    21.04.1945
    Nástupce:
    Successor:
    Velitelství letectva 4 4th Air Force Command
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    18.03.1939-05.02.1944 Vrchní velitelství ozbrojených sil
    05.02.1944-21.04.1945 Vrchní velitelství letectva
    18.03.1939-05.02.1944 Supreme Command of the Armed Forces
    05.02.1944-21.04.1945 Air Force High Command
    Dislokace:
    Deployed:
    01.02.1939-DD.08.1939 Vídeň
    DD.08.1939-DD.09.1939 Reihenbach/Schlesien
    DD.09.1939-DD.06.1941 Vídeň
    DD.06.1941-DD.07.1941 Jasionsk, poblíže Rzewszow
    DD.07.1941-01.08.1941 Kremenez
    01.08.1941-DD.09.1941 Winniza, Fliegerhorst Winniza /
    DD.09.1941-DD.05.1942 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
    DD.05.1942-18.07.1942 Poltava, Fliegerhorst Poltawa /
    18.07.1942-DD.10.1942 Mariupol
    DD.10.1942-DD.12.1942 Jessentuki
    DD.12.1942-DD.03.1943 Novotscherkask, poblíže Rostov; později Taganrog?
    DD.03.1943-DD.10.1943 Dněpropetrovsk
    DD.10.1943-DD.02.1944 Uman
    DD.02.1944-08.03.1944 Proskurov
    08.03.1944-04.07.1944 Morczyn
    05.07.1944-DD.08.1944 Ramnicut-Sarat
    DD.08.1944-07.09.1944 Debrecín, Letecká základna Debrecen /
    07.09.1944-10.10.1944 Nyiregihaza
    10.10.1944-DD.12.1944 Tavaros
    DD.12.1944-DD.04.1945 Modern, poblíže Pressburg
    DD.04.1945-DD.04.1945 Hörsching

    Velitel:
    Commander:
    18.03.1939-20.07.1942 Löhr, Alexander (Generaloberst)
    20.07.1942-04.09.1943 Richthofen, Wolfram von (Generalfeldmarschall)
    04.09.1943-17.08.1944 Deßloch, Otto (Generaloberst)
    25.08.1944-27.09.1944 Holle, Alexander (Generalleutnant)
    28.09.1944-21.04.1945 Deßloch, Otto (Generaloberst)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    18.03.1939-19.12.1939 Korten, Günther (Oberst)
    19.12.1939-21.07.1940 Olbrich, Herbert (Oberst)
    21.07.1940-03.11.1940 Nielsen, Andreas (Oberstleutnant)
    04.11.1940-15.01.1941 Schimpf, Richard (Oberst)
    15.01.1941-12.08.1942 Korten, Günther (Generalleutnant)
    24.08.1942-23.02.1943 Herhudt von Rohden, Hans-Detlef (Oberst)
    01.03.1943-25.03.1943 Schulz, Karl-Heinrich (Oberst)
    26.03.1943-03.09.1943 Deßloch, Otto (General der Flieger)
    03.09.1943-21.04.1945 Schulz, Karl-Heinrich (Generalmajor)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    19.03.1939-01.01.1943 Letecká župa XVII
    01.04.1939-21.03.1941 Letecká župa VIII
    26.08.1939-DD.09.1939 2. letecká divize
    DD.09.1939-DD.11.1939 Letecké velitelství ke zvláštnímu použití
    01.03.1940-31.05.1941 Doplňovací bombardovací skupina 4
    DD.01.1941-DD.06.1941 VIII. letecký sbor
    DD.02.1941-DD.10.1944 Meteorologická průzkumná letka 76
    30.03.1941-DD.06.1941 Bombardovací eskadra 51
    19.04.1941-DD.MM.RRRR Stíhací eskadra 54
    DD.04.1941-DD.03.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 104
    DD.06.1941-DD.12.1941 V. letecký sbor
    01.09.1941-DD.05.1942 10. protiletadlová dělostřelecká divize
    DD.09.1941-DD.12.1941 II. skupina Bombardovací eskadry 51
    17.11.1941-01.04.1943 Letecká župa Rostov
    DD.11.1941-DD.09.1942 Letecká župa Kyjev
    DD.MM.1941-DD.MM.1941 Letecké velitelství Arad
    DD.12.1941-DD.12.1942 Letecké velitelství Jih
    DD.MM.1941-DD.MM.1941 Letecké velitelství Štýrský Hradec
    DD.01.1942-DD.12.1942 9. protiletadlová dělostřelecká divize
    07.02.1942-DD.05.1942 9. protiletadlová dělostřelecká divize
    DD.04.1942-DD.08.1942 Těžká stíhací eskadra 2
    DD.05.1942-DD.10.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 104
    DD.05.1942-DD.12.1942 Protiletadlová dělostřelecká brigáda VI
    DD.05.1942-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 14
    DD.05.1942-DD.02.1943 Skupina blízkého průzkumu 16
    DD.05.1942-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 4
    DD.05.1942-DD.02.1943 Skupina blízkého průzkumu 7
    DD.05.1942-DD.07.1944 VIII. letecký sbor
    DD.07.1942-DD.01.1943 Bombardovací eskadra 26
    DD.07.1942-DD.10.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
    26.08.1942-17.02.1943 Velitelství letectva Don
    DD.09.1942-DD.04.1943 Letecká župa Charkov
    DD.11.1942-18.10.1943 Skupina rušivého bombardování Letecké armády 4
    DD.MM.1942-DD.MM.RRRR Letecký štáb Krym
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 Velitelství letectva Kavkaz
    10.01.1943-DD.07.1943 I. skupina Stíhací eskadry 4
    DD.02.1943-DD.04.1943 I. skupina Bombardovací eskadry 100
    01.04.1943-01.07.1944 Polní letecká župa XXV
    DD.04.1943-DD.11.1943 Skupina blízkého průzkumu 12
    06.05.1943-DD.MM.1943 Skupina blízkého průzkumu 2
    06.05.1943-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 6
    DD.12.1943-DD.05.1944 Skupina blízkého průzkumu 2
    DD.04.1944-31.08.1944 5. protiletadlová dělostřelecká divize
    DD.09.1944-DD.11.1944 15. protiletadlová dělostřelecká divize
    DD.10.1944-DD.MM.1945 Skupina dálkového průzkumu 4
    DD.11.1944-05.03.1945 I. skupina Bitevní eskadry 2
    DD.01.1945-DD.02.1945 III. skupina Noční stíhací eskadry 6
    DD.01.1945-13.03.1945 Noční bitevní skupina 7
    01.02.1945-21.04.1945 17. letecká divize
    01.03.1945-21.04.1945 Letecká župa XVII
    DD.MM.1945-DD.MM.1945 Skupina blízkého průzkumu 12
    DD.MM.1945-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 14
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 18. letecká divize
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II. letecký sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV. letecký sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecké velitelství Severní Balkán
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Námořní letecké velitelství Černé moře
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Stíhací velitelství Rumunsko
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Stíhací velitelství Rumunsko
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR V. protiletadlový dělostřelecký sbor

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    19.03.1939-01.01.1943 17th Air Region
    01.04.1939-21.03.1941 8th Air Region
    26.08.1939-DD.09.1939 2nd Air Division
    DD.09.1939-DD.11.1939 Special Purpose Air Command
    01.03.1940-31.05.1941 4th Replacement Bomber Group
    DD.01.1941-DD.06.1941 VIII Air Corps
    DD.02.1941-DD.10.1944 76th Weather Reconnaissance Squadron
    30.03.1941-DD.06.1941 51st Bomber Wing
    19.04.1941-DD.MM.RRRR 54th Fighter Wing
    DD.04.1941-DD.03.1942 104th Special Purpose Bomber Group
    DD.06.1941-DD.12.1941 V Air Corps
    01.09.1941-DD.05.1942 10th Anti-Aircraft Artillery Division
    DD.09.1941-DD.12.1941 2nd Group of the 51st Bomber Wing
    17.11.1941-01.04.1943 Air Region Rostov
    DD.11.1941-DD.09.1942 Air Region Kiev
    DD.MM.1941-DD.MM.1941 Air Command Arad
    DD.MM.1941-DD.MM.1941 Air Command Graz
    DD.12.1941-DD.12.1942 Air Command South
    DD.01.1942-DD.12.1942 9th Anti-Aircraft Artillery Division
    07.02.1942-DD.05.1942 9th Anti-Aircraft Artillery Division
    DD.04.1942-DD.08.1942 2nd Heavy Fighter Wing
    DD.05.1942-DD.10.1942 104th Special Purpose Bomber Group
    DD.05.1942-DD.MM.RRRR 14th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.05.1942-DD.02.1943 16th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.05.1942-DD.MM.RRRR 4th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.05.1942-DD.12.1942 6th Anti-Aircraft Artillery Brigade
    DD.05.1942-DD.02.1943 7th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.05.1942-DD.07.1944 VIII Air Corps
    DD.07.1942-DD.10.1942 102nd Special Purpose Bomber Group
    DD.07.1942-DD.01.1943 26th Bomber Wing
    26.08.1942-17.02.1943 Air Force Command Don
    DD.09.1942-DD.04.1943 Air Region Kharkov
    DD.11.1942-18.10.1943 Harassement Bomber Group of the 4th Air Fleet
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 Air Force Command Caucasus
    DD.MM.1942-DD.MM.RRRR Air Staff Crimea
    10.01.1943-DD.07.1943 1st Group of the 4th Fighter Wing
    DD.02.1943-DD.04.1943 1st Group of the 100th Bomber Wing
    01.04.1943-01.07.1944 25th Field Air Region
    DD.04.1943-DD.11.1943 12th Short-Range Reconnaissance Group
    06.05.1943-DD.MM.1943 2nd Short-Range Reconnaissance Group
    06.05.1943-DD.MM.RRRR 6th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.12.1943-DD.05.1944 2nd Short-Range Reconnaissance Group
    DD.04.1944-31.08.1944 5th Anti-Aircraft Artillery Division
    DD.09.1944-DD.11.1944 15th Anti-Aircraft Artillery Division
    DD.10.1944-DD.MM.1945 4th Long-Range Reconnaissance Group
    DD.11.1944-05.03.1945 1st Group of the 2nd Ground Attack Wing
    DD.01.1945-DD.02.1945 3rd Group of the 6th Night Fighter Wing
    DD.01.1945-13.03.1945 7th Night Ground Attack Group
    01.02.1945-21.04.1945 17th Air Division
    01.03.1945-21.04.1945 17th Air Region
    DD.MM.1945-DD.MM.1945 12th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.MM.1945-DD.MM.RRRR 14th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 18th Air Division
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Air Command Northern Balkans
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Fighter Command Romania
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Fighter Command Romania
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II Air Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV Air Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Naval Air Command Black Sea
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR V Anti-Aircraft Artillery Corps

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Decorations:
    DD.MM.RRRR
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Luftflotte_4
    en.wikipedia.org
    en.wikipedia.org
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9209#28016Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Vrchní velitel:


    GenOb Alexander Löhr, 18.3.39 - 20.7.42
    GenFeldm Wolfram Freiherr von Richthofen, 20.7.42 - 4.9.43
    GenOb Otto Dessloch, 4.9.43 - 17.8.44
    GenLt Alexander Holle, 25.8.44 - 27.9.44
    GenOb Otto Dessloch, 28.9.44 - 21.4.45


    Náčelník štábu:


    Oberst Günther Korten, 18.3.39 - 19.12.39
    Oberst Herbert Olbrich, 19.12.39 - 21.7.40
    Obstlt Andreas Nielsen, 21.7.40 - 3.11.40
    Oberst Richard Schimpf, 4.11.40 - 15.1.41
    GenLt Günther Korten, 15.1.41 - 12.8.42
    Oberst Hans-Detlef Herhudt von Rohden, 24.8.42 - 23.2.43
    Oberst Karl-Heinrich Schulz, 1.3.43 - 25.3.43
    Gen Otto Dessloch, 26.3.43 - 3.9.43
    GenMaj Karl-Heinrich Schulz, 3.9.43 - 21.4.45


    Zformována 18.3.ze Luftwaffenkommando Österreich ve Vídni (Wien).
    21.4.45 přejmenována na Luftwaffenkommando 4, a stala se podřízenou složkou Luftflotte 6.


    HQ (hlavní stan):


    1.2.39 - 8.39 Wien
    8.39 - 9.39 Reihenbach/Schlesien
    9.39 - 6.41 Wien
    6.41 - 7.41 Jasionsk, poblíže Rzewszow
    7.41 - 1.8.41 Kremenez
    1.8.41 - 9.41 Winnitsa
    9.41 - 5.42 Nikolayev
    5.42 - 18.7.42 Poltava
    18.7.42 - 10.42 Mariupol
    10.42 - 12.42 Jessentuki
    12.42 - 3.43 Novotscherkask, poblíže Rostov; později Taganrog?
    3.43 - 10.43 Dnjepropetrovsk
    10.43 - 2.44 Uman
    2.44 - 8.3.44 Proskurov
    8.3.44 - 4.7.44 Morczyn
    5.7.44 - 8.44 Ramnicut-Sarat
    8.44 - 7.9.44 Debreczen
    7.9.44 - 10.10.44 Nyiregihaza
    10.10.44 - 12.44 Tavaros
    12.44 - 4.45 Modern, poblíže Pressburg
    4.45 Hörsching


    Během války velela následujícím jednotkám:


    Verbindungsstaffel/Luftflotte 4 (Fi 156), 7.44 - ?
    Kurierstaffel/Luftflotte 4 (Fw 58, He 46)
    Luftwaffenkommando Don, 26.8.42 - 17.2.43
    Luftwaffenkommando Kaukasus, 25.11.42 - 6.2.43 (Kavkaz)
    I. Fliegerkorps, 19.7.42 - 26.8.42 a 17.2.43 - 14.4.45
    II. Fliegerkorps, 11.44 - 3.2.45
    IV. Fliegerkorps, 5.41 - 12.43
    V. Fliegerkorps, 5.41 - 12.41
    VIII. Fliegerkorps, 1.41 - 6.41 a 5.42 - 7.44
    XI. Fliegerkorps, 4.41 - 6.41
    Kgl. Rumänischen Fliegerkorps, 1942 - 8.44 (královský rumunský letecký sbor)
    2. Flieger-Division, 8.39 - 22.9.39
    17. Flieger-Division, 26.1.45 - 6.4.45
    102. ungarischen Flieger-Division, 44 - 45 (102. maďarská letecká divize)
    Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Nordbalkan, 10.44 - 3.2.45 (Severní Balkán)
    Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Rumänien, 1944 - 9.44 (Rumunsko)
    Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Ungarn, 1944 - 3.45 (Maďarsko)
    Fliegerführer z.b.V., 8.39 - 10.39
    Fliegerführer Nordbalkan, 10.44 - 2.45 (Severní Balkán)
    Fliegerführer Süd, 12.41 - end.42 (Jih)
    Seefliegerführer Schwarzes Meer, konec.42 - 4.44
    Jagdfliegerführer Rumänien, 1943 - 2.44 a 9.44 (Rumunsko)
    Sonderstab Krim, 12.41 - 2.42
    Luftwaffen-Einsatzstab Kroatien, 1944 - .44 (Chorvatsko)
    Luftgau-Kommando VIII, 10.37 - 5.42
    Luftgau-Kommando XVII, 7.38 - 1.1.43 a 1.3.45 - 6.4.45
    Luftgau-Kommando Charkow, 9.42 - 6.43
    Luftgau-Kommando Kiew, 11.41 - 9.9.42
    Luftgau-Kommando Rostow, 11.41 - 6.43
    Feldluftgau-Kommando XXV, 1.4.43 - 1.7.44
    Luftgaustab z.b.V. 4, 6.41 - 11.41
    Luftgaustab z.b.V. 8, 8.39 - 10.39
    Luftgaustab z.b.V.40, 6.41 - 11.41
    Luftwaffenmission Rumänien, 1941 - 6.43 (Rumunsko)
    Luftwaffenmission Bulgarien, 1942 - 6.43 (Bulharsko)
    Luftwaffen-Feld-Division 15, 1942
    I. Flakkorps, 1.4.41 - 6.44
    II. Flakkorps, 6.41 - 9.41
    V. Flakkorps, 11.44 - 4.45
    5. Flak-Division, 12.42 - 8.44?
    9. Flak-Division, 1.42 - 5.42 a 3.44 - 9.44
    10. Flak-Division, 9.41 - 5.42
    15. Flak-Division, 6.44 - 11.44
    Flak-Brigade VI (?), 5.42 - 12.42



    Luftnachrichten-Regiment 4
    Luftnachrichten-Regiment 14
    Luftnachrichten-Regiment 24
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9209#28021Verze : 0
    MOD