Odznak Rychlé divise [1942-1943]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 392 příspěvků vloženo, 2153 editováno a 3267 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Odznak Rychlé divise [1942-1943]

Badge of Rapid Division / Odznak Rychlej divizie

  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Odznak Rychlé divise Badge of Rapid Division
  Název v originále:
  Original Name:
  Odznak Rychlej divizie
  Datum vzniku:
  Date of Establishment:
  DD.01.1942
  Datum zániku:
  Date of Termination:
  01.08.1943
  Struktura:
  Structure:
  neštruktúrovaný -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  Ján Marcinko, Alexander Jiroušek: Slovenské rady vyznamenania čestné odznaky, Košice 2002
  archiv autora
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92267#530309Verze : 0
  MOD
  Avatar
   
  Název:
  Name:
  Odznak Rychlé divise Badge of Rapid Division
  Název v originále:
  Original Name:
  Odznak Rychlej divizie
  Datum vzniku:
  Date of Establishment:
  DD.01.1942
  Datum zániku:
  Date of Termination:
  01.08.1943
  Komponenty:
  Components:
  klenot -
  Klenot:
  Badge:
  Symbol motorizované (rychlé) jednotky je jednoznačně vyjádřen motorem a kapotou nákladního automobilu ve střední a spodní části odznaku. Uprostřed chladiče automobilu je letopočet (1941-1942, ale také 1941-42-43). Odznak je tvořen věncem z vavřínových listů a v horní části je orel, který uzavírá plochu odznaku. Orel drží v pařátech velká písmena "RD". Originální výroba odznaku probíhala v divizních dílnách a jako materiál k výrobě odznaků se používala kompozice (ložiskový kov). Zadní strana je zcela zřetelně odlévaná a zapínání na uniformu bylo řešeno individuelně, později šroubkem a maticí, což také vyráběli dílenští specialisté. Některé odznaky jsou leštěné, chromované,, některé jsou jistě hezčí než druhé, ale všechny jsou zajímavým dokladem tažení proti SSSR. -
  Klenot foto avers:
  Badge Photo Obverse:
  Klenot foto revers:
  Badge Photo Reverse:
  Hvězda:
  Star:
  - -
  Hvězda foto avers:
  Star Photo Obverse:
  Hvězda foto revers:
  Star Photo Reverse:
  Stužka:
  Ribbon Bar:
  - -
  Fotografie:
  Photograph:
  -
  Poznámka:
  Note:
  - -
  Zdroje:
  Sources:
  Ján Marcinko, Alexander Jiroušek: Slovenské rady vyznamenania čestné odznaky, Košice 2002
  archiv autora
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92267#530310Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Odznak Rychlé divize
  Odznak Rychlej divizie


  Sestava a členění Rychlé divize (RD) má své počátky opět u jednotek meziválečné Československé armády.


  V roce 1941 se slovenský štát zapojuje do "křížového" tažení proti Sovětskému svazu. Pro ocenění statečnosti a zásluh vojáků v poli jsou připraveny řády a vyznamenání, je zřízen i Čestný odznak Za tažení proti SSSR, přesto však chybí dekorace, která by byla viditelným označením této vyšší vojenské jednotky a byla by dostupná všem vojákům divize, bez rozdílu vojenské hodnosti či služebního zařazení.


  Velitel divize si byl vědomý toho, že u jednotky se vyrábějí jakési odznaky, samotná myšlenka nachází podporu u velení divize a tak rozkazem velitele Rychlé divize číslo 38/42, článku 613 je tato aktivita vojáků legalizována a dochází k povolení odznak vyrábět v automobilních dílnách, ale zároveň je povoleno odznak nosit na polní uniformě vojáků.


  K oficielnímu založení dochází počátkem roku 1942, kdy se RD osvědčila v obranných bojích u Rostova v prostoru řeky Mius.


  POPIS ODZNAKU:


  Symbol motorizované (rychlé) jednotky je jednoznačně vyjádřen motorem a kapotou nákladního automobilu ve střední a spodní části odznaku. Uprostřed chladiče automobilu je letopočet (1941-1942, ale také 1941-42-43). Odznak je tvořen věncem z vavřínových listů a v horní části je orel, který uzavírá plochu odznaku. Orel drží v pařátech velká písmena "RD".


  Originální výroba odznaku probíhala v divizních dílnách a jako materiál k výrobě odznaků se používala kompozice (ložiskový kov).


  Zadní strana je zcela zřetelně odlévaná a zapínání na uniformu bylo řešeno individuelně, později šroubkem a maticí, což také vyráběli dílenští specialisté. Některé odznaky jsou leštěné, chromované,, některé jsou jistě hezčí než druhé, ale všechny jsou zajímavým dokladem tažení proti SSSR.


  Slovenští sběratelé, jmenovitě pan J. Lovecký a ing. V. Klabnik mi poskytli obrázky odznaků ze svých sbírek, které zde prezentujeme.


  Literatura:
  Ľ. Trenčan a V. Strelka: Rady a vyznamenania Slovenskej republiky 1939-1945, sborník ZSM Trnava 1992
  Archiv: Ing. V. Klabník
  Archiv: J. Lovecky

  Odznak tohoto typu byl nabízen i na Aukru

  Slovenský výrobce , který by užíval tuto značku není znám
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92267#345262Verze : 0
  Avatar
  V roce 1943 bylo celkem jasné, že Německá armáda válku na "Východě" nevyhraje. Kvalitní spojenecké jednotky (Rumunska, Maďarska, Itálie či Španělska) byli rozprášeny u Stalingradu a vojáci Slovenské armády si kladli otázku, co bude dále? Jejich cíl byl jasný, domů.


  Tak jako všechny jednotky i slovenská divize utrpěla materielní a lidské ztráty, po přeskupení ztrácí charakter Rychlé divize a je proto po provedené reorganizaci přejmenovaná na Pěší divizi (1.8.1943).


  Dne 30. října 1943 část vojáků této jednotky v prostoru Melitopolu přechází k nepříteli (Rudé armádě). Zbytky divize pod soustavným tlakem Rudé armády ustupuji směrem na Cherson a Nikolajev. Pěší pluk č. 21 je však v této době na Krymu a odtud je pomocí letadel Luftwaffe přepraven do Rumunska. Slovenská armáda se z tohoto debaklu již nevzpamatovala.


  Jednotka ztrácí charakter Rychlé divize, a podle vzoru Německé armády (Krymský štítek) je opět v dílnách vyráběn nový odznak, "Za Krim". Odznak je vyráběn z kompozice kovu, velikost 51 mm.


  Popis odznaku: viz obrázek
  Ve střední části odznaku je znázorněný poloostrov Krym, okolo něho je tenký věnec, který je ve spodní části ukončený letopočtem 1943-44. Ba horní části odznaku vidíme mírně rozkřídleného orla, který ve svých pařátech drží "Svatoplukovi pruty". Odznaky jsou vyráběny z kompozice, liší se poněkud výrobou, jsou ploché, nebo mírně vypouklé.


  Prameny:
  Archiv: J. Lovecký
  Archiv: Alt
  Archiv: Ing. Klabník
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92267#345681Verze : 0
  Avatar
  Chcem priložiť varianty z ložiskového kovu,pochrómované.Rozmer 5x4cm,váha 50gr.Nosené boli na privarenom jazýčku,preto neprikladám fotá reversov.Perforované a jeden plný.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92267#574034Verze : 1