Zajímavý odznak krajanů žijících v USA - 1968

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 370 příspěvků vloženo, 1737 editováno a 2896 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Zajímavý odznak krajanů žijících v USA - 1968

  Avatar
  Rok 1968 je památný, ale každý vzpomíná jinak. Oslavu výročí založení Republiky slavil celý národ v dusném objetí sovětských bratrů. Byla vydaná celá řada pamětních mincí, medailí, ale my si připomeneme jeden malý, zdánlivě nepatrný odznak, který je připomínkou, jednak výročí republiky, ale i památkou na Československé legionáře, kteří se o samostatnost naši vlasti zasloužili jistě nejvíce.


  Nejde sice o tak zvanou klasickou faleristiku, ale odznak splňuje podmínky viditelné a nositelné dekorace, která je upomínkou jednak na Čs. legie a také na vznik ČSR a v neposlední řadě nám připomíná aktivní práci Čechů, Moravanů a Slováků, kteří v USA již v roce 1918 podporovali I. zahraniční odboj (a to i finančně). V roce 1968 ve spolupráci s vlasteneckou a tělovýchovnou organizací SOKOL byl založen a udělován tento malý, vkusný odznak, jako připomenutí vzniku svobodného státu, ale i připomínka nesvobody po roce 1968.


  Na odznaku jsou symbolicky (mimo SSSR) státní symboly USA, Velké Britanie, ČSR a na bílé stuze určující nápis: Č. S. LEGIE. Tyto symboly jsou položeny na obnažený meč, celek je pak zarámovanán do věnce tvořeného listy vavřínu.


  Obrazová příloha použita se svolením šťastného majitele pan M. Nedbala.


  Poznámka:


  V případě, že kdokoliv můžete doplnit další informace, nebo sami vlastníte památky na naše krajany, prosíme o Vaši spolupráci.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92396#345915Verze : 0