11.02.2010 - Výročí 65. let konaní Jaltské konference

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 403 příspěvků vloženo, 2157 editováno a 3258 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

11.02.2010 - Výročí 65. let konaní Jaltské konference

  Avatar
  Dnes je tomu přesně 65 let, kdy Stalin, Churchill a Roosevelt svými podpisy stvrdili závěry Jaltské konference. Začalo tak poválečné uspořádání Evropy pod taktovkou tří velmocí. Stalin získal východní Polsko a postupně rozšiřoval sovětský vliv dál do Evropy.


  Na krymské Jaltě se tehdy sešla pověstná Velká trojka: britský premiér Winston Churchill, vůdce SSSR Josif Vissarionovič Stalin a prezident USA Franklin Roosevelt.


  Na konference se mimo jiné projednávala otázka poválečného vztahu spojenců k poraženému fašistickému Německu, vznik OSN, polská otázka a další.


  Summit byl připraven pod krycím názvem Argonaut a uskutečnila se od 4. do 11 února 1945. Jednání se účastnili ministři zahraničních věcí tří spojeneckých států a řada předních vojenských i civilních odborníků.

  Spojenci se shodli na rozdělení Německa na čtyři okupační zóny, (americká, francouzská, sovětská a britská), v Berlíně zasedala Spojenecká kontrolní komise.


  Přijali i rozhodnutí o denacifikaci Německa a o jeho politické, vojenské a ekonomické demobilizaci.
  Výsledek konference vešel do světových dějin.


  Spojenectví po ukončení války ovšem nevydrželo dlouho. Svět byl rozdělen na východ a západ, a začala mnohaletá studená válka.


  aktualne.centrum.cz, www.prvnizpravy.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92491#346388Verze : 0