Pamětní medaile a odznak Severní dobrovolnické armády generála Millera

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 385 příspěvků vloženo, 2017 editováno a 2790 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Pamětní medaile a odznak Severní dobrovolnické armády generála Millera

  Avatar
  Pamětní medaile a odznak Severní dobrovolnické armády generála Millera.
  Medal and Badge of the Northern Volunterr Army of General Miller  Severní armáda generála E. K. Millera se ke konci roku 1918 nacházela v Murmansku (3000 vojáků) a další její část v Archangelsku (4000 vojáků).


  Disciplína těchto bojovníků nebyla na požadované úrovni, vojáci strhávali důstojníkům jejich carské nárameníky (pogony) a velmi neochotně se podřizovali rozkazům a nařízením svých velitelů.


  V této době anglický generál Pool po železnici přepravil svoje jednotky 600 km od pobřeží do vnitrozemí a byl připraven obsadit jižní pobřeží Bílého moře.


  Intervenční jednotky disponovali armádou o síle 23000 vojáků, z tohoto počtu 13000 Angličanů, 5200 amerických vojáků, 2300 francouzských vojáků, mimo těchto velmi dobře vycvičených, vyzbrojených bojovníků dále 1200 Italů a 1200 Srbských vojáků, bývalých zajatců z Rakousko-Uherské armády.


  Vojáci byli dobře vyzbrojeni, vycvičeni a živeni a tak již 31. července dobývají Oněgu a 2. srpna Archangelsk.


  Později, v září roku 1919 se však zahraniční jednotky stahují a evakuuji ze Severních oblastí Ruska, generál Miller své pozice drží až do února roku 1920. Po vítězstvích Rudé armády své jednotky evakuuje po moři do Finska.


  Prozatímní vláda Severních oblastí dne 18. července 1919 zakládá pamětní medaili Za osvobození Severních oblastí od bolševiků. Medaile se nosí na splývavé stuze v barvách ruské národní vlajky (Slovanská trikolóra).


  POPIS MEDAILE:


  Medaile, která má průměr 30 mm je ražena z bílého kovu.
  Na přední straně medaile, je postava bohyně Vítězství (Nike ?) Na levé straně je ruský voják v pokleku s puškou v ruce a kolem pak další spojenečtí vojáci Anglický, Americký, Francouzský, Italský a Srbský – (Intervenční jednotky).


  Na zadní straně medaile, v její horní části je dvouhlavý nekorunovaný orel, který v pařátech svírá věnec vítězství a obnažený meč. Orel má na srdečním štítku symboliku sv. Jiří (symbolika vítězství).
  V dolní části medaile jsou spojenečtí vojáci obklopující ruského bojovníka. Ve střední části medaile je nápis (azbukou) - volný překlad:


  "Pamětní medaile na památku osvobození Severních oblastí od bolševiků".


  Na medaili, zcela dole je jméno autora dekorace (medailér F. Kovalevská)  Již v emigraci se generál Miller rozhodl založit pro vojáky své Severní dobrovolnické armády pamětní odznak. Obrázek však nemáme k dispozici a ani gen. Paskov, který je znalcem této problematiky nemá přesné informace. Existuje jen popis odznaku:


  Jde o stříbrný kříž ondřejského typu, který je bíle smaltovaný a při okraji ohraničený modrým smaltovaným proužkem. Na levém horním rameni kříže je nápis v azbuce "ARCHANGELSK" na pravém pak nápis "MURMANSK". Na spodním levém rameni kříže "1. srpna 1918" a na pravém rameni "19. února 1920".


  Ve středu kříže je dvouhlavý rozkřídlený orel. Rozměr odznaku je 29 mm x 14 mm. Na zadní straně je šroub s maticí k upevnění na oděv.


  Kompletní archiv Severní dobrovolnické armády byl zničen.  Literatura:
  P. Paskov: Orders and Badges Civil War 1917 – 1922
  A. Kuzněcov: Historie Bílé armády a její vyznamenání 1917-1922


  Poznámka:
  Obrázek medaile pochází z francouzské sbírky a medaile je francouzská ražba (dvacátá léta) XX. století, Paříž.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92578#346617Verze : 0