17.02.2010 - Američané museli na jihu Afghánistánu žádat o leteckou podporu

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 385 příspěvků vloženo, 2017 editováno a 2790 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

17.02.2010 - Američané museli na jihu Afghánistánu žádat o leteckou podporu

  Avatar
  Boje na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand se ve středu přiostřily. Americká námořní pěchota musela na pomoc proti Tálibům ukrytým v bunkrech povolat vrtulníky, protože čelila husté odvetné palbě.


  Zdroj:
  www.novinky.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347039Verze : 0
  MOD
  Avatar
  jezis, tohle je zas zprava ... cekam, kdy se na novinkach zacne psat


  "boje se priostruji, americti vojaci dokonce museli vystrelit ze svych pusek"


  letecka podpora je preci organickou soucasti kazdeho moderniho boje a psat o tom, ze si "americane museli vyzadat leteckou podporu" mi prijde naprosto zcestne, to at se na me pani novinari nezlobi teda.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347042Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No tak nevím, to je informace o ničem.


  Je běžné, že v průběhu boje dochází ke koordinaci mezi jednotlivými druhy vojsk a útvary, nevím jak teď, ale za mého vojenského mládí se tomu říkalo součinnost a nikdo to nebral jako něco mimořádného.


  Za informaci hodnou zveřejnění bych považoval např. snížení / zvýšení počtu paleb na vzdušné objekty atd., prostě něco zásadního!!!


  Je pravda, že jsem sem před časem dal poznámku o náplni našeho serveru v souvislosti s aktualitama (už si to raději ani nepamatuji o čem to bylo, byla to tak odtažitá záležitost, že jsem si myslel, že mám vlčí mlhu).


  Omlouvám se autorovi za trošku příkrejší reakci, ale asi nejenom mně by vadilo, kdyby z se z našich doposud velice slušných "Aktualit" stal bulvár.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347229Verze : 0
  Avatar
  Nehledě NATO, že amíci si vyžádají leteckou nebo palebnou podporu pokaždé, když se jim zdá, že je praktičtější zabít pár talibů, než riskovat vlastní krk.

  A protože na rozdíl od jiných armád tento názor sdílí i jejich nadřízení, tak ji dostanou.

  Kdo tvrdí, podobně jako někteří pomatení novináři nebo pacifisté odtržení od reality, že by jednal jinak, tak je obyčejný pokrytec

  Pokud má voják možnost zvolit jestli on nebo nepřítel, tak je volba jasná.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347230Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No co, Němci taky brali jako nefér, že Američané moc nechtěli do boje zblízka, radši se stáhli a zavolali si dělostřelectvo tří divizí a sboru navrch Wink


  (Pokusím se najít znovu memoáry, kde Britský dělostřelecký důstojník z Italské fronty popisoval, jak jednou na "příležitostný cíl" - kolonu Německé mechanizované pěchoty o síle cca. dvou rot - poslali obrovskou salvu opravdu veškerého dělostřelectva co bylo v dostřelu - "prioritní" cíl umožňoval zapojit opravdu cokoli bylo zrovna volné bez ohledu na to, k jaké jednotce dělo náleželo a zrovna byla noc, takže nestřílel nikdo... Údajně pak jen dostal vynadáno od velitele svého pluku, že ho nevzbudili a tím pádem přišel o jedinečný pohled na tu první salvu)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347239Verze : 0
  Avatar
  Němci si tak mají co stěžovat, proti třeba Polsku použili převahu letectva, taky nelétali 1:1 Smile
  A je samozřejmé že pokud mohu protivníka zlikvidovat technikou bez ohrožení vlastních lidí, tak to udělám. Talibové mají prostě smůlu že si nepořídili vrtulníky a novináři že si nepořídili mozek
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347242Verze : 0
  Avatar
  Ono to má ještě jeden aspekt související s novinářskou proradností.
  Řvou, že se přiostřuje situace, protože si museli vyžádat leteckou podporu.


  Kdyby si ji nevyžádali, a někdo to tam nedejbože schytal, tak by vytáhli ty svoje story o plačících amerických matkách, které posílají syny bojovat, někam do Afghánistánu, kde chudáci nedostanou ani leteckou podporu a zbytečně umírají.


  Tolik asi ke zprávám podobného typu.


  Ad Němci. Ti si mohli stěžovat tak akorát na jednu věc. Že nedostali ještě víc Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347250Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - marektucan :

  Údajně pak jen dostal vynadáno od velitele svého pluku, že ho nevzbudili a tím pádem přišel o jedinečný pohled na tu první salvu  Aneb slavná reakce W/C J. B. Wraye, velitele wingu Tempestů z Volkelu, na operaci Bodenplatte:
  "Během letu jsme slyšeli, že (naše) letiště bylo napadeno a mrzelo nás, že jsme o to přišli, protože Hunové byli už v té době vzácností."


  Lze asi počítat i s tím, že největší ztráty Američanům i ISAF působí IED, takže pokud Talibové vystrčí čenich a je příhodná situace, tj. koalice není vázána ohledy na civilisty, dohodami s lokálními náčelníky a pod., tak je to asi střet s plnou "parádou".
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347252Verze : 0
  Avatar
  Mno, ono u takovychto zprav "vzdy vyhraje novinar"


  - bud to nekdo schyta, kdyz letecka podpora nebyla - na vine je letecka podpora


  - nebo to nekdo schyta, kdyz letecka podpora byla, jen se netrefila, nebo nebylo mozne odlisit ty civilisty s kalasnikovama od tech civilistu bez kalasnikovu (viz nedavny nemecky zazitek s tou cisternou s plynem a asi 40 mrtvymi ...)


  tedy stale je o cem psat ... navic jak se zda, pred nedavnem virena voda o tom, ze valka v Afghanistanu je vlastne prohrana trochu divne kontrastuje s tim, ze vcera ci predevcirem se objevily odposlechy komunikace talibancu o tom, ze jim dochazi munice ... a co jsem mel moznost shlednout na nemecke televizi dokument natoceny pakistanskym "novinarem" vydavajicim se za Taliba, ktery pronikl primo mezi bojovniky, a natocil jejich pocinani vcetne snahy nastrazit IED a probihalo to asi takto :


  Talib1 : drzi v ruce mobilni telefon
  Talib2 : zmackni 5
  Talib1 : nechapave kouka
  Talib2 : zmackni 5 !
  Talib1 : zmackne 1
  Talib2 : zmackni 5 sem rika
  Talib1 : zmackni 5, opakovane
  Talib1 : nic se nestalo
  v pozadi projizdi americky konvoj, nerusene mizi v dali
  Talib2 : spatne si to zmacknul
  Talib1 : dobre sem to zmacknul, nefunguje to, zvorals to
  Talib2 : nezvoral
  Talib1 : zvoral, nefunguje to
  Talib2 : dej mi to
  Talib2 : macka ruzna tlacitka, najednou tesne u skupinky vybuchne ona nastrazena naloz
  Talib2 : otresen - vidis, funguje to, rikal sem to


  podobny prubeh mela vetsina akci - jednou prujezd vojenske kolony prospali zastrceni v nejake benzinove stanici, jindy zas neco nezvladli vyhodit do vzduchu. Obcas se chytre skovali na obou stranach vozovky, aby projizdejici vozidla dostali do "krizove palby" ... takze tato valka se skutecne nevyhrava na bojisti, kde je prevaha zkusenych vojenskych velmoci pomerne jednoznacna, ale ciste na urovni novinarskych trotlu, kteri pisi na jakousi "spolecenskou obejdnavku" ci na zaklade jakehosi "svetoveho svedomi". A protoze valka v Afghanu jiz neni v mode, tak se pise, ze je valka prohrana a Afghanistan ze je hrbitovem velmoci ... Je jasne, ze tam neni vcelku co vyhrat, ale na druhou stranu, staci se podivat na Vietnam, ktery byl tesne pred kolapsem, nez ruzni vlastizradci, heerecky a podobni klauni zacali bojovat za ukonceni valky. A at mi nikdo nerika, ze byl Nixon spatny prezident Very Happy
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347355Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Heeerečky, kurvy sú to, já jich znám, však jich vídám Smile
  Bohužel blbec (novinář) je tady tím vyhrávajícím. Smutné je že příčinu mnoha problémů sice známe, ale nejsme s ní schopni nic dělat, protože dnešní rozbředlá společnost pletoucí si neschopnost bránit se s demokracií, to té většině nedovoluje. Všichni jsou masírováni různými rádobyhumanisty a kdo řekně že ho okradl příslušník jiné rasy, nebo nedejbůh menšiny, je hned rasýsta. To že se talibové brání je v pořádku, to že ale my sami o nich píšeme málem jako o hrdinech a o našich vojácích (a do toho patří i naši spojenci) se píše jako o žoldácích a o lidech co tam nemají co dělat (to je ale věc ne jejich, ale vlád co je tam poslali) je zrůdné.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347401Verze : 0
  Avatar
  Ad to unfair Americké dělostřelectvo za 2. světové (už vidím ty titulky: Totální zkáza v Ardenách! Je nutné vojáky okamžitě stáhnout! Americká armáda si musela vyžádat dělostřeleckou podporu! Zastaralé letectvo uzemněno počasím! Občané jsou šokováni! Skupina předních vědců a veteránů prohlašuje, že je celé "selhání tajných služeb" jen zástěrkou pro spiknutí!), když jsem své paměti poskytl berličku v podobě dotazu na Tank-Netu, byl jsem nasměrován hned na několik incidentů "nadměrné ničivé síly". Asi největší nepoměr mezi počtem děl a velikostí podporované jednotky byl při útoku Rangers na "Hill 400" v Hurtgenském lese: 150 Rangers za cenu vážných ztrát kopec dobylo, aby ho udrželi proti soustředěným protiútokům, bylo jim nakonec postupně popřidělováno celkem 21 dělostřeleckých praporů vč. praporu 8" (203mm) houfnic. Pokud dobře počítám, tak to vychází na cca. 1,6 dělostřelecké hlavně na jednoho Rangera (vzhledem k původnímu počtu), pokud se vezme konečný "bojeschopný" počet při vystřídání (40 mužů), pak je to 6,1 hlavně na jednoho...
  A takových případů masové koncentrace dělostřelectva (schopného rychlé reakce) bylo v Ardenách víc, hlavně v severním a jižním úseku fronty (kolem Monschau, Elsenbornského hřebenu nebo na jihu v úseku 7. armády).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347406Verze : 0
  Avatar
  No a vem si ty škody na ekologii, při takovém nasazení, možná i nějaká menšina přišla k úhoně, když tam v rámci ozdravění prostoru sbírala kovy Smile Dneska by jim to jen tak neprošlo, navíc určitě nebyly poměrně zastoupeny ženy, což je evidentní diskriminace na zákledě pohlaví, mezi rangery zřejmě nebyli příslušníci jiné než bílé rasy (opět diskriminace) no prostě když si to tak rozeberu, vlastně se ani nedivím, že dneska tolik lidí fandí náckům Sad
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347434Verze : 0
  Avatar

  Citace - Admin :

  ... staci se podivat na Vietnam, ktery byl tesne pred kolapsem, nez ruzni vlastizradci, heerecky a podobni klauni zacali bojovat za ukonceni valky. A at mi nikdo nerika, ze byl Nixon spatny prezident Very Happy

  Při vší úctě Admine, ale proč si myslíš, že byl Vietnam těsně před kolapsem? A nejsou vlastizrádci spíše ti kdo zatáhnou svůj národ do nesmyslné koloniální války?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347463Verze : 0
  Avatar
  add nezmyselná koloniálna vojna: tá bola možno v rokoch 1945-1955. Ale po tomto roku už o kolónie nešlo - oba štáty (Vietnamská demokratická republika na severe a Vietnamská republika na juhu) boli plne samostatné. Síce je to v rozpore s mojím presvedčením, ale skutočnosť je taká že USA poskytovali legálnu pomoc svojmu spojencovi - Vietnamskej republike, tak ako Vietnamská demokratická republika podporovala Juhovietnamských partizánov (Vietcong), čo nakoniec viedlo k priamej vojenskej konfrontácii medzi VDR a USA.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347473Verze : 0
  MOD
  Avatar

  Citace - Jan M. :

  A nejsou vlastizrádci spíše ti kdo zatáhnou svůj národ do nesmyslné koloniální války?

  To je nějaká reflexe Leonida Iljiče Brežněva, když už jsme v tématu o Afghánistánu? Smile
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347476Verze : 0
  Avatar

  Citace - Jožka7 :

  Citace - Jan M. :

  A nejsou vlastizrádci spíše ti kdo zatáhnou svůj národ do nesmyslné koloniální války?

  To je nějaká reflexe Leonida Iljiče Brežněva, když už jsme v tématu o Afghánistánu? Smile

  Souhlas, platí to obecně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347493Verze : 0
  Avatar
  Obávám se že kdyby amíci chtěli vést "koloniální" válku, asi by z VDR nebylo možno počítat. Prostě by ji zlikvidovali, zmocnili se území a kolonizovali ho. Stejně by se dalo tvrdit že koloniální válku vedli rusové (jejich vojáci ve Vietnamu rovněž byli, byť se neúčastnili bojů na zemi přímo. Prostě vyprávěnky o "koloniální válce" jsou možná hezký slogan, ale jsou jinak zcela nesmyslné. To že si američané do značné míry prohru pořídili doma, je prostě fakt, Vietnam byl na tom opravdu hospodářsky špatně a bez hospodářství se válčit nedá, to poznali i sověti, když se jejich stát nedokázal vyrovnat se zbrojením.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347502Verze : 0
  Avatar
  Já jen prostě nevěřím v mezinárodní bratrskou pomoc a vždy nejprve hledám v proklamovaných ideách za které se války vedou postraní zájmy toť vše. Formy vlivu velmocí se časem mění, ale jisté oblasti zájmů přetrvávají. Nicméně jsou některé historické události pro mne záhadou, Jakou je třeba ochota USA přinést poměrně značnou oběť ve vietnamu, nebo skutečná příčina 1.SV.války a podobně.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347541Verze : 0
  Avatar
  Ochota USA není nijak tajemná a byla proklamována od počátku, tedy "zastavení šíření komunismu" s tím do toho amíci šli a to bylo asi opravdu důvodem, to že se pak z toho těžko utíká je věc další. Proč třeba šli sověti do Afghanistánu? Země kde je jen svrab a bída? Proč se bratrsky pomáhalo zemím odkud se to nikdy nevrátilo a vrátit nemohlo? Třeba Jemen, nebo Angola? V tom jsou američané asi pragmatičtější (mimochodem proč jsme třeba v Afghanistánu my?) Důvod bývá obvykle docela pragmatický, jeho maskování může být všeliké (boj za svobodu, demokracii, volný obchod, proti útlaku....) ale je to jen maskování. Obecně jdeo nejčastěji o získání vlivu, nebo o přístup ke zdrojům, někdy možná i o ochranu investic v dané zemi.
  S WWI vám nepomohu, ale myslím že to byl souhrn faktorů nikoli jeden.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347543Verze : 0
  Avatar

  Citace - Jan M. :

  Citace - Admin :

  ... staci se podivat na Vietnam, ktery byl tesne pred kolapsem, nez ruzni vlastizradci, heerecky a podobni klauni zacali bojovat za ukonceni valky. A at mi nikdo nerika, ze byl Nixon spatny prezident Very Happy

  Při vší úctě Admine, ale proč si myslíš, že byl Vietnam těsně před kolapsem? A nejsou vlastizrádci spíše ti kdo zatáhnou svůj národ do nesmyslné koloniální války?


  i kdyz je to trochu od tematu, ktery to cele zacal - staci se podivat na duvody, ktere privedly severni vietnamce zpatky k jednacimu stolu v Parizi ... vetsina vyznamnych vojenskych objektu severniho vietnamu byla pri operaci Linebacker II smazana z planety, protiletadlove systemy kolem Hanoje a Haiphongu tezce zasazene a ke konci naletu jiz neschopne celit vlnam americkych bombarderu B-52, vietnamcum dochazelo vse, od raket SA-2 az po potraviny. Tri miliony mrtvych oproti padesati peti tisicum americanu take vypovidaji o absolutni devastaci zeme dlouhotrvajici valkou. Takze ano, myslim si, ze Severni Vietnam byl tesne pred kolapsem, a je to pomerne znamy fakt. Lec je mnohem vice v mode tu valku vydavat za prohranou, aby se humaniste a novinari mohli donekonecna pitvat ve zranene americke dusi - z vitezne valky by samozrejme tolik povyku, traumat a tim samozrejme penez mediim, nikdy nebylo.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347766Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Vietnam byl typickou ukázkou toho, jak se dá vojensky vítězit a dojet na vlastní "politickou a novinářskou verbež" manipulující veřejným míněním.


  Kdo to kdy viděl?


  - Pokyny napadat cíle (SAM) až, když jsou rozvinuté
  - Přitom je jednodušší a levnější je napadnout při přesunu nebo montáži


  - Rozpisy leteckých operací dělané ve Washingtonu na stejné hodiny
  - Chybělo jen aby kopie posílali Vietnamcům


  - Zákaz napadat letiště
  - Mohli bez problémů vymazat jejich letectvo na zemi


  atd. atd.


  A vrcholem bylo přerušování bojové činnosti vždy, kdy se rákosky rozhodly k mírovým jednáním (rozuměj, byli na tom tak, zle, že potřebovali refresh od "bratrů).


  Přestože to opakovaně dopadalo stejně. Jednání se natahovalo a nakonec to Vietnamci pod nějakou pitomou záminkou zrušili.


  A potom mohli Amíci začít znovu od začátku.


  Kdyby takhle válčili s Ádíkem nebo Japíky, tak nevím, jestli je dnes mír nebo jen přestávka na 486. kolo mírových jednání.


  A chyby se opakují ... viz nedotažená první válka v Gulfu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347783Verze : 0
  MOD
  Avatar
  k tomu by se dalo pricist i mnoho vojenskych chyb


  - utoky ve stejnou dobu, po stejne trase, se stejnymi rozestupy
  - utoky ze vzdalenych zakladen, ktere byly monitorovany ruskymi "rybari" a pohyby s hodinovym predstihem hlaseny do Hanoje ...
  - v pripade B-52 po odhozu konvecni munice "jaderna" zatacka vpravo, ktera bombardery navedla primo mezi SAMy a diky protivetru je temer "zastavila" na obloze
  - nedostatecne kryti ECM pody, zejmena v okamziku rozpadu formace
  atd


  ale ta strategie jak pise ICE to rozhodla ... presto po "vanocnim" bombardovani operace Linebacker II uz nebylo moc co doplnovat a zasobovat, proste Severni Vietnam byl na dne. Chyba ruznych "mirotvurcu" ve Washingtonu, ze to nedotahli do konce, jako v tolika dalsich valkach (Korea, Zaliv ...)
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347867Verze : 0
  MOD
  Avatar
  No, de facto to do konce dotáhli - cílem bylo zachovat existenci JV (stejně jako v Koreji existenci Korejské Republiky a v Zálivu 91 existenci Kuvajtu), problém byl, že na rozdíl od Koreje a Kuvajtu dali Američané politicky velmi záhy najevo, že Jižnímu Vietnamu nepomůžou ani proti regulérní invazi... A ta po dvou letech usilovného vyzbrojování Severního Vietnamu přišla a USA neudělaly nic...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/92686#347871Verze : 0