Byl Terezín koncentrační tábor?

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 419 příspěvků vloženo, 2268 editováno a 3504 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Byl Terezín koncentrační tábor?

Byl Terezín koncentrační tábor?

  Avatar
  V jednom testu řeším zapeklitou otázku:


  Vyberte, které tvrzení není pravdivé. Terezín byl:

  židovské ghetto
  koncentrační tábor
  policejní věznice gestapa


  Na Wikipedii jsem si našel, že to koncentrační tábor nebyl, ale pouze věznice gestapa a ghetto.
  Zeptal bych se ve škole, ale s touto otázkou si nevěděli rady ani středoškolští profesoři na gymnáziu. Laughing
  Za odpovědi předem děkuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348737Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  Koncentrační tábor pro Židy, tzv. ghetto Terezín  www.pamatnik-terezin.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348738Verze : 0
  Avatar
  Dík,l ale chtěl jsem aby jte mi to tu sdělili rovnou . Tady jsem se dočtl , že to byl koncentrační tábor i ghetto, ale zase tu není zmínka o věznici gestapa
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348740Verze : 0
  Avatar
  Spíše to je na delší diskusi, ale tak nějak bych se přikláněl k tomu, že Terezín nebyl koncentračním táborem. Možná mají osttaní jiný názor.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348743Verze : 0
  Avatar
  Ano to je se právě píše často, že Terezín se chybně označuje za koncentrační tábor. Ghetto to bylo určitě, ale nejsem si ani jistý o té věznici gestapa. Ve dvou tu nic nevyřešíme.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348744Verze : 0
  Avatar

  Citace :

  Po obsazení Československa Hitlerem si nacisté povšimli "výhod" Malé pevnosti a zřídili zde v červnu 1940 policejní věznici. Z různých služeben gestapa sem byli posíláni čeští a moravští vlastenci, členové mnoha odbojových skupin a organizací.  Na základní škole (1999 - 2008) jsme se učili, že v Terezíně bylo Gestapo, ale stránky hovoří o policii. Dle mého názoru není Gestapo a policie totéž.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348746Verze : 0
  Avatar
  To je pravda, za policii můžeme označovat i běžné četníky. Z překladu je gestpo tajná policie. Něco jako česká StB.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348747Verze : 0
  Avatar
  Je otázkou CO je koncentrační tábor. Pokud je tím míněno místo kam se osoby dle nějakého klíče vybrané shromáždí, pak byl Terezín koncentračním táborem. Dost často se ale za KL považují jen tábory vyhlazovací, což je samozřejmě špatně. Terezín byl tím čemu se říká průchozí tábor, tedy místo kde se lidé soustřeďovali, byly rozdělováni a následně posíláni dál do jiných táborů (pracovních i vyhlazovacích) Terezín měl statut gheta, tedy vlastní vnitřní správu prováděli sami vězni, němci dělali je vyšší dozor. Židovská obec která tábor spravovala také vybíral kdo v kterém transportu odjede. Terezín byl zároveň několikrát i použit jako ukázková židovská obec, pro zahraniční návštěvy. Vedle Terezína ale existovala tzv. Malá pevnost, která byla vězením Gestapa, ta ale nepatřila do terezínského Gheta, je od něj oddělena řekou. Jde tedy o dva samostatné celky. Správná odpověď zřejmě je že Terezín nebyl koncentračním táborem. Ale autor otázky je zřejmě ignorant, protože jde doložit že byl vším co v otázce je.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348749Verze : 0
  Avatar
  Z wikipedie:
  Během Druhé světové války Velká pevnost na levém břehu řeky sloužila nacistickému Německu jako židovské ghetto. Malá pevnost na pravém břehu Ohře, umístěná při silnici do Prahy, pak smutně proslula coby věznice pražského gestapa (mnohdy se nesprávně uvádí, že zde byl zřízen koncentrační tábor).


  Ted jestli tomu věřit nebo ne, protože je známo, že wikipedie není někdy zase tak spolehlivá
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348753Verze : 0
  Avatar
  Na to jsem se ptal přímo ředitele památníku . Terezin byla zadržovací věznice , v žádném případě to nebyl koncentrační tábor. I proto teprve z Terezína jsou vypraveny transporty do koncentračních táboru .To jsou slova tehdejšího ředitele památníku .Navazuji na slova kolegy Bitaxe , který v podstatě říká totéž.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348754Verze : 0
  Avatar
  Všimli jste si nadpisu tohoto článku? www.pamatnik-terezin.cz
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348756Verze : 0
  Avatar
  Uvědom si že je rozdíl mezi realitou a propagačním letáčkem nějaké instituce. To že o sobě "památník" cosi napíše, ještě neznamená že to tak bylo v době kdy gheto fungovalo. Uvědom si zásadní rozdíl, v KL byla správa jasně a jednoznačně v rukou německé správy tábora, vězňové neměli žádná práva a i kápové byli jen vykonavatelé. V ghetu to bylo poněkud jinak, lidé uvnitř měli určitou samosprávu, němci jí zadávali úkoli, ale způsoby řešení byly do značné míry na nich. Proto jsem psal právě o nejvýraznější věci, tedy o rozhodování KDO půjde do transportu. Němci zadali počet, nikoli jména. Ta, tedy konkrétní lidi vybírali orgány gheta. Je to docela velký rozdíl proti KL. Z tohoto pohledu je dost jedno co si o sobě napíše správa nějaké instituce. A to že se o Terezíně píše jako o KL je celkem logické, jde i o návštěvnost. Bohužel lidé jdou spíš za koncentrákem, než za něčím jako gheto s čím nemají jasnou představu.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348765Verze : 0
  Avatar
  Very Happy Pane kolego, ta otázka je opravdu zapeklitá. Terezín byl "multifunkční lokalita" a jak psal Bitaxe, z různých zdrojů jdou doložit všechny tři varianty označení (bez ohledu na jejich oprávněnost).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348779Verze : 0
  Avatar
  uz sama podstata otazky ... TEREZIN mysleno co ? Mesto ? ne, to bylo ghetto ... Mala pevnost ? Ne, to byla veznice ... takze kdyz uz, tak bych tipoval, ze autor mel na mysli to, ze Terezin NEBYL v onom slova smyslu "koncentracnim taborem", ale byl ghettem a veznici.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348812Verze : 0
  MOD
  Avatar
  v otázce není upřesně jaká část Terezína.
  Jsou tami varianty další dvě. Jestli Terezín byl vojenským posádkovým městěm a barokní pevností.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348813Verze : 0
  Avatar
  Pokud je to test a je jasně dáno, že jedna (aspoň jedna?) odpověď je správná, pak je to podle mě určitě ta o koncentračním táboře. Bohužel u těchto otázek člověk vždycky musí spíš než nad realitou přemýšlet nad tím, jak to zadávající myslel (což je těžké když neznáme kdo to zadával a za jakým účelem). Termín koncentrační tábor nemá žádnou jednoznačně danou oficiální definici, takže ve skutečnosti se Terezín za koncentrační tábor jistě označit dá (obecně je to třeba podle wiki " místo sloužící k hromadné internaci nebo věznění lidí, kteří sem jsou umísťováni i bez řádného soudu nebo jiného právního důvodu"), ale podle mě zadávající chtěl vypíchnout právě to, že to bylo ghetto, a proto to podle něho není koncentrační tábor.


  edit: posádkovým městem i barokní pevností byl
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348814Verze : 0
  Avatar
  JJ, dali by se o tom véct dlouhé diskuse a možná i bez výsledně
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348815Verze : 0
  Avatar
  Není možné kontaktovat autora té otázky, aby ji upřesnil? Předpokládám, že nejde o test závažnosti víkendové přílohy novin.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348820Verze : 0
  Avatar
  V rámci Protektorátu žádný koncentrační tábor neexistoval (ve smyslu vyhlazovací).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348834Verze : 0
  Avatar
  Problém je, že řada KL nebyla vyhlazovacích. Dokonce se dá tvrdit že většina nesloužila primárně k vyhlazování, byť se některé tomu svými podmínkami blížily. A třeba tábory pro sovětské zajatce se blížily, nebo byly KL. I u nás byly pobočky KL které fungovaly jako pracovní. Vyhlazovací tábory byly hlavně v Polsku. Obecně lze KL rozdělit na tři typy, pracovní, průchozí a vyhlazovací. Rozdíly ale nemusí být zřetelné a třeba pracovní tábor Mauthausen měl úmrtnost zcela srovnatelnou s vyhlazovacími tábory. Terezín bylo Gheto, ale jako další podobná gheta sloužilo podobně jako průchozí KL. Tedy sloužilo k tomu aby v něm byli soustředěni lidé z nějakého území (protektorátu) a následně odesíláni dle požadavků jiných KL dál. Konkrétně v případě Terezína šlo o ukázkové město "které AH daroval židům", jak zněla nacistická propaganda, takže podmínky zde byly dost jiné než třeba v jiných ghetech. Ale i zde prostě lidé zde shromáždění končili v jiných táborech. Obecně se o KL mluví hlavně s vyhlazovacími tábory, což je myslím chyba. Už od vzniku prvního (Dachau) v německu v roce 1933 se nejednalo o vyhlazování, ale o izolaci lidí z nějakého důvodu nepohodlných, těmi byli původně političtí protivníci a zločinci, později i rasově vybrané osoby, tedy židé a cikáni. K zakládání vyhlazovacích táborů dochází až kolem roku 1941, zřejmě v souvislosti s "konečným řešením". Mnoho lidí si také neuvědomuje, že pouhá internace je finančně značně náročná. Lidé kteří jsou internováni musí být živeni, hlídáni a zabezpečeni bydlením. To vše stojí peníze, navíc jejich práce chybí v systému státu (a jejich daně v pokladně), proto se původně internační tábory brzy změnily v pracovní.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#348847Verze : 0
  Avatar
  V knize Jihlava pod hákovým křížem je v úvodu napsáno toto:


  Poté bylo v listopadu roku 1941 zřízeno židovské ghetto v Terezíně, které se však stalo pouze přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů, zejména do Osvětimi.


  Což myslím hovoří jasně....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#349975Verze : 0
  Avatar
  souhlasim s bitaxem, a jeste bych nezavisle na recenem doplnil ze s nejvetsi pravdepodobnosti byl do terezina prepraven i agent A-54 ktery byl zatcen gestapem
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351166Verze : 0
  Avatar
  Já bych to otočil a vycházel bych z osobních zážitků lidí,kteří Terezínem prošli..A Ti ve velké většině /hlavně Ti,kteří se do pravého lágru dostali/ se shodují v tom,že Terezín klasický KT nebyl,ale spíš taková přestupní stanice mezi vězením a koncentrákem...Některé atributy /vězenská židovská samospráva,škola,možnost bydlet společně,atd./klasický KT nesplnoval....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351453Verze : 0
  Avatar
  Pak bych ale pridal rovinu kterou cituji z webu zabyvajici se tovarnou richard v ktere je jak zminka o KT Litomerice tak i Male pevnosti Terezin


  "Ačkoliv byl Koncentrační tábor Litoměřice úplně samostatný – s vlastním administrativním i strážním aparátem, podléhající SS v Lovosicích byli na stavbu podzemní továrny Richard posílání vězni z Malé pevnosti Terezín. A to v počtu 700 – 800 lidí denně, kteří se střídali ve dvou směnách a byli soustředěni na IV. dvoře. Na stavbě továrny se pracovalo i v sobotu, kdy jiná „komanda“ měla klid a na práci z pevnosti neodcházela. Terezínští vězni se s Litoměřickými vězni nesměli stýkat, ale přes nebezpečí ubití přeci jen při práci do styku přišli.


  Vězni z Malé pevnosti pracovali v Richardu po dvanáctihodinových směnách. Jedni odcházeli po ranním „apelu“, druzí po večerním. Za každého počasí odjížděly několika autobusy nebo odcházeli z pevnosti přes Litoměřice k Bídnici. Cesta trvala hodinu a půl. Kolona, která byla ze všech pracovních komand nejpočetnější, doprovázeli příslušníci SS z Malé pevnosti."
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351466Verze : 0
  Avatar
  .Máte pravdu,je to sporné..možná jde o to ,kdo se tam cítil lépe a měl větší naději na přežití a kdo měl Terezín jen jako přestupní stanici na cestě do např.Osvětimského koncentrakčního tábora...
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351477Verze : 0
  Avatar
  problém je že si musketyr plete dvě různé věci, Malou pevnost (o které píše) a vlatní Terezín. Terezín fungoval jako gheto, nebo chceteli jako průchozí tábor. Malá pevnost naopak jako věznice a KL. jde ale o dvě jak geograficky tak administrativně rozdílné věci. Pokud se v textech mluví jen o Terezíně je tím myšleno právě jen gheto. Pokud o Malé pevnosti, je k ní někdy jak určení místa přidáno Terezín, ale je to vždy "Malá pevnost Terezín". I vězňové byly rozdílní, zatímco do Terezína byli odváženi na zákledě "rasové příslušnosti", do Malé pevnosti šli naopak lidé kteří z pohledu němců se chovali "nepřátelsky k říši" nemuselo jít vůbec jen o čechy, krom již zmíněného Paula Thimela (A-54) který byl pracovníkem Abwehru, zde bylo i řada dalších němců a příslušníků jiných národů. Z pohledu "zákona" šlo o věznici, i když KL a věznice (třeba v Dachau) byli mnohdy totéž. Konkrétně první KL vznikly právě jako náhrada přeplněných věznic (v roce 1933).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351478Verze : 0
  Avatar
  mas pravdu bitaxi, trochu ve me zahlodali pochybnosti ale uz jsem nemel cas zeditovat, nastesti jsi mou domnenku potvrdil, timto se omlouvam za mystifikaci, i kdyz je mozne ze se na tu praci vytahli lide i z ghetta, ja bych tu moznost nevylucoval, ono prece jen 800 lidi den co den s umrtnosti ktera byla v richardu mohlo udelat sve. (pouze domenka) zabyvam se jen jako grafik Richardem a litomericemi na strankach u Romana Gazsiho ktery se Richardem zabyva dlouhodobe.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351498Verze : 0
  Avatar
  To že se chybička vloudí je normální. Osobně netuším jak to probíhalo a zda v okolí nebyl ještě další tábor jako pobočka něčeho jiného, což by více odpovídalo zaběhnuté praxi. Moc se mi nezdají jednak počty, 800 lidí je na Malou pevnost hodně, tím spíš že tam řada lidí byla kvůli vyšetřování a dokud nebyly odsouzeni těžko mohli někam na práci. Po roce 1943, ale mohli být poměry trochu jiné (střílelo a soudilo se ve "zvláštním režimu" takže to možná šlo). Možnost využít obyvatele gheta jistě byla, ale to by zase měla být zmímnka že šlo o Židy, protože se to obvykle uvádělo (asi nějaký náckovský rasový zákon). Ale já vždy žil v představě že Richard měl vlastní vězně a že nebyl závislý na dalším lágru. Ale nejsem odborník na KL, je to na okraji mého zájmu takže je to spíš jen dojem. Pravděpodobně by se tu našel někdo líp informovaný.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351502Verze : 0
  Avatar
  Pro Richard byla v Litoměřicích zřízena pobočka koncentračního táboru Flossenbürg viz. například http://richard-1.com/tabor.htm
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351503Verze : 0
  Avatar
  Pokud si správně vzpomínám, vím od svého dědy (pamětník, ale po letech, takže nic moc zdroj), fungovala Malá pevnost hlavně jako věznice. Děda byl nejdříve ve vazbě na pražském Pankráci (od května 1941 do března 1942) a potom jako politický vězeň přemístěn k výkonu trestu do Malé pevnosti (od března 1942 do listopadu 1943, potom propuštěn ze zdravotních důvodů, narozdíl od zbytku rodiny)....
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351505Verze : 0
  Avatar
  Pokud jsem se díval tak na IV dvoře bylo kolem 3000 vězňů (více než polovina všech v Malé pevnosti), takže denní nasazení 800 lidí bylo zcela v možnostech této věznice.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351511Verze : 0
  Avatar
  JJ i pokud vím tak vězni z Terezína byli nasazováni i v továrně Richard - počty si tedy nepamatuji.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351513Verze : 0
  Avatar
  To je právě musketyrův dotaz zda počet 800 lidí není příliš velký. Podle tebou vložené stránky se jednalo o cca 800 lidí ve dvou směnách (tedy denní a noční) takže těch 800 je za obě směny. Z počtu 3000 ze IV. dvora (který byl zřejmě zřízen právě k podobným účelům až v roce 1943) to rozhodně možné bylo. Podle toho co se píše to vypadá že IV. dvůr sloužil právě jako pracovní tábor a asi ne jako běžná věznice Gestapa jako první 3 dvory. Ale to je můj dohad.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#351514Verze : 0
  Avatar
  Ahoj.Bydlím v Terezíně.Tato otázka je trochu složitější.Malá pevnost byla za války vězením Pražského gestapa.Město jako takové bylo za války gettem a přestupní stanicí do koncentračních táborů Osvětim a Sobibor kde bylo umučeno mnoho lidí z terezínského getta.Tak že Terezín nebil koncentračním táborem jako takovím.Zde vládne mýtus že zde němci na potkání na ulici stříleli lidi.Zde bydlelo jen pár vysokých esesáků.Geto hlídali z prvu čeští četníci a později Židovská policie.Já sám bydlím v na náměstí v domě kde byli za getta ubytovány děti.Tak že Terezín nebyl koncentrační tábor.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93118#400730Verze : 0