Uniforma 2. Jezdeckého pluku „Sibiřský“ (1918-1920)

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 407 příspěvků vloženo, 2184 editováno a 3265 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Uniforma 2. Jezdeckého pluku „Sibiřský“ (1918-1920)

Dress 2nd Czechoslovak Calvary Regiment „Sibiřský“ (1918-1920)

  Avatar
  Vznik a vývoj stejnokroje 2. Jezdeckého pluku „Sibiřský“(1918-1920) Československého vojska na Rusi  Noví příslušníci 2. Jezdeckého pluku se dostavili do Tjumeně ve výstroji svých původních jednotek.
  V rozkazu číslo 4. velitele pluku je zmínka o utvoření komise pro návrh uniformy jak každodenní tak slavnostní.
  „Na určení projektu nové formy pluku, naznačuji komisi z velitelů eskadron i oddělení i po jednom dobrovolníku z každého eskadronu a oddělení pod předsednictvím korneta Bíliny. Projekt k této nové formě předložiti mně 20.října.“  Dne 16. listopadu 1918 je v rozkaze číslo 41. 2. Jezdeckého pluku uvedena nová navržená uniforma částečně se shodující s uniformou 1. jízdního pluku.
  „Při mém dokladu v Jekatěrinburgu u velitele II. Československé střelecké divize generálmajora Gajdy, jemuž jsem předložil vybranou vámi komisí vypracovaný návrh plukovní uniformy, dovolil bratr generál šít zmíněnou uniformu, totiž: Poděbradku, jízdecký šiněl, čamáru a kalhoty.
  Oznamuje toto rozhodnutí, přikazuji přistoupiti k rychlému přešití oděvu, dle přiložených předpisů a říditi se přísně předepsanými rozměry.
  Vzhledem k tomu, že plukovní dílna není v stavu v nejbližší době sama úkolu toho vyplniti, přikazuji sotňám a oddílům přistoupit k přešívání vlastními silami.
  Červenou látku dodá hospodářská část pluku podle bratří kozáků, v seznamu pluku zapsaných. Jestliže by se hospodářské části červené látky nedostalo, přikoupí nedostávající se látku dle dané mnou adresy. Ostatní potřeby zakoupí si sami sotni a oddíly a předloží pak řádné účty kolky opatřené. Náčelník hospodářské části opatří dle možností šicí stroje. Z čísla zajatců vezmou se krejčí a výrobci „poděbradek“; tyto budou se vyráběti z dosavadních papách se zřetelem k tomu, aby se mohla zadní část za velkých mrazů stáhnouti. Na kalhoty se přišijí lampasy, z přivezené mnou látky. K vyhotovení šnůr na čamáry koupiti černou kůži. Knoflíky, komu přináleží, třeba obšíti látkou uniformy. Přikazuji všem, od nichž závisí urychlené provedení, by se o to všemožně přičinili. Těm bratřím kozákům (důstojníkům i dobrovolcům), kteří budou míti uniformu hotovou, dovoluji ji nositi ve městě, na cvičeních však musí býti v oděvu jednota. [cvičení v dosavadním stejnokroji] Vojenský stejnokroj má krášliti toho, kdo ho nosí, to platí především pro naši slavnou kavallerii. Jest nevyhnutelno, aby byl vždy každý odět vkusně, správně dle předpisu a čistě. Naše uniforma jest velice pěkná, a což jest hlavní má národní ráz. Všem se velmi zalíbila. Milujte ji a buďte na ni hrdi a noste ji se ctí. Náčelníku hospodářské části přikazuji, po třetí žádat od intendantstva vše, čeho se nedostává. Za tím účelem vyslat služebně bratra poručíka Benáčka. Velitelům sotní přikazuji vyžádati z pluk.skladů krátké kabáty z plášťové látky.
  Na zdar!“  „Popis plukovní uniformy:
  1.Úbor hlavy: Poděbradka z šedých papách (neb šedé kožešiny) s purpurovým dnem ; rozměry: výška v předu 10 ½ cm, v zadu 7 cm. V předu 16 cm vysoká štětka z černých žíní, přímo postavená, připevněná soukennou růžicí, oválového tvaru v národních barvách. Štětku drží pohromadě prsten, zhotovený z kůže u mužstva a ze zlatých šňůr u důstojníků.
  2. Blůza: Tak zvaná gymňasťorka z polního sukna. Na rukávech štítky červené s bílým lemováním; na štítku dvě zkřížené šavle a mezi nimi číslo pluku. Nášivky u důstojnických hodností do rotmistra stříbrné zik-zaky, od majora výše – zlaté, u poddůstojníků černé (za dva dny byly u poddůstojníků změněny dalším rozkazem na barvu žlutou). Náplečník na levém rameni u mužstva kožený (pletený), u důstojníků zlatý (s jedním uzlem). Blůzy se dvěma vrchními kapsami.
  3. French (důstojnické sako) z téhož sukna jako blůza, ale se 4 vrchními kapsami.
  4. Kalhoty. Jezdeckého střihu, tmavé modré, s dvojitými červenými lampasy, vzdálenými od
  paspule po ½ cm, paspule u mužstva žlutá, u důstojníků zlatá. Šířka lampasů 4 cm každý.
  5. Plášť. Šedý, jednoduchého střihu (ruského) bez knoflíků, pouze u důstojníků žluté knoflíky ve výložkách. Výložky červené s bílým lemováním.
  6. Kožíšek. Pulšubka ruského vzoru s čamárou a beránkem u krku, rukávů a dolejšího okraje.
  7. Obuv. Vysoké boty, na nichž připevněny ostruhy.“
  Časem vznikla i slavnostní uniforma, která se lišila hlavně v záměně modrých jezdeckých kalhot za červené jezdecké kalhoty. Asi od poloviny roku 1919 se červené kalhoty začali používat i při normální službě.
  Zdroje:
  Vlastní archiv
  Vojenský ústřední archív Praha - www.vuapraha.army.cz - Fond 2. Jezdeckého pluku na Rusi
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93121#348764Verze : 0
  Avatar
  Rozpracováno


  Stejnokroj 2.Jezdeckého pluku „Sibiřský“(1918-1920) Československého vojska na Rusi  Uniforma příslušníka 2.jízdního pluku „Sibiřský“ Československého vojska na Rusi.
  Na uniformě je vyznamenání udělené za Rusku anabási.
  (Z leva)
  Československý válečný kříž 1918
  Československá revoluční medaile
  Spojenecká medaile vítězství  Na náprsní kapse je navíc (pamětní?) odznak. Na levém rukávu je nášivka s označením jízdního pluku (překřížené šavle) a hodnost, zde vojín.
  Na levém rameni takzvaný Náplečník.  Zdroje:
  Vlastní archiv
  Vojenský ústřední archív Praha - www.vuapraha.army.cz - Fond 2. Jezdeckého pluku na Rusi


  Foto: Vojenský historický ústav - Armádní museum Praha Žižkov


  Čepice „Poděbradka“ 2.jízdního pluku v zimní variantě. Později přibyla i letní. Zimní „Poděbradka“ byla převzata i 1.jízdním plukem, ale pouze jako slavnostní.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93121#348796Verze : 0