Sharpův tygr - Bernard Cornwell

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 369 příspěvků vloženo, 1737 editováno a 2896 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Sharpův tygr - Bernard Cornwell

  Avatar
  Cornwell, Bernard: Sharpův Tygr. Oldag, 2006, 350 stran. ISBN: 80-86508-74-9


  Orig. Sharpe's Tiger


  První kniha ze série příběhů sledujících pouť Richarda Sharpa od nejnižších příček společenského i hodnostního žebříčku až na dosažitelný vrchol. Sharpe začíná jako vojín 33. pěšího pluku, pod velením plukovníka Wellesleyho, v Indii v roce 1799 v krátké šarvátce s vojáky sultána Típú, vládce Šrírangapatamu, plánujícího porazit a potupit Britskou moc v Indii a tím získat větší území i vliv.


  Celá série pak sleduje postup Richarda Sharpa po společenském i hodnostním žebříčku. První tři knihy se odehrávají v Indii (Sharpův tygr, Sharpův triumf a Sharpova pevnost), další pak již pevně kotví v rámci Napoleonských válek, když se cestou z Indie Sharpe zaplete (jako pasažér) i do bitvy u Trafalgaru. Po krátké exkurzi do Dánska (Sharpova kořist) se pak počínaje Sharpovými střelci dostáváme na Iberský poloostrov, počínaje krutým zimním ústupem Britské armády k La Coruni. Série knih sleduje vývoj války v Portugalsku a Španělsku a poskytuje živý, podrobný obraz bitev jak ze širokého pohledu vojevůdců, tak z chaosu kouře první linie. Autor se přitom snaží držet historických faktů, i kdysž občas si trochu "vypomůže" nebo "ukradne" zásluhy ve Sharpův prospěch. Tak se postupně stane čtenář svědkem bitev o Porto (Sharpův úder), bitvy u Talavery (Sharpův orel), ale i napříkld krvavé zteče průlomů v hradbách Badajozu (Sharpe's Company), skvělého vítězství u Salamanky (Sharpe's Sword) a pokračuje přes bitvu u Vittorie (Sharpe's Honour) až do Francie a poslední bitvy u Toulouse (Sharpe's Revenge). Po krátkém oddychu je pak Sharpe povolán do poslední bitvy na Belgické pláni poblíž města Waterloo (Sharpe's Waterloo). Celou sérii uzavírá "poválečná" kniha Sharpe's Devil.


  Tímto sérii knih doporučuji každému "Napoleonskému" nadšenci. Napoleon sám se v ní - pochopitelně - nevyskytuje, ale Španělské bojiště je zajímavé samo o sobě. Strhující popis bitev, doprovázený i (dobře do textu zapadajícími) poznámkami o taktice a ctnostech i nešvarech Britské armády pak dává knihám skvělou atmosféru a umožňuje vžít se do děje. Autorovi je nutno ovšem odpustit jisté zveličování role Britské armády.
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93152#348948Verze : 0