Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 309 příspěvků vloženo, 1205 editováno a 304 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

VIII. letecký sbor [1939-1945]

VIII Air Corps / VIII. Fliegerkorps

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    VIII. letecký sbor VIII Air Corps
    Originální název:
    Original Name:
    VIII. Fliegerkorps
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    10.11.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Letecké velitelství ke zvláštnímu použití Special Purpose Air Command
    Datum zániku:
    Disbanded:
    25.01.1945
    Nástupce:
    Successor:
    Velitelství letectva Slezsko Air Force Command Silesia
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    10.11.1939-13.05.1940 Letecká armáda 2
    13.05.1940-DD.08.1940 Letecká armáda 3
    DD.08.1940-DD.01.1941 Letecká armáda 2
    DD.01.1941-DD.06.1941 Letecká armáda 4
    DD.06.1941-DD.07.1941 Letecká armáda 2
    DD.07.1941-28.09.1941 Letecká armáda 1
    28.09.1941-DD.12.1941 Letecká armáda 2
    DD.12.1941-DD.05.1942 Říšský ministr letectví a hlavní velitel letectva
    DD.05.1942-DD.07.1944 Letecká armáda 4
    DD.07.1944-25.01.1945 Letecká armáda 6
    10.11.1939-13.05.1940 2nd Air Fleet
    13.05.1940-DD.08.1940 3rd Air Fleet
    DD.08.1940-DD.01.1941 2nd Air Fleet
    DD.01.1941-DD.06.1941 4th Air Fleet
    DD.06.1941-DD.07.1941 2nd Air Fleet
    DD.07.1941-28.09.1941 1st Air Fleet
    28.09.1941-DD.12.1941 2nd Air Fleet
    DD.12.1941-DD.05.1942 Reich Ministry of Aviation and Commander-in-Chief of the Luftwaffe
    DD.05.1942-DD.07.1944 4th Air Fleet
    DD.07.1944-25.01.1945 6th Air Fleet
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.07.1939-DD.10.1939 Oppeln
    DD.10.1939-DD.05.1940 Schloß Dyck/Grevenbroich
    DD.07.1940-DD.01.1941 Deauville
    DD.01.1941-DD.02.1941 Baden
    DD.02.1941-16.04.1941 Gorna Dumaja (Bulgaria)
    16.04.1941-23.04.1941 Bitolj
    23.04.1941-30.04.1941 Volos
    30.04.1941-DD.05.1941 Neuphaleron (Athens)
    DD.05.1941-07.06.1941 Craiova (Romania)
    07.06.1941-DD.07.1941 Ratzki, near Suwalki
    DD.07.1941-01.08.1941 Tschudovo
    01.08.1941-28.09.1941 Nikolskoje, Feldflugplatz Nikolskaja
    28.09.1941-15.10.1941 Smolensk
    15.10.1941-DD.11.1941 Jemeljanovo
    DD.11.1941-DD.12.1941 Aktzanova, near Moshaisk
    DD.12.1941-10.04.1942 Smolensk
    10.04.1942-01.05.1942 Germany (rest/refit)
    01.05.1942-DD.05.1942 Kischlaw (West of Feodosia)
    DD.05.1942-DD.06.1942 Chan-Saraj, Bachtschisseraj (4.6.)
    23.06.1942-09.07.1942 Kursk
    09.07.1942-DD.07.1942 Nikolskoje, Feldflugplatz Nikolskaja
    DD.07.1942-DD.07.1942 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja
    DD.07.1942-DD.11.1942 Oblivskaja, Feldflugplatz Obliwskaja
    DD.11.1942-DD.12.1942 Tacinskaja, Fliegerhorst Tazinskaja
    DD.12.1942-29.01.1943 Krimskij am Donez
    29.01.1943-31.03.1943 Itschi-Grammatikovo
    31.03.1943-DD.09.1943 Mikojanovka
    DD.09.1943-DD.01.1944 Bila Cerkva, Fliegerhorst Belaya Tserkov
    DD.01.1944-12.03.1944 Winniza, Fliegerhorst Winniza /
    12.03.1944-25.03.1944 Kamenetz-Podolsk
    25.03.1944-01.04.1944 Stanislau
    01.04.1944-13.05.1944 Lemberg
    13.05.1944-24.07.1944 Lublin
    24.07.1944-26.07.1944 Suwalki, Landeplatz Suwalki-Dubowo /
    29.07.1944-DD.08.1944 Tarnow
    DD.08.1944-05.09.1944 Wittkowice
    07.09.1944-DD.01.1945 Krakau
    DD.01.1945-13.02.1945 Schweidnitz (Świdnica)
    13.02.1945-17.02.1945 Hermannstädtel
    17.02.1945-DD.04.1945 Senftenberg

    Velitel:
    Commander:
    10.11.1939-19.07.1940 Richthofen, Wolfram von (Generalmajor)
    19.07.1940-01.02.1942 Richthofen, Wolfram von (General der Flieger)
    01.02.1942-01.07.1942 Richthofen, Wolfram von (Generaloberst)
    01.07.1942-01.03.1943 Fiebig, Martin (Generalleutnant)
    01.03.1943-21.05.1943 Fiebig, Martin (General der Flieger)
    21.05.1943-01.01.1944 Seidemann, Hans (Generalmajor)
    01.01.1944-25.01.1945 Seidemann, Hans (Generalleutnant)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    10.11.1939-19.12.1939 ?, ? ( )
    19.12.1939-05.08.1940 Seidemann, Hans (Oberstleutnant)
    16.10.1940-14.03.1942 Meister, Rudolf (Oberst)
    15.03.1942-01.07.1942 Uebe, Klaus (Oberstleutnant)
    01.07.1942-24.10.1942 Uebe, Klaus (Oberst)
    DD.10.1942-DD.06.1943 Heinemann, Lothar von (Oberst)
    DD.MM.RRRR-DD.11.1944 Christ, Thorsten (Oberst)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    28.03.1940-01.12.1941 Bombardovací eskadra 2
    DD.04.1940-DD.03.1941 Doplňovací letka (Stuka) VIII. leteckého sboru
    05.04.1941-DD.MM.RRRR 7. letka (dálková) Instrukční eskadry 2
    14.04.1941-19.04.1941 Stíhací eskadra 54
    DD.05.1941-DD.11.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 50
    DD.05.1941-DD.09.1941 Eskadra střemhlavých bombardérů 1
    DD.05.1941-DD.07.1941 II. skupina Těžké stíhací eskadry 76
    DD.06.1941-11.07.1941 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 9
    20.10.1941-DD.MM.RRRR Stíhací eskadra 52
    DD.10.1941-10.02.1941 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 9
    DD.11.1941-DD.04.1942 12. protiletadlová dělostřelecká divize
    DD.11.1941-DD.11.1941 Bombardovací skupina 100
    DD.11.1941-10.04.1942 II. skupina Bombardovací eskadry 54
    DD.11.1941-10.04.1942 Stíhací eskadra 51
    15.12.1941-DD.02.1942 II. skupina Bombardovací eskadry 100
    04.01.1942-DD.05.1943 Těžká stíhací eskadra 1
    DD.04.1942-DD.10.1942 Bombardovací eskadra 100
    DD.04.1942-30.04.1943 Bombardovací eskadra 55
    DD.05.1942-DD.12.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 9
    DD.06.1942-DD.07.1942 II. skupina Bombardovací eskadry 54
    DD.07.1942-DD.09.1942 Bombardovací eskadra 51
    DD.11.1942-DD.02.1943 I. skupina Bombardovací eskadry 100
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 Transportní letecké velitelství 1
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 Transportní letecké velitelství 2
    18.10.1943-26.07.1944 Bitevní eskadra 77
    18.10.1943-27.07.1944 I. skupina Bitevní eskadry 77
    18.10.1943-DD.10.1944 II. skupina Bitevní eskadry 77
    DD.11.1943-DD.01.1944 II. skupina Bombardovací eskadry 51
    DD.12.1943-25.07.1944 III. skupina Bitevní eskadry 77
    DD.02.1944-DD.04.1944 II. skupina Bombardovací eskadry 51
    DD.05.1944-DD.09.1944 Skupina blízkého průzkumu 2
    22.07.1944-28.07.1944 10. (protitanková) letka Bitevní eskadry 2
    22.07.1944-28.07.1944 III. skupina Bitevní eskadry 2
    DD.07.1944-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 15
    DD.08.1944-DD.12.1944 Bitevní eskadra 77
    DD.08.1944-DD.12.1944 I. skupina Bitevní eskadry 77
    DD.MM.1944-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 6

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    28.03.1940-01.12.1941 2nd Bomber Wing
    DD.04.1940-DD.03.1941 Replacement Squadron (Stuka) of the VIII Air Corps
    05.04.1941-DD.MM.RRRR 7th Squadron (Long Range) of the 2nd Instruction Wing
    14.04.1941-19.04.1941 54th Fighter Wing
    DD.05.1941-DD.09.1941 1st Dive Bomber Wing
    DD.05.1941-DD.07.1941 2nd Group of the 76th Heavy Fighter Wing
    DD.05.1941-DD.11.1942 50th Special Purpose Bomber Group
    DD.06.1941-11.07.1941 9th Special Purpose Bomber Group
    20.10.1941-DD.MM.RRRR 52nd Fighter Wing
    DD.10.1941-10.02.1941 9th Special Purpose Bomber Group
    DD.11.1941-DD.11.1941 100th Bomber Group
    DD.11.1941-DD.04.1942 12th Anti-Aircraft Artillery Division
    DD.11.1941-10.04.1942 2nd Group of the 54th Bomber Wing
    DD.11.1941-10.04.1942 51st Fighter Wing
    15.12.1941-DD.02.1942 2nd Group of the 100th Bomber Wing
    04.01.1942-DD.05.1943 1st Heavy Fighter Wing
    DD.04.1942-DD.10.1942 100th Bomber Wing
    DD.04.1942-30.04.1943 55th Bomber Wing
    DD.05.1942-DD.12.1942 9th Special Purpose Bomber Group
    DD.06.1942-DD.07.1942 2nd Group of the 54th Bomber Wing
    DD.07.1942-DD.09.1942 51st Bomber Wing
    DD.11.1942-DD.02.1943 1st Group of the 100th Bomber Wing
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 1st Transport Air Command
    DD.MM.1942-DD.MM.1943 2nd Transport Air Command
    18.10.1943-27.07.1944 1st Group of the 77th Ground Attack Wing
    18.10.1943-DD.10.1944 2nd Group of the 77th Ground Attack Wing
    18.10.1943-26.07.1944 77th Ground Attack Wing
    DD.11.1943-DD.01.1944 2nd Group of the 51st Bomber Wing
    DD.12.1943-25.07.1944 3rd Group of the 77th Ground Attack Wing
    DD.02.1944-DD.04.1944 2nd Group of the 51st Bomber Wing
    DD.05.1944-DD.09.1944 2nd Short-Range Reconnaissance Group
    22.07.1944-28.07.1944 10th (Anti-Tank) Squadron of the 2nd Ground Attack Wing
    22.07.1944-28.07.1944 3rd Group of the 2nd Ground Attack Wing
    DD.07.1944-DD.MM.RRRR 15th Short-Range Reconnaissance Group
    DD.08.1944-DD.12.1944 1st Group of the 77th Ground Attack Wing
    DD.08.1944-DD.12.1944 77th Ground Attack Wing
    DD.MM.1944-DD.MM.RRRR 6th Short-Range Reconnaissance Group

    Manually added items:
    Čestný název:
    Honorary Name:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Decorations:
    DD.MM.RRRR
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.lexikon-der-wehrmacht.de
    http://www.ww2.dk/air/hq/viiifk.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9357#423330Verze : 8
    MOD