Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 311 příspěvků vloženo, 950 editováno a 303 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Mrázek, Karel

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mrázek Mrazek
    Jméno:
    Given Name:
    Karel Karel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Karel Mrázek
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    Generálmajor v.v. Major General (Ret.)
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    29.11.1910 Náchod /
    29.11.1910 Náchod /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    05.12.1998 Jablonec nad Nisou
    05.12.1998 Jablonec nad Nisou
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 313. perutě
    velitel čs. stíhacího křídla
    velitel 3. letecké divize
    -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Rajlich, Jiří: Na nebi hrdého Albionu, 3. část, Svět křídel, Cheb 2001, ISBN 80-85280-77-9
    Irra, Miroslav: Československé vojenské letectvo 1945-1950, Svět křídel, Cheb 2006, ISBN 80-86808-33-5aces.safarikovi.org
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93641#350783Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Mrázek Mrazek
    Jméno:
    Given Name:
    Karel Karel
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Karel Mrázek
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1930 Vyšší průmyslová škola elektrotechnická, Brno
    DD.MM.RRRR-DD.MM.1930
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1933-DD.MM.1935 Vojenská akademie, Hranice
    24.05.1943-20.07.1943 RAF Staff College, Gerrard´s Cross
    DD.10.1945-DD.07.1946 Vysoká škola válečná, Praha
    DD.MM.1933-DD.MM.1935 Military Academy, Hranice
    24.05.1943-20.07.1943 RAF Staff College, Gerrards Cross
    DD.10.1945-DD.07.1946 Vysoká škola válečná, Praha
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    02.07.1935 poručík 
    DD.MM.1940 nadporučík 
    DD.MM.RRRR kapitán
    28.10.1942 štábní kapitán 
    01.11.1944 major 
    01.08.1945 podplukovník 
    01.03.1946 plukovník 
    01.05.1990 generálmajor v.v.
    02.07.1935 Lieutenant 
    DD.MM.1940 1st Lieutenant 
    DD.MM.RRRR Captain 
    28.10.1942 Staff Captain 
    01.11.1944 Major 
    01.08.1945 Lieutenant Colonel 
    01.03.1946 Colonel 
    01.05.1990 Major General (Ret.)
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    01.10.1937-25.09.1938 Velitel : Letka 33
    24.09.1938-22.10.1938 Velitel : Letka 33
    15.12.1941-26.06.1942 Velitel : 313. peruť RAF
    26.06.1942-31.03.1943 Velitel : Československé stíhací křídlo
    28.10.1945-DD.10.1945 Velitel : 3. letecká divise
    DD.08.1946-DD.03.1948 Velitel : 3. letecká divise

    Ručně vyplněné položky:
    DD.MM.1935-DD.MM.1937 Letecký pluk 2
    DD.MM.1937-DD.MM.1939 Letka 33
    06.09.1939-DD.09.1939 Stíhací skupina 3/204
    DD.09.1939-15.09.1939 Batalion de l'air 201
    15.09.1939-13.06.1940 CIC No. 1
    13.06.1940-23.06.1940 Průzkumná skupina 4/108
    06.08.1940-17.08.1940 310. peruť RAF
    17.08.1940-10.09.1940 No. 6 OTU
    10.09.1940-17.09.1940 43. peruť "China-British" RAF
    17.09.1940-02.05.1941 46. peruť "Uganda" RAF
    02.05.1941-17.05.1941 257. peruť "Burma" RAF
    17.05.1941-26.06.1942 313. peruť RAF
    26.06.1942-31.03.1943 Exeterský (československý) wing
    01.04.1943-24.05.1943 RAF Church Stanton, velitel základny
    DD.08.1943-07.03.1945 Velitelství stíhacího letectva, štábní důstojník
    07.03.1945-DD.MM.1945 Velitelství stíhacího letectva, styčný důstojník
    28.10.1945-09.03.1948 3. letecká divise
    Automatically linked items:
    01.10.1937-25.09.1938 Commander : 33rd Flight
    24.09.1938-22.10.1938 Commander : 33rd Flight
    15.12.1941-26.06.1942 Commander : No. 313 Squadron RAF
    26.06.1942-31.03.1943 Commander : Czechoslovak Fighter Wing
    28.10.1945-DD.10.1945 Commander : 3rd Air Division
    DD.08.1946-DD.03.1948 Commander : 3rd Air Division

    Manually added items:
    DD.MM.1935-DD.MM.1937 2nd Air Regiment
    DD.MM.1937-DD.MM.1939 Flight 33
    06.09.1939-DD.09.1939 Groupe de Chasse 3/204
    DD.09.1939-15.09.1939 Batalion de l'air 201
    15.09.1939-13.06.1940 CIC No. 1
    13.06.1940-23.06.1940 Groupe de Reconnaissance 4/108
    06.08.1940-17.08.1940 No. 310 Squadron RAF
    17.08.1940-10.09.1940 No. 6 OTU
    10.09.1940-17.09.1940 No. 43 "China-British" Squadron RAF
    17.09.1940-02.05.1941 No. 46 "Uganda" Squadron RAF
    02.05.1941-17.05.1941 No. 257 "Burma" Squadron RAF
    17.05.1941-26.06.1942 No. 313 Squadron RAF
    26.06.1942-31.03.1943 Exeter (Czech) wing
    01.04.1943-24.05.1943 RAF Church Stanton
    DD.08.1943-DD.MM.1945 Fighter Command
    28.10.1945-09.03.1948 3rd Air Division
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    06.03.1941
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    01.09.1941
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    27.05.1942
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    01.07.1942
    Záslužný letecký kříž
    Distinguished Flying Cross
    Distinguished Flying Cross
    -


    26.10.1942
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    18.12.1942
    Řád Za vynikající službu
    Distinguished Service Order
    Distinguished Service Order
    -


    05.05.1943
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    07.03.1944
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítky Francie a Velká Británie / with France and Great Britain


    26.06.1944
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" I. stupeň
    Medal for Merit 1st Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" I. stupeň
    -


    07.02.1945
    Hvězda 1939-1945
    1939–45 Star
    1939–45 Star
    se sponou Bitva o Británii / with Battle of Britain clasp


    DD.MM.1984
    Válečný kříž 1939-1945
    Cross of War
    Croix de Guerre
    s palmou / avec palme


    DD.MM.1992
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 3. třída
    Order of Milan Rastislau Stefanik, 3rd Class
    Řád Milana Rastislava Štefánika, 3. třída
    -


    DD.MM.RRRR
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.RRRR
    Medaile Za obranu
    Defence Medal
    Defence Medal
    -


    DD.MM.RRRR
    Válečná medaile 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    War Medal 1939-1945
    -


    DD.MM.RRRR
    Evropská hvězda leteckých osádek
    Air Crew Europe Star
    Air Crew Europe Star
    -
    Poznámka:
    Note:
    ev. číslo v RAF - 82561
    hodnost v RAF - Group Captain


    29.05.1939 - odchod do exilu
    RAF No. - 82561
    RAF Rank - Group Captain
    Zdroje:
    Sources:
    Rajlich, Jiří: Na nebi hrdého Albionu, 3. část, Svět křídel, Cheb 2001, ISBN 80-85280-77-9
    Irra, Miroslav: Československé vojenské letectvo 1945-1950, Svět křídel, Cheb 2006, ISBN 80-86808-33-5aces.safarikovi.org
    http://www.army.cz/acr/raf/seznam/m.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93641#432149Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Karel Mrázek u letounu 46. perutě RAF.

    Zdroj: www.surfcity.kund.dalnet.se/falco_bob.htm
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93641#350806Verze : 0
    Avatar
    Stíhačka MS.406 C.1 No 33 (N344) s taktickým číslem 4 sloužila na sklonku roku 1939 k výcviku čs. stíhačů u GC I/9 na základně Oran-La Senia, kde na ní létal mj. por. Karel Mrázek. V té době ale nesla již marking svého pozdějšího uživatele, 2. letky GC 1/6, u které na tomto stroji vykonával lety i rt. Václav Jícha.




    Linked from : https://forum.valka.cz/topic/postview/420448
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/93641#420449Verze : 0
    MOD