SOV - IS-3T (ťažký obrnený ťahač)

танковый тягач ИС-3Т
Po zavedení ťažkých tankov a samohybných diel IS/ISU vznikla potreba dielenských vozidiel, ktoré by dokázali odťahovať poškodené bojové stroje. Vznikla prestavba IS-2T, ktorá sa po zavedení tankov IS-3 aplikovala i na tieto stroje. Na strojoch boli odstránené veže, otvor bol zakrytý oceľovým krytom. Na tomto kryte sa nachádzal vstupný poklop, veliteľská vežička z IS-2, anténa rádiostanice, možno sa montovali i vetracie ventilátory a periskopy z klasických tankov, tak ako u niektorých strojov IS-2T/MT. V 60. rokoch 20. storočia na ťahačoch prebehli modernizačné úpravy i u tankov IS-3, označované ako IS-3M. Informácií o tejto modifikácii je málo, defacto v publikáciách som sa s touto verziou ešte nestretol.
Pokiaľ mi je známe, tak tieto fotografie sú jediné svojho druhu, ktoré dokazujú existenciu takýchto strojov. Screenshoty som vytvoril z dobového dokumentárneho filmu z čias okupácie Československa armádami Varšavskej zmluvy v 8/1968.


www.youtube.com via dokument TV Cable Plus (Kabel plus) Košice (bohužiaľ video už nie je dostupné)

SOV - IS-3T (ťažký obrnený ťahač) -


SOV - IS-3T (ťažký obrnený ťahač) -


URL : https://www.valka.cz/SOV-IS-3T-tazky-obrneny-tahac-t94444#353217 Verze : 3
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy


Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více