Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 341 příspěvků vloženo, 1272 editováno a 350 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

SWE - Nordstjärneorden

  Avatar
  Info ?
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9553#28981Verze : 0
  MOD
  Avatar
  Tohle je sichr švédský Řád Severní hvězdy (Nordstjärneorden), jenom podle dekorace nepoznám, který by to měl být stupeň, klidně to může být i hvězda z nejvyššího stupně komandéra velkokříže. Ten ne moc čitelný nápis kolem hvězdy zní: Nescit occasum (nezná zánik).
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9553#31614Verze : 0
  Avatar
  Řád Severní hvězdy
  Nordstjärneorden


  Pokud chceme hodnotit význam tohoto řádu, který byl řádem všeobecně záslužným je nutno si uvědomit, že to byl švédský král Frederik I., který 23. června 1748 (některé prameny však uvádějí jako datum založení řádu již 23. února) tento zajímavý a líbivý řád zakládá. Král Frederik panoval v letech 1720 -1751, tedy v době, kdy Evropa nebyla příliš klidným místem, ale tento osvícený panovník zakládá řád, který lze poměrně liberálně udělit všem občanům, království za prokázané služby, na poli zásluh o královský dům, ale především o rozvoj švédské společnosti bez ohledu na společenské postavení vyznamenané osoby .


  Řád má členění, které je typické právě pro švédské dekorace : .


  Komander velkokříže, jde vlastně o klasický velkokříž, který může být udělen s řetězem, případně se nosí na velkostuze černé barvy, která je široká 100 mm. Komplet je doplněn hvězdou ( křížem ) velkokříže


  Komander 1. třídy, klenot je nošený na náhrdelní stuze a je doplněný hvězdou ( bez paprsků mezi rameny )


  Komander – tento stupeň je nošený na náhrdelní stuze a nedoplňuje se řádovou hvězdou


  Rytíř řádu – řádový klenot je poněkud menší, nosí se na stuze na prsou


  Řád mohl být a často byl zdobený brilianty !


  Popis řádového klenotu :


  Řádový klenot je tvořený osmihrotým křížem maltézského typu. Konce kříže jsou zakončeny malými zlatými kuličkami. Kříž je převýšený královskou korunou a další koruny nacházíme vloženy mezi ramena kříže. Ve střední medailonu na modře smaltovaném podkladu je symbol „severní hvězdy „, pěticípá hvězdička. Okolo pak prstenec s řádovým heslem :


  NESCIT OCCASUM - ( Nezná zánik )


  Zadní strana je identická s přední stranou .


  Hvězda velkokříže má podobu stříbrného nesmaltovaného řádového kříže, který má mezi rameny krátké stříbrné paprsky. V modrém středovém štítku je pěticípá hvězdička .


  Hvězda komandéra má stejný tvar i podobu, ale zcela chybí stříbrné paprsky mezi rameny kříže.


  Tato podoba, řádová stuha je popisem řádu od roku založení do řádové reorganizace, která proběhla v roce 1975.


  Řád pro roce 1975 mění stuhu a je určen jako nejvyšší řád k udělování cizím státním příslušníkům. K tomu opět několik poznámek z katalogu na kterém se podílel Dr. Jiří Fidler s Dr. Lucii Wittlichovou Krása evropské faleristiky:


  Řád byl zachován až do poloviny osmdesátých let (1975), v současné době se tento řád jako jediný uděluje zahraničním státním příslušníkům.


  „Řád polární hvězdy (Kungliga Nordstjärnerorden) je od roku 1975 udělován pouze cizím státním příslušníkům a tvoří jej pět tříd, které doplňuje jedna medaile„.  Literatura :
  PhDr. Jiří Fidler, PhDr. Lucie Wittlichová: Krása evropské faleristiky
  URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9553#350821Verze : 0