18. armáda [1939-1945]

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 356 příspěvků vloženo, 1993 editováno a 270 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

18. armáda [1939-1945]

18th Army / 18. Armee

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    18. armáda 18th Army
    Originální název:
    Original Name:
    18. Armee
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    04.11.1939
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Úsekové velitelství pohraniční ochrany Střed Border Protection Sector Command Centre
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    04.11.1939-04.07.1940 Skupina armád B
    04.07.1940-20.09.1940 Vrchní velitelství armády
    20.09.1940-22.04.1941 Skupina armád B
    22.04.1941-22.06.1941 Abschnittstab Ostpreußen
    22.06.1941-25.01.1945 Skupina armád Sever
    25.01.1945-08.05.1945 Skupina armád Kuronsko
    04.11.1939-04.07.1940 Army Group B
    04.07.1940-20.09.1940 Vrchní velitelství armády
    20.09.1940-22.04.1941 Army Group B
    22.04.1941-22.06.1941 Abschnittstab Ostpreußen
    22.06.1941-25.01.1945 Army Group North
    25.01.1945-08.05.1945 Army Group Kurland
    Dislokace:
    Deployed:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

    Velitel:
    Commander:
    04.11.1939-16.01.1942 Küchler, Georg von (Generalfeldmarschall)
    16.01.1942-29.03.1944 Lindemann, Georg (Generaloberst)
    29.03.1944-02.09.1944 Loch, Herbert (General der Artilerie)
    02.09.1944-08.05.1945 Böge, Ehrenfried (General der Infanterie)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    04.11.1939-10.12.1940 Marcks, Erich (Generalmajor)
    10.12.1940-19.01.1941 Hasse, Wilhelm (Generalmajor)
    19.01.1941-17.11.1942 Waeger, Kurt (Generalmajor)
    24.11.1942-01.12.1943 Speth, Hans (Generalmajor)
    01.12.1943-25.01.1945 Foertsch, Friedrich (Generalmajor)
    25.01.1945-05.03.1945 Hetzel, Wilhelm (Oberst)
    05.03.1945-08.05.1945 Merk, Ernst (Generalmajor)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    04.11.1939-21.10.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 588
    04.11.1939-DD.07.1940 Velitelství letectva 18. armády
    DD.01.1940-31.05.1940 1. jezdecká divize
    DD.01.1940-DD.06.1940 X. armádní sbor
    14.05.1940-15.08.1940 379. pěší divize
    14.05.1940-01.08.1940 393. pěší divize
    DD.05.1940-DD.06.1940 9. tanková divize
    DD.05.1940-15.05.1940 Dispoziční divize SS
    31.05.1940-03.06.1940 XI. armádní sbor
    DD.05.1940-DD.06.1940 XXVI. armádní sbor
    15.06.1940-20.06.1940 19. pěší divize
    20.06.1940-21.06.1940 62. pěší divize
    21.06.1940-03.07.1940 I. armádní sbor
    29.06.1940-03.07.1940 19. pěší divize
    30.06.1940-20.08.1940 372. pěší divize
    DD.06.1940-DD.07.1940 365. pěší divize
    18.07.1940-25.09.1940 Velitelství armádní týlové oblasti 550
    DD.07.1940-DD.09.1940 III. armádní sbor
    DD.07.1940-DD.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
    DD.07.1940-DD.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
    DD.07.1940-DD.09.1940 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.07.1940-DD.09.1940 XVII. armádní sbor
    DD.07.1940-DD.05.1941 XXVI. armádní sbor
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXX. armádní sbor
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXXXIV. armádní sbor
    06.09.1940-19.09.1940 2. pěší divize (motorizovaná)
    13.09.1940-15.07.1941 I. armádní sbor
    DD.09.1940-17.02.1941 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
    21.10.1940-08.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 583
    15.03.1941-05.05.1941 Velitelství armádní týlové oblasti 553
    DD.03.1941-DD.05.1941 6. tanková divize
    DD.03.1941-22.04.1941 II. armádní sbor
    DD.03.1941-DD.05.1941 VI. armádní sbor
    DD.03.1941-DD.04.1941 XIII. armádní sbor
    01.04.1941-DD.05.1942 Velitelství letectva 18. armády
    DD.04.1941-DD.05.1941 87. pěší divize
    DD.04.1941-DD.05.1941 X. armádní sbor
    DD.04.1941-DD.05.1941 XX. armádní sbor
    DD.05.1941-DD.06.1941 58. pěší divize
    DD.06.1941-DD.10.1942 XXVI. armádní sbor
    DD.06.1941-DD.08.1941 XXXVIII. armádní sbor
    DD.08.1941-DD.11.1941 XXXXII. armádní sbor
    20.09.1941-DD.11.1942 Vyšší dělostřelecké velitelství 303
    DD.09.1941-14.11.1941 XXXVIII. armádní sbor
    09.10.1941-22.11.1941 61. pěší divize
    DD.10.1941-DD.10.1942 L. armádní sbor
    DD.10.1941-DD.10.1944 XXVIII. armádní sbor
    04.11.1941-09.11.1941 1. pěší divize
    03.12.1941-15.09.1943 I. armádní sbor
    16.12.1941-03.03.1942 12. tanková divize
    DD.12.1941-DD.12.1941 Brigáda SS 2 Reichsführer-SS
    23.02.1942-DD.08.1943 XXXVIII. armádní sbor
    08.08.1942-12.08.1942 12. tanková divize
    17.08.1942-28.08.1942 12. tanková divize
    01.09.1942-05.09.1942 24. pěší divize
    DD.09.1942-DD.10.1942 LIV. armádní sbor
    DD.09.1942-DD.10.1942 XXX. armádní sbor
    27.11.1942-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 303
    DD.11.1942-DD.12.1942 28. myslivecká divize
    DD.11.1942-DD.04.1944 L. armádní sbor
    DD.11.1942-DD.01.1943 LIV. armádní sbor
    DD.11.1942-DD.03.1944 XXVI. armádní sbor
    DD.11.1942-DD.12.1942 XXX. armádní sbor
    DD.01.1943-27.01.1944 Hilpertova skupina
    DD.02.1943-DD.03.1943 23. pěší divize
    DD.08.1943-DD.09.1943 23. pěší divize
    23.09.1943-16.10.1943 69. pěší divize
    DD.10.1943-DD.11.1943 28. myslivecká divize
    DD.10.1943-DD.10.1944 XXXVIII. armádní sbor
    27.01.1944-23.02.1944 Sponheimerova skupina
    DD.01.1944-DD.03.1944 III. tankový sbor SS (germánský)
    DD.02.1944-DD.03.1944 12. tanková divize
    DD.02.1944-DD.03.1944 58. pěší divize
    DD.03.1944-DD.08.1944 207. zajišťovací divize
    DD.03.1944-01.05.1944 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
    01.05.1944-DD.08.1944 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 300
    DD.05.1944-DD.06.1944 32. pěší divize
    DD.07.1944-DD.10.1944 L. armádní sbor
    DD.07.1944-DD.10.1944 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
    DD.07.1944-DD.07.1944 Wegenerova skupina
    15.08.1944-26.08.1944 II. armádní sbor
    DD.08.1944-DD.09.1944 14. tanková divize
    DD.08.1944-08.05.1945 X. armádní sbor
    26.09.1944-07.10.1944 II. armádní sbor
    DD.09.1944-DD.10.1944 23. pěší divize
    DD.10.1944-DD.04.1945 52. zajišťovací divize
    DD.10.1944-08.05.1945 I. armádní sbor
    DD.10.1944-DD.11.1944 XXXIX. tankový sbor
    DD.11.1944-DD.12.1944 563. divize lidových granátníků
    DD.11.1944-DD.02.1944 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 300
    DD.11.1944-08.05.1945 II. armádní sbor
    DD.11.1944-DD.02.1945 III. tankový sbor SS (germánský)
    DD.02.1945-DD.04.1945 14. tanková divize
    DD.03.1945-DD.04.1945 12. tanková divize
    DD.03.1945-08.05.1945 L. armádní sbor
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR III. polní sbor letectva
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 10
    04.11.1939-21.10.1940 588th Army Rear Area Command
    04.11.1939-DD.07.1940 Air Force Command of the 18th Army
    DD.01.1940-31.05.1940 1st Cavalry Division
    DD.01.1940-DD.06.1940 X Army Corps
    14.05.1940-15.08.1940 379th Infantry Division
    14.05.1940-01.08.1940 393rd Infantry Division
    DD.05.1940-DD.06.1940 9th Tank Division
    DD.05.1940-15.05.1940 SS Disposition Division
    31.05.1940-03.06.1940 XI Army Corps
    DD.05.1940-DD.06.1940 XXVI Army Corps
    15.06.1940-20.06.1940 19th Infantry Division
    20.06.1940-21.06.1940 62nd Infantry Division
    21.06.1940-03.07.1940 I Army Corps
    29.06.1940-03.07.1940 19th Infantry Division
    30.06.1940-20.08.1940 372nd Infantry Division
    DD.06.1940-DD.07.1940 365th Infantry Division
    18.07.1940-25.09.1940 550th Army Rear Area Command
    DD.07.1940-DD.09.1940 III Army Corps
    DD.07.1940-DD.09.1940 XIX Army Corps (motorized)
    DD.07.1940-DD.09.1940 XVII Army Corps
    DD.07.1940-DD.05.1941 XXVI Army Corps
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXX Army Corps
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXXIV Special Purpose Higher Command
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXXV Special Purpose Higher Command
    DD.07.1940-DD.09.1940 XXXXIV Army Corps
    06.09.1940-19.09.1940 2nd Infantry Division (motorized)
    13.09.1940-15.07.1941 I Army Corps
    DD.09.1940-17.02.1941 XVI Army Corps (motorized)
    21.10.1940-08.05.1945 583rd Army Rear Area Command
    15.03.1941-05.05.1941 553rd Army Rear Area Command
    DD.03.1941-DD.05.1941 6th Tank Division
    DD.03.1941-22.04.1941 II Army Corps
    DD.03.1941-DD.05.1941 VI Army Corps
    DD.03.1941-DD.04.1941 XIII Army Corps
    01.04.1941-DD.05.1942 Air Force Command of the 18th Army
    DD.04.1941-DD.05.1941 87th Infantry Division
    DD.04.1941-DD.05.1941 X Army Corps
    DD.04.1941-DD.05.1941 XX Army Corps
    DD.05.1941-DD.06.1941 58th Infantry Division
    DD.06.1941-DD.10.1942 XXVI Army Corps
    DD.06.1941-DD.08.1941 XXXVIII Army Corps
    DD.08.1941-DD.11.1941 XXXXII Army Corps
    20.09.1941-DD.11.1942 303rd Higher Artillery Command
    DD.09.1941-14.11.1941 XXXVIII Army Corps
    09.10.1941-22.11.1941 61st Infantry Division
    DD.10.1941-DD.10.1942 L Army Corps
    DD.10.1941-DD.10.1944 XXVIII Army Corps
    04.11.1941-09.11.1941 1st Infantry Division
    03.12.1941-15.09.1943 I Army Corps
    16.12.1941-03.03.1942 12th Tank Division
    DD.12.1941-DD.12.1941 2nd SS Brigade Reichsführer-SS
    23.02.1942-DD.08.1943 XXXVIII Army Corps
    08.08.1942-12.08.1942 12th Tank Division
    17.08.1942-28.08.1942 12th Tank Division
    01.09.1942-05.09.1942 24th Infantry Division
    DD.09.1942-DD.10.1942 LIV Army Corps
    DD.09.1942-DD.10.1942 XXX Army Corps
    27.11.1942-08.05.1945 303rd Higher Artillery Command
    DD.11.1942-DD.12.1942 28th Jaeger Division
    DD.11.1942-DD.04.1944 L Army Corps
    DD.11.1942-DD.01.1943 LIV Army Corps
    DD.11.1942-DD.03.1944 XXVI Army Corps
    DD.11.1942-DD.12.1942 XXX Army Corps
    DD.01.1943-27.01.1944 Group Hilpert
    DD.02.1943-DD.03.1943 23rd Infantry Division
    DD.08.1943-DD.09.1943 23rd Infantry Division
    23.09.1943-16.10.1943 69th Infantry Division
    DD.10.1943-DD.11.1943 28th Jaeger Division
    DD.10.1943-DD.10.1944 XXXVIII Army Corps
    27.01.1944-23.02.1944 Group Sponheimer
    DD.01.1944-DD.03.1944 III SS Tank Corps (Germanic)
    DD.02.1944-DD.03.1944 12th Tank Division
    DD.02.1944-DD.03.1944 58th Infantry Division
    DD.03.1944-DD.08.1944 207th Security Division
    DD.03.1944-01.05.1944 VI SS Volunteers Army Corps (Latvian)
    01.05.1944-DD.08.1944 300th Special Purpose Division Staff
    DD.05.1944-DD.06.1944 32nd Infantry Division
    DD.07.1944-DD.07.1944 Group Wegener
    DD.07.1944-DD.10.1944 L Army Corps
    DD.07.1944-DD.10.1944 VI SS Volunteers Army Corps (Latvian)
    15.08.1944-26.08.1944 II Army Corps
    DD.08.1944-DD.09.1944 14th Tank Division
    DD.08.1944-08.05.1945 X Army Corps
    26.09.1944-07.10.1944 II Army Corps
    DD.09.1944-DD.10.1944 23rd Infantry Division
    DD.10.1944-DD.04.1945 52nd Security Division
    DD.10.1944-08.05.1945 I Army Corps
    DD.10.1944-DD.11.1944 XXXIX Tank Corps
    DD.11.1944-DD.02.1944 300th Special Purpose Division Staff
    DD.11.1944-DD.12.1944 563rd People\'s Grenadier Division
    DD.11.1944-08.05.1945 II Army Corps
    DD.11.1944-DD.02.1945 III SS Tank Corps (Germanic)
    DD.02.1945-DD.04.1945 14th Tank Division
    DD.03.1945-DD.04.1945 12th Tank Division
    DD.03.1945-08.05.1945 L Army Corps
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 10th Air Force Field Division
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR III Air Force Field Corps
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    Armee-Oberkommando 18 (AOK 18) Armee-Oberkommando 18 (AOK 18)
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9714#421083Verze : 0
    MOD
    Avatar
    18. Armee
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9714#29609Verze : 0
    MOD