Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 308 příspěvků vloženo, 1406 editováno a 295 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

1. pěší divize [1935-1945]

1st Infantry Division / 1. Infanterie-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name
    1. pěší divize 1st Infantry Division
    Originální název:
    Original Name:
    1. Infanterie-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.10.1935
    Předchůdce:
    Predecessor:
    Artillerieführer I Artillerieführer I
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.10.1935-DD.09.1939 ?
    DD.09.1939-DD.12.1939 General Komando z.b.V.
    DD.12.1939-DD.06.1940 6. armáda
    DD.06.1939-07.07.1941 I. armádní sbor
    07.07.1941-21.07.1941 XXXVIII. armádní sbor
    21.07.1941-15.08.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    15.08.1941-17.08.1941 XXXVIII. armádní sbor
    17.08.1941-21.08.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    21.08.1941-21.08.1941 XXXVIII. armádní sbor
    21.08.1941-23.08.1941 XXXXI. armádní sbor (motorizovaný)
    23.08.1941-04.11.1941 XXXVIII. armádní sbor
    04.11.1941-09.11.1941 18. armáda
    09.01.1943-DD.12.1941 I. armádní sbor
    DD.12.1941-10.05.1942 XXVIII. armádní sbor
    10.05.1942-18.05.1942 XXVI. armádní sbor
    18.05.1942-04.12.1942 I. armádní sbor
    04.12.1942-24.01.1943 XXVI. armádní sbor
    24.01.1943-10.03.1943 Hilpertova skupina
    01.03.1943-DD.MM.1943 XXVI. armádní sbor
    DD.MM.1943-DD.01.1944 XXVIII. armádní sbor
    DD.01.1944-DD.MM.1944 1. tanková armáda
    DD.MM.1944-DD.07.1944 XXXXVI. tankový sbor
    DD.07.1944-DD.08.1944 LIX. armádní sbor
    DD.08.1944-DD.02.1945 XXVI. armádní sbor
    DD.02.1945-DD.03.1945 XXXXI. tankový sbor
    DD.03.1945-DD.04.1945 Armádní oddíl Sambie
    DD.04.1945-08.05.1945 XXVI. Armeekorps
    15.10.1935-DD.09.1939 ?
    DD.09.1939-DD.12.1939 Gen. Kdo. z.b.V.
    DD.12.1939-DD.06.1940 6th Army
    DD.06.1939-07.07.1941 I Army Corps
    07.07.1941-21.07.1941 XXXVIII Army Corps
    21.07.1941-15.08.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    15.08.1941-17.08.1941 XXXVIII Army Corps
    17.08.1941-21.08.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    21.08.1941-21.08.1941 XXXVIII Army Corps
    21.08.1941-23.08.1941 XXXXI Army Corps (motorized)
    23.08.1941-04.11.1941 XXXVIII Army Corps
    04.11.1941-09.11.1941 18th Army
    09.01.1943-DD.12.1941 I Army Corps
    DD.12.1941-10.05.1942 XXVIII Army Corps
    10.05.1942-18.05.1942 XXVI Army Corps
    18.05.1942-04.12.1942 I Army Corps
    04.12.1942-24.01.1943 XXVI Army Corps
    24.01.1943-10.03.1943 Group Hilpert
    01.03.1943-DD.MM.1943 XXVI Army Corps
    DD.MM.1943-DD.01.1944 XXVIII Army Corps
    DD.01.1944-DD.MM.1944 1st Tank Army
    DD.MM.1944-DD.07.1944 XXXXVI Tank Corps
    DD.07.1944-DD.08.1944 LIX Army Corps
    DD.08.1944-DD.02.1945 XXVI Army Corps
    DD.02.1945-DD.03.1945 XXXXI Tank Corps
    DD.03.1945-DD.04.1945 Army Detachment Sambia
    DD.04.1945-08.05.1945 XXVI Army Corps
    Dislokace:
    Deployed:
    15.10.1935-DD.MM.RRRR Královec, ? /

    Velitel:
    Commander:
    15.10.1935-04.02.1938 Schroth, Walther (Generalleutnant)
    04.02.1938-14.04.1940 Kortzfleisch, Joachim von (Generalleutnant)
    15.04.1940-12.07.1941 Kleffel, Philipp (Generalleutnant)
    12.04.1941-04.09.1941 Altrichter, Friedrich (Generalleutnant)
    04.09.1941-16.01.1942 Kleffel, Philipp (Generalleutnant)
    16.01.1942-30.06.1943 Grase, Martin (General der Infanterie)
    01.07.1943-10.05.1944 Krosigk, Ernst Anton von (General der Infanterie)
    10.05.1944-08.06.1944 Baurmeister, Hans Joachim (Generalmajor)
    08.06.1944-01.10.1944 Krosigk, Ernst Anton von (Generalleutnant)
    01.10.1944-28.02.1945 Schittnig, Hans (Generalleutnant)
    28.02.1945-08.05.1945 Thadden, Henning von (Oberst)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    DD.MM.1939-DD.MM.1940 Steffler, Johannes (Oberstleutnant)
    01.08.1940-15.11.1942 Pantenius, Peter (Major)
    15.11.1942-10.12.1942 Schreiber, Hellmuth (Major)
    10.12.1942-10.12.1943 Richter, Werner (Oberstleutnant)
    10.12.1943-10.04.1945 Frank, Hilmar (Major)
    10.05.1945-20.04.1945 Overbeck, Egon (Major)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 1
    12.11.1942-08.05.1945 Fyzilírský pluk 22

    Ručně vyplněné položky:
    15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 1
    15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 1
    15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 22
    15.10.1942-08.05.1945 Mušketýrský pluk 22
    15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 43
    15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 43
    15.10.1935-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 1
    15.10.1935-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 37 (I., II.)
    15.10.1935-08.05.1945 Divizní jednotky 1
    Automatically linked items:
    15.10.1935-15.10.1942 1st Infantry Regiment
    12.11.1942-08.05.1945 22nd Fusilier Regiment

    Manually added items:
    15.10.1935-15.10.1942 Infantry Regiment 1
    15.10.1942-08.05.1945 Grenadier Regiment 1
    15.10.1935-15.10.1942 Infantry Regiment 22
    15.10.1942-08.05.1945 Fusiliers Regiment 22
    15.10.1935-15.10.1942 Infantry Regiment 43
    15.10.1942-08.05.1945 Grenadier Regiment 43
    15.10.1935-08.05.1945 Artillery Regiment 1
    15.10.1935-08.05.1945 Artillery Regiment 37 (I., II.)
    15.10.1935-08.05.1945 Division Units 1
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    en.wikipedia.org
    http://www.diedeutschewehrmacht.de/
    http://www.axishistory.com/index.php?id=1363
    http://www.feldgrau.com/InfDiv.php?ID=1
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#384050Verze : 0
    MOD
    Avatar
    1. Infanterie-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#29723Verze : 0
    MOD
    Avatar
    1935



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1
    pozorovací oddíl 1 Observation Section 1 Beobachtung-Abteilung 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerabwehr-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spoovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1




    1936-1937



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1
    kulometný prapor 31 Machinegun Battalion 31 Machinengewehr-Bataillon 31
    pozorovací oddíl 1 Observation Section 1 Beobachtung-Abteilung 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerabwehr-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spojovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1




    1938



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1
    kulometný prapor 31 Machinegun Battalion 31 Machinengewehr-Bataillon 31
    pozorovací oddíl 1 Observation Section 1 Beobachtung-Abteilung 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerabwehr-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spojovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1
    ? ? Kraftfahr-Abteilung 1




    1939



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1
    pozorovací oddíl 1 Observation Section 1 Beobachtung-Abteilung 1
    průzkumný oddíl 1 Reconnaissance Section 1 Aufklärungs-Abteilung 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerabwehr-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spojovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1
    polní doplňovací prapor 1 Field Replacement Battalion 1 Felderstatz-Bataillon 1
    podpůrná jednotka 1. pěší divize Infantry Division Supply Unit 1 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 1




    1940



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1

    průzkumný oddíl 1 Reconnaissance Section 1 Aufklärungs-Abteilung 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerjäger-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spojovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1
    polní doplňovací prapor 1 Field Replacement Battalion 1 Felderstatz-Bataillon 1
    podpůrná jednotka 1. pěší divize Infantry Division Supply Unit 1 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 1




    1944



    Divizní jednotky 1 Division Units 1 Divisions-Einheit 1
    divizní mušketýrský prapor 1 Division Fusiliers Battalion 1 Divisions-Füsilier-Bataillon 1
    protitankový oddíl 1 Anti-tank Section 1 Panzerjäger-Abteilung 1
    ženijní prapor 1 Pioneer Battalion 1 Pionier-Bataillon 1
    spojovací oddíl 1. pěší divize Infantry Division Signal Section 1 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 1
    polní doplňovací prapor 1 Field Replacement Battalion 1 Felderstatz-Bataillon 1
    podpůrná jednotka 1. pěší divize Infantry Division Supply Unit 1 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 1
    administrativní služba 1. pěší divize Administrative Service 1 Verwaltungsdienste 1
    zdravotnická služba 1. pěší divize Medical Service 1 Sanitätsdienste 1
    veterinární rota 1 Veterinary Company 1 Veterinär-Kompanie 1




    upravil: FiBe
    Zdroj: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#29725Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Původ:
    Wehrgauleitung Köningsberg
    Artillerieführer I
    1. Infanterie-Division



    Tradice na které navazuje:
    Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm I (2.Ostpreußisches) Nr.3 - in I./Inf.Reg.1
    Infanterie-Regiment Herzog Karl Von Mecklenburg-Strelitz (6.Ostpreußisches) Nr.43 - in 13.u.14.Komp. u. II./Inf.Reg.1
    Grenadier-Regiment Kronprinz (1.Ostpreußisches) Nr.1 - in III./Inf.Reg.1
    Füsilier-Regiment Graf Roon (Ostpreußisches) Nr.33 - in 13.u.14.Komp., I. u. III./Inf.Reg.22
    Infanterie-Regiment Graf Dönhoff (7.Ostpreußisches) Nr.44 - in II./Inf.Reg.22
    vznikla z 1.(Preußisches) Infanterie-Regiment/1.Division (Reichswehr) 1934
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#29726Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 1. Infanterie Division:


    Karl-Heinz Brunsiek 4/5/1945
    Waldemar Demand 3/17/1945
    Werner Graebner 9/30/1944
    Martin Grase 10/18/1941
    Gustav Gromeik 6/19/1942
    Hans Halten 6/4/1944
    Heinrich Held 12/12/1944
    Heinrich Hennig 6/9/1944
    Ulrich Iffland 10/3/1943
    Fritz Jacobeit 3/11/1945
    Franz Juschkat 2/17/1943
    Friedrich Keussler 2/23/1944
    Philipp Kleffel 2/17/1942
    Robert Klima 8/10/1943
    Ernst-Anton Krosigk 2/12/1944
    Walter Kuhn 8/23/1943
    Walter Lange 2/10/1943
    Otto Lasch 7/17/1941
    Karl Leimbach 3/17/1945
    Hans Lindenau 3/17/1945
    Alfred Matern 9/4/1943
    Bruno Moysies 3/6/1944
    Albert Müller 10/4/1944
    Norbert Ottawa 9/7/1943
    Hans-Georg Romeike 9/3/1943
    Wilhelm Sabottki 3/20/1944
    Heinrich Schaten 5/9/1945
    Franz Scheidies 8/5/1940
    Otto Schlesinger 4/21/1944
    Helmut Schnaarschuh 10/4/1944
    Wolfgang Sichert von Sichartshofen 5/4/1944
    Herbert Singer 5/5/1945
    Fritz Stillger 6/14/1943
    Franz Thiel 3/11/1945
    Artur Tiefensee 8/3/1944
    Theodor Tollsdorff 12/4/1941
    Karl Trautmann 3/17/1945
    Gottfried Uhlig 11/26/1944
    Horst Weissenberg 3/23/1945
    Otto Witt 9/21/1944
    Karl Wohlgemuth 9/30/1944
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#29729Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Datum
    Sbor
    Armáda
    Skupina armád
    Oblast nasazení


    9/39
    Gkdo. z.b.V.
    3. Armee
    Nord
    Východní Prusko, Polsko


    12/39 - 1.40
    Záloha
    6. Armee
    B
    Niederrhein


    5/40
    Záloha
    6. Armee
    B
    Belgie


    6/40
    I.
    4. Armee
    B
    Somme
    Loire


    7/40 - 8.40
    I.
    7. Armee
    B
    Atlantické pobřeží


    9/40 - 4.41
    I.
    18. Armee
    B
    Východní Prusko


    5/41
    I.
    18. Armee
    C
    Východní Prusko


    6/41
    I.
    18. Armee
    Nord
    Riga Narva Leningrad


    7/41
    XXVI.
    18. Armee
    Nord
    Riga Narva Leningrad


    8/41
    XXXXI.
    4. Panzergruppe
    Nord
    Riga- Narva- Leningrad


    9/41 - 10.41
    XXXVIII.
    18. Armee
    Nord
    Peterhof


    11/41
    Záloha
    18. Armee
    Nord
    Leningrad


    12/41 - 4/42
    XXVIII.
    18. Armee
    Nord
    Leningrad


    5/42
    XXVI.
    18. Armee
    Nord
    Volkhov


    6/42 - 12/42
    I.
    18. Armee
    Nord
    Volkhov


    1/43
    XXVI.
    18. Armee
    Nord
    Ladoga


    2/43 - 3/43
    LIV.
    18. Armee
    Nord
    Ladoga


    4/43 - 8/43
    XXVI.
    18. Armee
    Nord
    Ladoga


    9/43 - 12/43
    XXVIII.
    18. Armee
    Nord
    Tigoda


    1/44
    Záloha
    1. Pz. Armee
    Süd
    Winnizia


    2/44 - 3/44
    XXXXVI.
    1. Pz. Armee
    Süd
    Hube - kapsa


    4/44
    III.
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Hube - kapsa


    5/44 - 6/44
    XXXVI.
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Stanislau


    7/44
    LIX.
    1. Pz. Armee
    Nordukraine
    Brody


    8/44
    XXVI.
    3. Pz. Armee
    Mitte
    Schloßberg


    9/44 - 10/44
    XXVI.
    4. Armee
    Mitte
    Schloßberg


    11/44 - 1/45
    XXVI.
    3. Pz. Armee
    Mitte
    Schloßberg


    2/45
    XXXXI.
    4. Armee
    Nord
    Königsberg


    3/45
    Záloha
    Samland
    Nord
    Samland


    4/45
    XXVI.
    Ostpreussen
    ----
    Pillau
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#122849Verze : 0
    MOD
    Avatar

    Sestava divize k 01.09.1939
    velitel divize Generalleutnant Joachim von Kortzfleisch
    náčelník štábu Major i.G. Steffler
    Pěší pluk 1 Oberstleutnant Bruno Hippler
    I. prapor Oberstleutnant Kurt Chill
    II. prapor Oberstleutnant von Proeck
    III. prapor Major Witsotzki
    13. rota (kanonová) Hauptmann von Keußler
    14. rota (protitanková) Hauptmann Fürst
    Pěší pluk 22 Oberst Ernst Schreder
    I. prapor Major Domizlaff
    II. prapor Major Knobelspieß
    III. prapor Oberstleutnant Franz Scheidies
    13. rota (kanonová) ?
    14. rota (protitanková) ?
    Pěší pluk 43 Generalmajor Helmuth von Kropff
    I. prapor Major Huethe
    II. prapor Major Iffland
    III. prapor Oberstleutnant Fixson
    13. rota (kanonová) ?
    14. rota (protitanková) ?
    Dělostřelecký pluk 1 Oberst Böttcher
    I. oddíl Major Berr
    1. baterie ?
    2. baterie ?
    3. baterie ?
    II. oddíl Major Hammer
    4. baterie ?
    5. baterie ?
    6. baterie ?
    III. oddíl Major Kurt Hähling
    7. baterie ?
    8. baterie ?
    9. baterie ?
    Protitankový oddíl 1 Oberstleutnant von Frankenberg und Proschlitz
    1. rota ?
    2. rota ?
    3. rota (protiletadlová) ?
    Průzkumný oddíl 1 ?
    1. rota (jezdecká) ?
    2. rota (cyklistická) ?
    3. rota (těžká) ?
    Spojovací oddíl 1 Major Hittcher
    1. rota (telegrafická) ?
    2. rota (radiotelegrafická) ?
    lehká spojovací kolona ?
    Zdravotnický prapor 1 ?
    1. rota ?
    2. rota (mot.) ?
    polní nemocnice ?
    zdravotnická automobilní četa ?
    Ženijní prapor 1 Oberstleutnant Meyer
    1. rota ?
    2.rota ?
    3. rota Hauptmann Gerber
    lehká ženijní kolona ?
    Divizní zásobovací služba Oberstleutnant Stenzel
    1. automobilní kolona ?
    2. automobilní kolona ?
    3. automobilní kolona ?
    4. automobilní kolona ?
    5. automobilní kolona ?
    6. automobilní kolona ?
    7. automobilní kolona ?
    8. automobilní kolona ?
    9. automobilní kolona převozu PHM ?
    dílenská rota ?
    pomocná rota ?
    jednotka polního četnictva ?



    Zdroj:
    gliederungundstellenbesetzung.blogspot.com
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9735#384615Verze : 0
    MOD