Čermák, Jan /1893-1961/

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 390 příspěvků vloženo, 2134 editováno a 3250 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Čermák, Jan /1893-1961/

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Čermák Čermák
    Jméno:
    Given Name:
    Jan Jan
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jan Čermák
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    brigádní generál Brigade General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Ing. M.Sc.
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    08.09.1893 Přišimasy / 08.09.1893 Přišimasy /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    24.05.1961 Praha / 24.05.1961 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:(maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/104884#375840Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Čermák Čermák
    Jméno:
    Given Name:
    Jan Jan
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jan Čermák
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1903-DD.06.1911 Státní reálka, Kutná Hora
    DD.10.1911-DD.07.1914 České vysoké učení technické, Praha
    DD.09.1903-DD.06.1911 ?
    DD.10.1911-DD.07.1914 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.10.1914-DD.12.1914 Škola jednoročních dobrovolníků, Judenburg
    DD.08.1917-DD.10.1917 Důstojnický kurs, Borispol
    DD.09.1923-DD.09.1924 Informační kurs pro důstojníky ženijního vojska, Versailles
    DD.10.1927-DD.02.1928 Kurs pro velitele vojskových těles, Praha
    DD.11.1931-DD.05.1932 Kurs pro vyšší velitele, Praha
    DD.10.1914-DD.12.1914 ?
    DD.08.1917-DD.10.1917 ?
    DD.09.1923-DD.09.1924 ?
    DD.10.1927-DD.02.1928 ?
    DD.11.1931-DD.05.1932 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    20.12.1914 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.05.1915 praporčík rakousko-uherské branné moci
    04.10.1917 podporučík ruské armády
    07.02.1918 podporučík legií
    20.09.1918 kapitán legií
    01.01.1920 major legií
    01.09.1920 major ženijního vojska
    10.01.1925 podplukovník ženijního vojska
    13.11.1930 plukovník ženijního vojska
    22.12.1936 brigádní generál
    01.12.1941 výslužba
    20.12.1914 ?
    01.05.1915 ?
    04.10.1917 ?
    07.02.1918 ?
    20.09.1918 ?
    01.01.1920 ?
    01.09.1920 ?
    10.01.1925 ?
    13.11.1930 ?
    22.12.1936 Brigade General
    01.12.1941 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.09.1924-DD.10.1924 Velitel : Mostní prapor
    DD.10.1924-DD.10.1928 Velitel : Mostní prapor
    DD.01.1929-DD.11.1930 Velitel : Ženijní pluk 5
    DD.11.1930-DD.11.1931 Velitel : Ženijní pluk 5
    DD.08.1932-DD.09.1934 Velitel : Ženijní pluk 5
    00.09.1935-30.09.1936 Velitel : Velitelství zemského ženijního vojska v Brně
    30.09.1936-22.12.1936 Velitel : Velitelství ženijního vojska III. sboru
    22.12.1936-DD.03.1937 Velitel : Velitelství ženijního vojska III. sboru
    01.06.1945-DD.08.1946 Velitel : Velitelství ženijního vojska hlavního štábu

    Ručně vyplněné položky:
    DD.08.1914-DD.09.1914 jednoroční dobrovolník Pevnostního dělostřeleckého pluku č. 4, Stoja
    DD.09.1914-DD.10.1914 jednoroční dobrovolník Praporu polních myslivců č. 7, Laibach
    DD.10.1914-DD.12.1914 vojenské studium, Judenburg
    DD.12.1914-DD.07.1915 velitel pěší čety Praporu polních myslivců č. 7, východoevropské válčiště
    16.07.1915-16.07.1915 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.07.1915-DD.07.1917 ruské zajatecké tábory
    DD.07.1917-DD.08.1917 dobrovolník 5. československého střeleckého pluku, Borispol
    DD.08.1917-DD.10.1917 vojenské studium, Borispol
    DD.10.1917-DD.01.1918 velitel pěší čety 8. československého střeleckého pluku, Baryševka
    DD.01.1918-DD.05.1918 velitel pěší čety 1. československého náhradního pluku, Žitomir a přesun
    DD.05.1918-DD.08.1918 velitel telefonního oddílu 1. československého náhradního pluku, sibiřské válčiště
    DD.08.1918-DD.09.1919 velitel zákopnického oddílu 9. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.09.1919-DD.07.1920 zástupce velitele 3. československé samostatné technické roty, sibiřské válčiště a přesun
    DD.07.1920-DD.10.1920 repatriační dovolená
    DD.10.1920-DD.01.1921 zástupce velitele Ženijního pluku 3, Komárno
    DD.01.1921-DD.09.1922 velitel Ženijního praporu 11, Komárno
    DD.09.1922-DD.09.1923 velitel Ženijního praporu 4, Terezín
    DD.09.1923-DD.09.1924 vojenské studium, Versailles
    DD.09.1924-DD.10.1927 velitel Mostního praporu, Bratislava
    DD.10.1927-DD.02.1928 vojenské studium, Praha
    DD.02.1928-DD.01.1929 velitel Mostního praporu, Bratislava
    DD.01.1929-DD.11.1931 velitel Ženijního pluku 5, Praha
    DD.11.1931-DD.05.1932 vojenské studium, Praha
    DD.05.1932-DD.10.1934 velitel Ženijního pluku 5, Praha
    DD.10.1934-DD.03.1935 přednosta skupiny IV/1. oddělení /ženijního/ ministerstva, Praha
    DD.03.1935-DD.09.1936 přednosta skupiny Ředitelství opevňovacích prací, Praha
    DD.09.1936-DD.03.1937 velitel ženijního vojska Sboru III, Brno
    DD.03.1937-DD.05.1938 přednosta skupiny Ředitelství opevňovacích prací, Praha
    DD.05.1938-DD.09.1938 přednosta 2a. oddělení Ředitelství opevňovacích prací, Praha
    DD.09.1938-DD.10.1938 ředitel technických prací Velitelství "M", branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.05.1939 přednosta 2a. oddělení Ředitelství opevňovacích prací, Praha
    Automatically linked items:
    DD.09.1924-DD.10.1924 Commander : Bridge Battalion
    DD.10.1924-DD.10.1928 Commander : Bridge Battalion
    DD.01.1929-DD.11.1930 Commander : 5th Engineer Regiment
    DD.11.1930-DD.11.1931 Commander : 5th Engineer Regiment
    DD.08.1932-DD.09.1934 Commander : 5th Engineer Regiment
    00.09.1935-30.09.1936 Commander : Land Engineer Command in Brno
    30.09.1936-22.12.1936 Commander : 3rd Corps Engineer Command
    22.12.1936-DD.03.1937 Commander : 3rd Corps Engineer Command
    01.06.1945-DD.08.1946 Commander : Engineer Troops Command of Headquarters of the Armed Forces

    Manually added items:
    DD.08.1914-DD.09.1914 ?
    DD.09.1914-DD.10.1914 ?
    DD.10.1914-DD.12.1914 ?
    DD.12.1914-DD.07.1915 ?
    16.07.1915-16.07.1915 ?
    DD.07.1915-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.08.1917 ?
    DD.08.1917-DD.10.1917 ?
    DD.10.1917-DD.01.1918 ?
    DD.01.1918-DD.05.1918 ?
    DD.05.1918-DD.08.1918 ?
    DD.08.1918-DD.09.1919 ?
    DD.09.1919-DD.07.1920 ?
    DD.07.1920-DD.10.1920 ?
    DD.10.1920-DD.01.1921 ?
    DD.01.1921-DD.09.1922 ?
    DD.09.1922-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.09.1924 ?
    DD.09.1924-DD.10.1927 ?
    DD.10.1927-DD.02.1928 ?
    DD.02.1928-DD.01.1929 ?
    DD.01.1929-DD.11.1931 ?
    DD.11.1931-DD.05.1932 ?
    DD.05.1932-DD.10.1934 ?
    DD.10.1934-DD.03.1935 ?
    DD.03.1935-DD.09.1936 ?
    DD.09.1936-DD.03.1937 ?
    DD.03.1937-DD.05.1938 ?
    DD.05.1938-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.05.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1923
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/104884#375841Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Brigádní generál Ing. Jan Čermák


    * 08.09.1893, Přišimasy
    + 24.05.1961, Praha


    - legionář, přednosta ŘOPu, politický vězeň




    Získal vysokoškolské vzdělání v oboru stavebního inženýrství a titul Ing.


    Po vypuknutí 1. světové války byl po ukončení studia povolán k 7. praporu polních myslivců


    16.7.1915 zajat v hodnosti praporčíka u Dorošuc - Šuparky


    25.5.1917 podává přihlášku k České družině ( Čs. legií )


    25.8.1917 presentován u Čs. legií - Rusko, k 9. střeleckému pluku v hodnosti kapitán


    23.7.1920 po návratu do ČSR končí službu u legií v hodnosti majora 3. samostatné technické roty


    1.8.1920-1921 zástupcem velitele ženijního pluku


    1921-1929 velitel ženijního pluku


    1929-1934 velitel ženijního pluku 5 v Praze


    1934 přidělen k IV. odboru MNO (stavebnímu)


    1935-1939 přednosta II.a oddělení (studijního a konstruktivního) Ředitelství Opevňovacích Prací


    1.1.1937 povýšen do hodnosti brigádního generála


    1939 zástupcem velitele ŘOP Karla Husárka


    1939-1945 činný v odbojové organizaci Obrana národa


    Květen 1945 zástupcem Velitele Pražského povstání gen. Kutlvašra


    1945-1946 velitelem ženijního vojska


    28.2.1947-15.3.1948 přednosta Ředitelství opevňovacích prací při 5. oddělení vojenského zpravodajství


    1.6.1948 odchod do penze


    1950 zatčen a za ohrožení státního tajemství odsouzen na 1 rok, degradován na vojína, odebrána penze


    1961 umírá



    Zdroj:
    www.pametnaroda.cz
    www.ustrcr.cz
    http://www.vojenststvi.cz
    http://www.vuapraha.army.cz/
    armada.vojenstvi.cz
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/104884#311879Verze : 0