Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 311 příspěvků vloženo, 950 editováno a 303 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Čatloš, Ferdinand

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Čatloš Catlos
    Jméno:
    Given Name:
    Ferdinand Ferdinand
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ferdinand Čatloš
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    Generál 1. třídy General of 1st Class
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    17.10.1895 Liptovský Svätý Peter /
    17.10.1895 Liptovsky St. Peter /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.10.1972 Martin /
    16.10.1972 Martin /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ministr národní obrany Ministry of National Defence
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
    Štefanský, Václav: Generál Ferdinand Čatloš. Bratislava, MO SR 1998.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1690#259289Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Čatloš Catlos
    Jméno:
    Given Name:
    Ferdinand Ferdinand
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Ferdinand Čatloš
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.04.1939 generál I. třídy
    01.04.1939 General of 1st Class
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.09.1932-DD.01.1935 Náčelník štábu : 2. horská brigáda
    DD.01.1935-15.10.1935 Náčelník štábu : 2. horská brigáda
    15.10.1935-25.09.1938 Náčelník štábu : 8. divise
    25.09.1938-22.10.1938 Náčelník štábu : 37. hraniční oblast
    01.09.1939-01.10.1939 Velitel : Polní armáda Bernolák
    02.05.1939-01.10.1940 Velitel : Hlavní vojenské velitelství
    22.06.1941-12.08.1941 Velitel : Armádní skupina
    14.03.1939-27.08.1944 Velitel : Ministerstvo národní obrany

    Ručně vyplněné položky:
    Automatically linked items:
    DD.09.1932-DD.01.1935 Chief of Staff : 2nd Mountain Brigade
    DD.01.1935-15.10.1935 Chief of Staff : 2nd Mountain Brigade
    15.10.1935-25.09.1938 Chief of Staff : 8th Division
    25.09.1938-22.10.1938 Chief of Staff : 37th Border Area
    14.03.1939-27.08.1944 Commander : Ministry of National Defence
    02.05.1939-01.10.1940 Commander : Supreme Military Headquarters
    01.09.1939-01.10.1939 Commander : Field Army Bernolák
    22.06.1941-12.08.1941 Commander : Army Group

    Manually added items:
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    02.10.1939
    Železný kříž 1939 I. třídy
    Iron Cross 1st Class
    Eisernes Kreuz I. Klasse
    -


    DD.MM.1939
    Slovenský válečný vítězný kříž I. třídy
    Slovakian War Victory Cross 1st Class
    Slovenský vojenný víťazný kríž I. triedy
    -


    DD.MM.1939
    Medaile Za hrdinstvo 1. stupně
    Bravery Medal - 1st Class
    Medaila Za hrdinstvo 1.stupňa
    -


    DD.MM.1939
    Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
    Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
    Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
    -


    DD.10.1941
    Záslužný řád německé orlice 1. třída
    Order of Merit of German Eagle 1st Class
    Verdienstorden vom Deutschen Adler 1. Klasse
    -


    DD.MM.1942
    Řád rumunské koruny 1. třída s meči
    Order of Crown of Romania 1st Class with Swords
    Ordinul Coroana României Mare Cruce
    -


    DD.MM.RRRR
    Slovenský válečný vítězný kříž II. třídy
    Slovakian War Victory Cross 2nd Class
    Slovenský vojenný víťazný kríž II. triedy
    -


    DD.MM.RRRR
    Slovenský válečný vítězný kříž III. třídy
    Slovakian War Victory Cross 3rd Class
    Slovenský vojenný víťazný kríž III. triedy
    -


    DD.MM.RRRR
    Železný kříž 1939 II. třídy
    Iron Cross 2nd Class
    Eisernes Kreuz II. Klasse
    -


    DD.MM.RRRR
    Mezispojenecká medaile vítězství
    Allied Victory Medal
    Médaille Interalliée de la Victoire
    -


    DD.MM.RRRR
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    MM.DD.RRRR
    Válečný kříž 1918
    War Cross 1918
    Válečný kříž 1918
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Vojenský ústřední archiv Praha, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    Fidler, Jiří - Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
    Štefanský, Václav: Generál Ferdinand Čatloš. Bratislava, MO SR 1998.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1690#505270Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Ferdinand Čatloš


    (7. 10. 1895 Liptovský Svätý Peter - 16. 10. 1972 Martin)


    Československý dôstojník, slovenský generál a politik.
    Ferdinand Čatloš bojoval za 1. svetovej vojny v rakúsko-uhorskej armáde na ruskej fronte. V septembri 1915 bol zajatý a ako aktivista slovenského hnutia patril v zajateckých táboroch k propagátorom myšlienky Československa. V roku 1917 sa prihlásil do legií, nastúpil k 7. Tatranskému pluku a absolvoval dôstojnický kurz v Borispole. Rýchle postupoval a od veliteľa čaty sa stal v septembri 1919 už veliteľom III. práporu 12. pluku M. R. Štefánika. Patril medzi nadaných a skúsených dôstojníkov.
    Po návrate domov odišiel študovať Vysokú školu vojnovú vo Francúzsku a potom prešiel radou veliteľských a štábnych funkcii. V marci 1939 (vtedy bol v hodnosti podplukovníka generálneho štábu) bol menovaný generálom I. triedy Slovenskej republiky a zároveň sa stal ministrom národnej obrany. Naplno sa zúčastňoval na akciách slovenskej armády počas nemecko-poľskej vojny a mal zásluhu aj na vyslaní slovenských vojakov na východnú frontu po roku 1941. Mal tiež silné politické ambície, v letech 1939-40 se pridal k Vojtechovi Tukovi, ale neskôr dal prednosť Jozefovi Tisovi. Od väčšiny predstaviteľov Slovenského štátu sa odlišoval cirkevnou príslušnosťou- bol totiž protestant.
    Roku 1944 sa už snažil kontaktovať odboj, o jeho rozsahu však nemal tušenie. Zato odboj o ňom vedel svoje. Bolo známe, že s nemeckými vojenskými kruhmi nevychádza nejlepšie a začiatkom roku 1944 hlásila odbojová skupina Jána Goliana, Mikuláša Ferjenčíka a Mirka Vesela do Londýna, že Čatloš je rozhodnutý postaviť sa proti okupácii.
    Čatloš skutočne pripravoval spiknutie proti vláde, ktorej bol členom, a v budove ministerstva obrany sa tajne chystala akcia (tzv. Čatlošovo memorandum). A keď sa koncom júla 1944 nemecká generalita začala pokúšať o začlenenie slovenskej armády pod vedením Augustína Malára pod právomoc skupiny armád Severná Ukrajina, pochopil Čatloš nutnosť realizovať svoj plán. Okrem kontaktu na Malára, ktorý mal veliteľstvo v Prešove, mal k dispozícii na ministerstve aj plk.Viliama Talského. Rozhodol sa nadvizať kontakt so sovietskou stranou a domnieval sa, že má nielen primát, ale vystupuje s prevratnou iniciatívou - o existencii vojenského ústredia, ilegálnej Slovenskej národnej rade a jej kontaktoch na Londýn a Moskvu nemal totiž ani tušenie.
    Lietadlo do Moskvy odletelo 4.augusta 1944 - hlavným organizátorom vlastnej akcie bol Ferjenčík. 6.augusta pristáli v Moskve, ale tu ich strážilo NKVD a až 2.septembra sa mohol Ferjenčík stretnúť s Heliodorom Píkom. To už bolo povstanie v plnom prúde. Sám Čatloš po jeho zahájení prebeholl na povstalecké územie, ale na ňom bol ihneď internovaný a nebolo mu dovolené vykonávať žiadnu vojenskú, ani politickú činnosť.
    Po oslobodení bol v rámci retribučného dekrétu postavený pred súd a v rokoch 1945-48 uveznený. Potom pracoval ako úradník v Martine a skonal v súkromí. Pochovaný je spolu s manželkou na Národnom cintoríne v Martine, sektor F, hrob 188.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1690#6438Verze : 1
    Avatar
    Ferdinand Čatloš

    Generál počas príhovoru k vojakom Rýchlej divízie
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1690#87296Verze : 0
    Avatar
    V literatúre , ktorá sa zaoberá problematikou SNP som čítal, že gen. Čatloš padol do rúk povstalcom v B. Bystrici.Nedávno sa mi dostala do rúk monografia obce Uhrovec v ktorej sa uvádza cit. - 2. septembra 1944 v ranných hodinách prišiel do Uhrovca minister národnej obrany arm. gen. Ferdinand Čatloš so svojim sprievodom. Na Námestí Ľudovíta Štúra sa bez odporu vzdal do rúk miestnych partizánov a odovzdal svoju zbraň poručíkovi Sergejovi Panfilovovi a Michalovi Masarykovi. Na základe ďalšieho rozhodnutia bol eskortovaný do Banskej Bystrice. - koniec citátu
    Je to pravda, alebo dohady?
    Nehľaďte na zlé označenie hodnosti.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/1690#259387Verze : 0