Rozpočet tohoto webu pro rok 2019 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 64.741,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 234 příspěvků vloženo, 1027 editováno a 268 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Tuchačevskij, Michail Nikolajevič

Михаил Николаевич Тухачевский / Mikhail Nikolayevich Tukhachevsky

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Tuchačevskij Tukhachevsky
    Jméno:
    Given Name:
    Michail Nikolajevič Mikhail Nikolayevich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Михаил Николаевич Тухачевский
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    maršál Sovětského svazu Marshal of the Soviet Union
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    16.02.1893 Alexandrovskoje 16.02.1893 Alexandrovskoye
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    12.06.1937 Moskva 12.06.1937 Moscow
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    - -
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    - -
    Související články:
    Related Articles:

    Zdroje:
    Sources:
    Fidler, Jiří: Stalinovi maršálové. Brno, Books 1998.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/23254#497661Verze : 1
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Tuchačevskij Tukhachevsky
    Jméno:
    Given Name:
    Michail Nikolajevič Mikhail Nikolayevich
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Михаил Николаевич Тухачевский
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.1904-DD.MM.1909 Klasické gymnázium č.1 im. V.G.Belinského, Penza
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.1910-DD.MM.1912 1. moskevský kadetský sbor, Moskva
    DD.MM.1912-DD.MM.1914 Alexandrovské vojenské učiliště
    DD.MM.1910-DD.MM.1912 1st Moscow Cadet Corps, Moscow
    DD.MM.1912-DD.MM.1914 Alexander Military School
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.1914 podporučík gardy
    DD.MM.1915 poručík gardy
    DD.MM.1919 velitel armády
    DD.MM.1920 velitel frontu
    DD.11.1935 maršál SSSR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    28.06.1918-04.01.1919 Velitel : 1. armáda
    03.02.1920-24.04.1920 Velitel : Kavkazský front
    31.12.1922-26.03.1924 Velitel : Západní front
    07.02.1925-13.11.1925 Velitel : Západní vojenský okruh
    00.05.1928-15.06.1931 Velitel : Leningradský vojenský okruh

    Ručně vyplněné položky:
    DD.MM.1914-DD.MM.1915 Semjonovský pluk osobní gardy, nižší důstojník
    DD.01.1915-DD.MM.RRRR Semjonovský pluk osobní gardy, velitel roty
    15.02.1915-DD.MM.1917 zajetí
    DD.05.1918-DD.06.1918 Moskevská oblast, vojenský komisař obrany
    DD.06.1918-DD.01.1919 1. armáda, velitel
    DD.01.1919-DD.04.1919 8. armáda, velitel
    DD.04.1919-DD.01.1920 5. armáda, velitel
    DD.01.1920-DD.04.1920 Kavkazský front, velitel
    DD.04.1920-DD.08.1921 Západní front, velitel
    05.08.1921-24.01.1922 Vojenská akademie DRRA, velitel
    24.01.1922-DD.07.1924 Západní front, velitel
    DD.07.1924-DD.05.1928 Generální štáb DRRA, zástupce náčelníka
    DD.05.1928-DD.06.1931 Leningradský vojenský okruh, velitel
    DD.06.1931-DD.04.1936 Revojensovět SSSR, velitel
    DD.04.1936-11.05.1937 1.náměstek komisaře obrany
    11.05.1937-22.05.1937 Volžský vojenský okruh, velitel
    Automatically linked items:
    28.06.1918-04.01.1919 Commander : 1st Army
    03.02.1920-24.04.1920 Commander : Caucasian Front
    31.12.1922-26.03.1924 Commander : Western Front
    07.02.1925-13.11.1925 Commander : Western Military District
    00.05.1928-15.06.1931 Commander : Leningrad Military District

    Manually added items:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1914
    Řád Sv. Vladimíra 4. třída s meči a mašlí
    Order of St. Vladimir 4th Class with Swords and Bow
    Орден Святого Владимира 4-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1914
    Řád Sv. Stanislava 3. třída s meči a mašlí
    Order of St Stanislaus 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святого Станислава 3-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1914
    Řád Sv. Anny 3. třídy s meči a mašlí
    Order of St. Anne 3rd Class with Swords and Bow
    Орден Святой Анны 3 степень с мечами
    -


    DD.MM.1915
    Řád Sv. Anny 2. třídy s meči
    Order of St. Anne 2nd Class with Swords
    Орден Святой Анны 2 степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    - Řád Rudý prapor RSFSR /1918-1924/
    Order Red Banner RSFSR
    Орден Красное Знамя РСФСР
    -


    DD.MM.1933
    Leninův řád /1930-1934/
    Order of Lenin /1930-1934/
    Opден Ленина
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    encyclopedia.mil.ru
    100.histrf.ru
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/23254#560832Verze : 3
    MOD
    Avatar
    Maršál Sovětského svazu Michail Nikolajevič Tuchačevskij
    Маршал Советского Союза Михаил Николаевич Тухачевский



    (1893 - 1937)



    Narodil se 16. února 1893 v chudé šlechtické rodině nedaleko od Smolenska. Od mládí toužil stát se vojevůdcem, v necelých osmnácti letech se stal kadetem Moskevského vojenského učiliště, které ukončil s vyznamenáním. Pokračoval ve studiu na Alexandrovské vojenské akademii a v roce 1914 z ní vyšel jako jeden z nejlepších žáků. Získal tím privilegium, zvolit si první místo svého působení a on si vybral gardový semjonovský pluk, ve kterém sloužili již v 19. století dva jeho předkové.


    Když začala první světová válka, byl Michail V. Tuchačevský mezi prvními na frontě a za necelý půlrok svého působení si vysloužil řadu vyznamenání – Řád sv. Anny, Řád sv. Stanislava a Řád sv. Vladimíra. 15. února 1915 však ve Východním Prusku padl do německého zajetí. Tam ho zastihla zpráva o Únorové revoluci v Rusku a jemu se krátce poté podařilo na pátý pokus uprchnout. V době, kdy dorazil do Petrohradu, uchopili již moc bolševici a jeho pluk byl rozpuštěn. Proto se rozhodl nabídnout své služby nové vládě a ta, protože neměla dostatek odborníků, jeho nabídku přijala. Již v dubnu 1918 se stal vysokým velitelem Rudé armády a vstoupil do komunistické strany.


    V červnu 1918 byl Tuchačevský jmenován velitelem 1. armády na Východním frontu, od února do března 1919 pak velel 8. armádě Jižního frontu a od dubna do listopadu 1919 byl velitelem 5. armády. Za porážku A. V. Kolčaka obdržel Řád Rudého praporu. Od února do dubna 1920 velel Kavkazskému frontu a od dubna do března 1920 Západnímu frontu, přičemž za celou dobu neutrpěl vážnější porážku. Ta na něho čekala až v srpnu 1920 u Varšavy, kde byla jeho vojska rozdrcena technickou převahou polské armády, která nasadila proti Rudé jízdě tanky. Počátkem roku 1921 Tuchačevský se 7. armádou potlačil povstání proti bolševické diktatuře v Kronštadu, v květnu 1921 pak brutálně zlomil odpor rolnického povstání v Tambovské oblasti.


    V letech 1922-24 velel vojskům Západního okruhu, poté se v roce 1925 stal zástupcem velitele revolučních ozbrojených sil RSFSR – M .V. Frunzeho a zároveň náčelníkem generálního štábu Rudé armády.


    V roce 1931 byl zástupcem náměstka ministra obrany a od roku 1934 se sám stal náměstkem ministra obrany. V této funkci navrhl provést rozsáhlé přezbrojení Rudé armády a změnu její vojenské taktiky, včetně zavedení samostatných tankových a leteckých vojsk a nahrazení kavalerie kombinovanými jednotkami motorizované pěchoty. To narazilo na odpor starých velitelů kavalerie z dob občanské válkyS. M. Buďonného a K. V. Vorošilova. V lednu 1935 se stal nejmladším maršálem v Rudé armádě, jedním z pěti prvních, kteří byli do této nově zřízené hodnosti jmenováni.


    Při tzv. „moskevských procesech“ v roce 1937 zaznělo v jednom z nich i jméno Tuchačevského. 11. května byl odvolán z funkce náměstka ministra obrany a 27. května byl zatčen. V tajném a uzavřeném procesu byl uznán vinným ze spiknutí proti sovětské vládě a spolupráce s německou výzvědnou službou. V jeho neprospěch hovořilo i to, že se stýkal s mnoha zahraničními důstojníky v rámci obchodních jednání, jelikož ovládal několik jazyků a byl uznávaným odborníkem. Přitížil mu i jeho osobní život - tři manželství, sebevražda jeho poslední ženy přímo na velitelství a v neposlední řadě jeho původ a vystupování. Byl odsouzen k trestu smrti zastřelením a rozsudek byl 12. června 1937 vykonán.


    Po jeho smrti bylo zrealizováno mnoho z jeho návrhů, což nakonec v mnoha ohledech zachránilo SSSR před porážkou již v prvním roce německého útoku. V roce 1957 byl maršál M. V. Tuchačevský plně rehabilitován.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/23254#87779Verze : 0
    Avatar

    Citace :

    V červnu 1918 byl Tuchačevský jmenován velitelem 1. armády na Východním frontu, od února do března 1919 pak velel 8. armádě Jižního frontu a od dubna do listopadu 1919 byl velitelem 5. armády. Za porážku A. V. Kolčaka dostal Řád Rudého praporu. Od února do dubna 1920 velel Kavkazskému frontu a od dubna do března 1920 Západnímu frontu, přičemž za celou dobu neutrpěl vážnější porážku. Ta na něho čekala až v srpnu 1920 u Varšavy, kde byla jeho vojska rozdrcena technickou převahou polské armády, která nasadila proti Rudé jízdě tanky.



    Chtěl bych opravit:

    • není pravda, že neutrpěl porážku - v petropavlovské operaci ho porazil gen. Vojcechovskij a zničil jeho 5. armádu, boje na Kavkaze 1920 také nebyly nijak oslnivé, květnový útok Západního frontu 1920 skončil neúspěchem
    • spíš než ve vojenském umění vynikal v brutalitě.




    Prameny:
    Hlava autora
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/23254#177664Verze : 0
    Avatar

    Citace - jirka vrba :


    Chtěl bych opravit:
  1. spíš než ve vojenském umění vynikal v brutalitě. .



  2. Např. při potlačení povstání rolníků - spíše odporu ke kolektivizaci v Tambovské oblasti 1932 použil vyvolání hladomoru (kdo nechtěl do kolchozu, vše, co bylo k jídlu mu zrekvírovali, co nešlo, polili benzinem a zapálili. Za následný kanibalismus stříleli). Vskutku geniální vojevůdce!
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/23254#178321Verze : 0