Prchala, Lev

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 550 příspěvků vloženo, 2288 editováno a 1541 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Prchala, Lev

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Prchala Prchala
    Jméno:
    Given Name:
    Lev Lev
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Lev Prchala
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generál Army General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    23.03.1892 Polská Ostrava /
    23.03.1892 Polská Ostrava /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    11.06.1963 Feldbach
    11.06.1963 Feldbach
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24251#375489Verze : 1
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Prchala Prchala
    Jméno:
    Given Name:
    Lev Lev
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Lev Prchala
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1903-DD.07.1911 Státní reálná škola, Frýdek
    DD.10.1911-DD.09.1912 Vídeňská universita, právnická fakulta, Wien
    DD.10.1913-DD.03.1914 Vídeňská universita, právnická fakulta, Wien
    DD.09.1903-DD.07.1911 ?
    DD.10.1911-DD.09.1912 ?
    DD.10.1913-DD.03.1914 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.11.1912-DD.04.1913 Škola jednoročních dobrovolníků, Trieste
    DD.04.1915-DD.08.1915 Kulometný důstojnický kurs, Bruck am Leitha
    DD.08.1917-DD.10.1917 Důstojnická škola, Borispol
    DD.11.1921-DD.09.1923 Vysoká válečná škola, Paris
    DD.11.1912-DD.04.1913 ?
    DD.04.1915-DD.08.1915 ?
    DD.08.1917-DD.10.1917 ?
    DD.11.1921-DD.09.1923 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    01.10.1913 kadet rakousko-uherské branné moci
    15.07.1914 poručík rakousko-uherské branné moci
    01.09.1915 nadporučík rakousko-uherské branné moci
    06.08.1917 poručík ruské armády
    01.10.1917 podkapitán ruské armády
    07.02.1917 podkapitán legií
    14.10.1918 major legií
    20.12.1918 podplukovník legií
    01.05.1919 plukovník legií
    01.09.1920 plukovník pěchoty
    19.07.1923 plukovník generálního štábu
    31.12.1924 generál V. hodnostní třídy
    16.12.1927 brigádní generál
    04.05.1928 divisní generál
    05.03.1936 armádní generál
    01.10.1939 postaven mimo službu
    01.10.1913 ?
    15.07.1914 ?
    01.09.1915 ?
    06.08.1917 ?
    01.10.1917 ?
    07.02.1917 ?
    14.10.1918 ?
    20.12.1918 ?
    01.05.1919 ?
    01.09.1920 ?
    19.07.1923 ?
    31.12.1924 General of 5th Rank Class
    16.12.1927 Brigade General
    04.05.1928 Division General
    05.03.1936 Army General
    01.10.1939 ?
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.07.1918-20.08.1918 Velitel : 8. československý střelecký pluk
    20.08.1918-07.10.1918 Velitel : 8. československý pěší pluk
    07.10.1918-14.10.1918 Velitel : 8. československý střelecký pluk
    14.10.1918-DD.02.1919 Velitel : 8. československý střelecký pluk
    01.02.1919-01.05.1919 Velitel : 3. československá střelecká divise
    01.05.1919-14.08.1920 Velitel : 3. československá střelecká divise
    DD.10.1923-15.09.1925 Velitel : 1. horská brigáda
    15.09.1925-04.05.1928 Velitel : 12. divise
    04.05.1928-30.09.1931 Velitel : 12. divise
    30.11.1933-05.03.1936 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Košicích
    05.03.1936-25.09.1938 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Košicích
    27.09.1938-04.10.1938 Velitel : Velitelství IV. armády
    06.10.1938-15.12.1938 Velitel : Velitelství III. armády
    06.12.1938-00.01.1939 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Bratislavě

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1912-DD.11.1912 jednoroční dobrovolník Pěšího pluku č. 32, Trieste
    DD.11.1912-DD.04.1913 vojenské studium
    DD.04.1913-DD.10.1913 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 32, Trieste
    DD.04.1914-DD.10.1914 velitel pěší čety Pěšího pluku č. 13, Opava a východoevropské válčiště
    DD.10.1914-DD.03.1915 praporní pobočník Pěšího pluku č. 13, východoevropské válčiště
    DD.03.1915-DD.04.1915 nemocniční ošetřování
    DD.04.1915-DD.08.1915 vojenské studium, Bruck am Leitha
    DD.08.1915-DD.12.1915 velitel kulometné roty Pěšího pluku č. 13, východoevropské válčiště
    DD.12.1915-DD.01.1916 nemocniční ošetřování
    DD.01.1916-DD.06.1916 velitel kulometné roty Pěšího pluku č. 13, východoevropské válčiště
    16.06.1916-16.06.1916 zajetí na východoevropském válčišti
    DD.06.1916-DD.07.1917 ruské zajatecké tábory
    DD.08.1917-DD.10.1917 vojenské studium, Borispol
    DD.10.1917-DD.05.1918 velitel kulometného oddílu 8. československého střeleckého pluku, Baryševka a přesun
    DD.05.1918-DD.07.1918 velitel praporu 8. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.07.1918-DD.02.1919 velitel 8. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.02.1919-DD.08.1920 velitel 3. československé střelecké divize, sibiřské válčiště a přesun
    DD.08.1920-DD.09.1920 repatriační dovolená
    DD.09.1920-DD.11.1921 vojenský poradce vyslanectví Republiky československé, Paris
    DD.11.1921-DD.09.1923 vojenské studium, Paris
    DD.09.1923-DD.09.1925 velitel 1. horské brigády, Ružomberok
    DD.09.1925-DD.09.1931 velitel 12. divise, Užhorod
    DD.09.1931-DD.11.1933 podnáčelník Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.11.1933-DD.09.1938 velitel Zemského vojenského velitelství v Košicích
    DD.09.1938-DD.10.1938 velitel IV. armády, branná pohotovost státu
    DD.10.1938-DD.12.1938 velitel III. armády, branná pohotovost státu
    DD.12.1938-DD.01.1939 velitel Zemského vojenského velitelství v Bratislavě
    DD.01.1939-DD.03.1939 ministr financí, vnitra a dopravy autonomní vlády Podkarpatské Rusi, Užhorod
    26.05.1939-26.05.1939 odchod do exilu
    DD.06.1939-DD.09.1939 předseda Ústředního výboru Čechů a Slováků v Polské republice
    DD.09.1939-DD.10.1939 velitel České a slovenské legie, středoevropské válčiště
    Automatically linked items:
    DD.07.1918-20.08.1918 Commander : 8th Czechoslovak Rifle Regiment
    20.08.1918-07.10.1918 Commander : 8th Czechoslovak Infantry Regiment
    07.10.1918-14.10.1918 Commander : 8th Czechoslovak Rifle Regiment
    14.10.1918-DD.02.1919 Commander : 8th Czechoslovak Rifle Regiment
    01.02.1919-01.05.1919 Commander : 3rd Czechoslovak Rifle Division
    01.05.1919-14.08.1920 Commander : 3rd Czechoslovak Rifle Division
    DD.10.1923-15.09.1925 Commander : 1st Mountain Brigade
    15.09.1925-04.05.1928 Commander : 12th Division
    04.05.1928-30.09.1931 Commander : 12th Division
    30.11.1933-05.03.1936 Commander : Land Military Command in Košice
    05.03.1936-25.09.1938 Commander : Land Military Command in Košice
    27.09.1938-04.10.1938 Commander : Headquarters of the 4th Army
    06.10.1938-15.12.1938 Commander : Headquarters of the 3rd Army
    06.12.1938-00.01.1939 Commander : Land Military Command in Bratislava

    Manually added items:
    DD.10.1912-DD.11.1912 ?
    DD.11.1912-DD.04.1913 ?
    DD.04.1913-DD.10.1913 ?
    DD.04.1914-DD.10.1914 ?
    DD.10.1914-DD.03.1915 ?
    DD.03.1915-DD.04.1915 ?
    DD.04.1915-DD.08.1915 ?
    DD.08.1915-DD.12.1915 ?
    DD.12.1915-DD.01.1916 ?
    DD.01.1916-DD.06.1916 ?
    16.06.1916-16.06.1916 ?
    DD.06.1916-DD.07.1917 ?
    DD.08.1917-DD.10.1917 ?
    DD.10.1917-DD.05.1918 ?
    DD.05.1918-DD.07.1918 ?
    DD.07.1918-DD.02.1919 ?
    DD.02.1919-DD.08.1920 ?
    DD.08.1920-DD.09.1920 ?
    DD.09.1920-DD.11.1921 ?
    DD.11.1921-DD.09.1923 ?
    DD.09.1923-DD.09.1925 ?
    DD.09.1925-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.11.1933 ?
    DD.11.1933-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.10.1938 ?
    DD.10.1938-DD.12.1938 ?
    DD.12.1938-DD.01.1939 ?
    DD.01.1939-DD.03.1939 ?
    26.05.1939-26.05.1939 ?
    DD.06.1939-DD.09.1939 ?
    DD.09.1939-DD.10.1939 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1914
    Medaile za statečnost malá stříbrná
    Small Silver Bravery Medal
    Kleine Silberne Tapferkeitsmedaille
    -


    DD.MM.1915
    Medaile za statečnost velká stříbrná
    Large Silver Bravery Medal
    Große Silberne Tapferkeitsmedaille
    -


    DD.MM.1916
    Vojenský záslužný kříž 3. třída
    Military Merit Cross 3rd Class
    Militärverdienstkreuz III. Kl.
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Vladimíra 4. třída s meči a mašlí
    Order of St. Vladimir 4th Class with Swords and Bow
    Орден Святого Владимира 4-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1920
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1920
    Řád Za vynikající službu
    Distinguished Service Order
    Distinguished Service Order
    -


    DD.MM.1921
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -


    DD.MM.1921
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1921
    Válečný záslužný kříž
    War Merit Cross
    Croce al Merito di Guerra
    -


    DD.MM.1923
    Řád medvědobijce 2. třída
    Order of Bearslayer 2nd Class
    Lacplesa Kara Ordenis
    -


    DD.MM.1923
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1923
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1926
    Řád rumunské koruny 2. třída
    Order of Crown of Romania 2nd Class
    Ordinul Coroana României Mare Ofițer
    -


    DD.MM.1928
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    DD.MM.1931
    Medaile Za vojenské zásluhy 1917
    Medal of Military Merit 1917
    Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1932
    Řád Rumunské hvězdy 2. třída s meči
    Order of Star of Romania 2nd Class with Swords
    Ordinul Steaua României Mare Ofițer
    -


    DD.MM.1932
    Řád bílého orla 2. třída
    Order of White Eagle 2nd Class
    Орден белог орла 2. cтепен
    -


    DD.MM.1943
    Kříž za chrabrost
    Cross of Valour
    Krzyż Walecznych
    -

    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24251#375490Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Armádny generál Lev Prchala- ministr autonomní vlády Podkarpatské Rusi


    (1892 - 1963)




    - narodený 23.3.1892.


    - 1902-1911 vyštudoval gymnázium vo Frýdku.


    - 1911-1914 štyri semsetre nemeckej právnickej fakulty vo Viedni.


    - 1912-1913 frekventant školy pre dôstojníkov pechoty v zálohe v Terste.


    - ako jednoročný dobrovoľník nastúpil k 32.pešiemu pluku.


    - v rámci mobilizácie nastúpil 1.4.1914 k 13.pešiemu pluku.


    - 1.6.1914-12.3.1915 veliteľ čaty na ruskom bojisku. Ranený, daný do nemocničného ošetrenia.


    - 12.8.1915-1.6.1916 veliteľ guľometnej roty na ruskom bojisku.


    - 19.6.1916-15.6.1917 v ruskom zajatí.


    - 6.8.-15.9.1917 v dôstojníckom kurze v Borispoli.


    - zaradený k 8.československému streleckému pluku (funkcia veliteľa guľometného oddielu).


    - veliteľ IV.práporu 8.streleckého pluku vo Vladivostoku.


    - veliteľ 8.pluku.


    - veliteľ uralského a bengenského frontu.


    - 1.2.1919-15.10.1919 veliteľ 3.československej divízie.


    - 1919-13.8.1920 zvláštny delegát vrchného veliteľstva spojeneckých vojsk na Sibíri.


    - 14.8.1920 sa vrátil do vlasti.


    - 23.9.1920-1.11.1921 dočasne pridelený k československému vyslanectvu v Paríži.


    - 1921-1923 poslucháč Vysokej školy vojenskej v Paríži.


    - 1923-1925 veliteľ 1. horskej brigády v Ružomberku.


    - 1925-1931 veliteľ 12.divízie v Užgorode.


    - 1931-1933 dočasný podnáčelník hlavného štábu v Prahe.


    - 1933-1938 veliteľ 3.armády.


    - 16.12.1938-14.3.1939 veliteľ ZVV v Košiciach.


    - 24.5.1939 prekročil hranice do Poľska, kde pôsobil v poľskom legióne až do 17.9.1939.


    - 27.10.1939 pricestoval do Francúzska a 25.6.1940 do Veľkej Británie.


    - pre nezhody s predstaviteľmi československej exilovej vlády sa vzdal účasti v zahraničnom odboji.


    - 10.7.1945 mu bola odňatá hodnosť armádneho generála.


    - zomrel 11.6.1963 v exile.


    Zdroj : Jiří Fidler – Generálové legionáři, Brno 1999
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24251#90572Verze : 0
    Avatar
    Dovolím si tento příspěvek doplnit několika vzpomínkami syna gen. L. Prchaly, jak jsem jej od něj slyšel konce 90tých let v Praze na Král. Vinohradech. Bohužel jsem ještě nebyl s to je utřídit do kloudnější podoby; alespoň takhle bude v této formě (prozatím) zaznamenáno něco. Snad tím příliš nenaruším koncepci tohoto vlákna fora.
    (pozn. Prchala ml. se narodil v r. 1919 v ešelonu u Bajkalského jezera.)
    Gen. Lev Prchala r. 1938 v době vrcholící mnichovské krize na Hradě u pres. rep. Beneše s generálskou deputací lobbovali proti přijetí dohody. Údajně měl L. Prchala Benešovi vyhrožovat zastřelením (a mířit na něj pistolí).
    Odchod v r. 1939 do Polska probíhal tak, že Prchalova rodina po vyhlášení t.zv. Protektorátu se vrátila do Čech (Prchala dlel někdejší na Podkarpatské Rusi co by voj. velitel a zároveň úředseda zemské samosprávné vlády a její několikanásobný ministr). (M.j. vydal rozkaz k obraně čs. území proti vpádu branných sil Maďarského království.) Pod záminkou návštěvy příbuzných odcestovali v měsíci květnu r. 1939 na Slovensko, odkud gen. Prchala oficielně překročil hranici do Polska (měl pas), zatímco zbytek rodiny přešel Karpaty (pí. Prchalová tam prý nechala kožich - uvádím jen co by humornou historku.)
    Po zhroucení Polska (organisoval legiony český a slov.) do Fr. a Brit. Neshody s Benešem, bez velitelského zařazení. S agrárníkem Osuským (býv. čs. vyslanec v Paříži) zakládají Národní výbor, oposiční protibenešovské pravicově orientované londýnské "odbojové centrum". (Gen. tajemník Bertl; rozešli se s Prchalou, když ten se po válce začal paktovat se sudetoněm. spolky odsunutých býv. čs. občanů.) Beneš mu zakázal voj. misi do lat. Ameriky, ač jej vyřadil z branného odboje. Po válce se již nevrátil do ČSR a vedl Národní výbor až do své smrti (v Londýně působila po válce až do r. 1990 rovněž polská "exilová vláda" v návaznosti na exil. vládu gen. Sikorského; arci nikým neuznaná). Po té jej vedl jeho syn. Po zbavení gen. hodnosti se soudil v Britannii s čs. státem, soud vyhrál (t.z.n. podle rozsudku byl zbaven hodnosti neplatně) a ČSR mu do smrti vyplácela generálskou rentu.
    Prchala ml. bojoval u Tobruku (Beneš jej odmítl vyznamenat), 1945 návrat do Prahy, následně nová emigrace (informován kamarádem, že je sledován kontrarozvědkou). Poté stávkokazem a agentem proti komunistům v Belgii; působil v českém rozhlasovém vysílání z Frankova Španělska (dohoda s Brit., BBC nemohla být z důvodů polit. tak radikální, jako Španělé); v Argentině za Peróna, poté v Chile. Zemřel v Praze, marně se snažíc o otcovu rehabilitaci, v poměrné nepřízni někt. historiků a politiků. Jedna jeho dcera provdána za brit. vojenského pilota.
    K oběma několik článků v Historii a vojenství.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24251#231562Verze : 0
    Avatar
    Telegram předsedy podkarpatoruské vlády Vološina a min. Revaye zahr. ministru Chvalkovskému ze 20.1.1939 - Chust:


    Na pozvání k schůzi ministerské rady sdělujeme toto:


    Ústava Podkarpatské Rusi byla hrubě porušena, protože za třetího ministra Podkarpatské Rusi jmenována byla osoba české národnosti (pozn. aut. - L.Prchala), bez zemské příslušnosti, bez souhlasu předsedy vlády Podkarpatské Rusi a proti našemu protestu.
    Dokud nebude zjednána náprava, na znamení protestu země a ukrajinského lidu členové vlády odmítají účast na schůzích ministerské rady v Praze.
    O tom uvědomujeme všechny pány ministry.


    Dr. Vološin
    předseda vlády


    Revay
    ministr
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/24251#283633Verze : 0