Kadlec, Eduard

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 369 příspěvků vloženo, 1486 editováno a 246 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Kadlec, Eduard

armádní generál / Army General

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kadlec Kadlec
    Jméno:
    Given Name:
    Eduard Eduard
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Eduard Kadlec
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    armádní generálArmy General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    16.03.1880 Ústí nad Labem /
    16.03.1880 Ústí nad Labem /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    19.08.1961 Brno /
    19.08.1961 Brno /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43469#172238Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kadlec Kadlec
    Jméno:
    Given Name:
    Eduard Eduard
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Eduard Kadlec
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1891-DD.06.1896 Státní reálná škola, Karlín
    DD.03.1909-DD.10.1909 Kurs koloniální služby, Bruxelles
    DD.09.1891-DD.06.1896 ?
    DD.03.1909-DD.10.1909 ?
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.06.1896-DD.08.1900 Kadetní škola dělostřelectva, Wien
    DD.11.1921-DD.12.1921 Informační kurs pro generály a plukovníky, Versailles
    DD.06.1896-DD.08.1900 ?
    DD.11.1921-DD.12.1921 ?
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    18.08.1900 kadet rakousko-uherské branné moci
    01.11.1901 poručík rakousko-uherské branné moci
    01.05.1909 nadporučík rakousko-uherské branné moci
    06.07.1917 podkapitán ruské armády
    23.10.1917 kapitán ruské armády
    07.02.1918 kapitán legií
    23.07.1918 plukovník legií
    10.09.1920 plukovník pěchoty
    20.07.1921 generál V. hodnostní třídy
    10.02.1925 generál IV. hodnostní třídy
    16.12.1927 divisní generál
    31.05.1937 armádní generál
    01.08.1937 výslužba
    18.08.1900 ?
    01.11.1901 ?
    01.05.1909 ?
    06.07.1917 ?
    23.10.1917 ?
    07.02.1918 ?
    23.07.1918 ?
    10.09.1920 ?
    20.07.1921 General of 5th Rank Class
    10.02.1925 General of 4th Rank Class
    16.12.1927 Division General
    31.05.1937 Army General
    01.08.1937 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    DD.05.1918-20.08.1918 Velitel : 7. československý střelecký pluk
    01.09.1918-26.09.1918 Velitel : 2. československá střelecká divise
    26.09.1918-DD.11.1918 Velitel : Velitelství Dálného východu
    00.01.1921-DD.07.1921 Velitel : 10. divise
    00.07.1921-10.02.1925 Velitel : 10. divise
    10.02.1925-DD.11.1931 Velitel : 10. divise
    00.12.1931-15.10.1935 Velitel : 7. divise
    15.10.1935-15.11.1935 Velitel : IV. sbor
    15.11.1935-31.05.1937 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně
    31.05.1937-DD.07.1937 Velitel : Zemské vojenské velitelství v Brně

    Ručně vyplněné položky:
    DD.08.1900-DD.04.1903 velitel dělostřelecké čety Pevnostního dělostřeleckého pluku č. 1, Wien
    DD.04.1903-DD.11.1904 praporní pobočník Pevnostního dělostřeleckého pluku č. 1, Wien
    DD.11.1904-DD.06.1906 správce skladu Pevnostního dělostřeleckého praporu č. 3, Petervaradin
    DD.06.1906-DD.11.1906 pobočník velitele Dělostřeleckého inspekčního velitelství č. 4, Sarajevo
    DD.11.1906-DD.02.1909 velitel dělostřelecké roty Pevnostního dělostřeleckého praporu č. 3, Bogiševac
    DD.09.1914-DD.12.1914 velitel dělostřelectva Pevnůstky IX přemyšlské pevnosti, východoevropské válčiště
    DD.12.1914-DD.02.1915 velitel Pevnůstky X přemyšlské pevnosti, východoevropské válčiště
    DD.02.1915-DD.03.1915 velitel Pevnůstky XI přemyšlské pevnosti, východoevropské válčiště
    23.03.1915-23.03.1915 zajetí na východoevropském válčišti 23.
    DD.03.1915-DD.06.1916 ruské zajatecké tábory
    DD.06.1916-DD.08.1917 člen Klubu spolupracovníků, Kijev
    DD.08.1917-DD.03.1918 velitel praporu 7. československého střeleckého pluku, Běrezaň a přesun
    DD.03.1918-DD.05.1918 zástupce velitele 7. československého střeleckého pluku, přesun
    DD.05.1918-DD.09.1918 velitel 7. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.07.1918-DD.09.1918 velitel Východní operační skupiny, sibiřské válčiště
    DD.09.1918-DD.09.1918 velitel 2. československé střelecké divise, sibiřské válčiště
    DD.09.1918-DD.11.1918 velitel Velitelství Dálného východu, Vladivostok
    DD.11.1918-DD.07.1920 velitel Legiune de tragatori Transilvania-Bucovina, sibiřské válčiště
    DD.07.1920-DD.12.1920 repatriační a zdravotní dovolená
    DD.01.1921-DD.11.1921 velitel 10. divise, Banská Bystrica
    DD.11.1921-DD.12.1921 vojenské studium, Versailles
    DD.12.1921-DD.09.1931 velitel 10. divise, banská Bystrica
    DD.09.1931-DD.10.1935 velitel 7. divise, Olomouc
    DD.10.1935-DD.11.1935 velitel IV. sboru, Olomouc
    DD.11.1935-DD.07.1937 velitel Zemského vojenského velitelství v Brně
    Automatically linked items:
    DD.05.1918-20.08.1918 Commander : 7th Czechoslovak Rifle Regiment
    01.09.1918-26.09.1918 Commander : 2nd Czechoslovak Rifle Division
    26.09.1918-DD.11.1918 Commander : Far East Command
    00.01.1921-DD.07.1921 Commander : 10th Division
    00.07.1921-10.02.1925 Commander : 10th Division
    10.02.1925-DD.11.1931 Commander : 10th Division
    00.12.1931-15.10.1935 Commander : 7th Division
    15.10.1935-15.11.1935 Commander : 4th Corps
    15.11.1935-31.05.1937 Commander : Land Military Headquarters in Brno
    31.05.1937-DD.07.1937 Commander : Land Military Headquarters in Brno

    Manually added items:
    DD.08.1900-DD.04.1903 ?
    DD.04.1903-DD.11.1904 ?
    DD.11.1904-DD.06.1906 ?
    DD.06.1906-DD.11.1906 ?
    DD.11.1906-DD.02.1909 ?
    DD.09.1914-DD.12.1914 ?
    DD.12.1914-DD.02.1915 ?
    DD.02.1915-DD.03.1915 ?
    23.03.1915-23.03.1915 ?
    DD.03.1915-DD.06.1916 ?
    DD.06.1916-DD.08.1917 ?
    DD.08.1917-DD.03.1918 ?
    DD.03.1918-DD.05.1918 ?
    DD.05.1918-DD.09.1918 ?
    DD.07.1918-DD.09.1918 ?
    DD.09.1918-DD.09.1918 ?
    DD.09.1918-DD.11.1918 ?
    DD.11.1918-DD.07.1920 ?
    DD.07.1920-DD.12.1920 ?
    DD.01.1921-DD.11.1921 ?
    DD.11.1921-DD.12.1921 ?
    DD.12.1921-DD.09.1931 ?
    DD.09.1931-DD.10.1935 ?
    DD.10.1935-DD.11.1935 ?
    DD.11.1935-DD.07.1937 ?
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1908
    Jubilejní kříž 1908
    Jubilee Cross 1908
    Jubiläumskreuz 1908
    -


    DD.MM.1911
    Služební hvězda
    Star of Service
    L´Étoile de Service
    -


    DD.MM.1913
    Služební hvězda
    Star of Service
    L´Étoile de Service
    -


    DD.MM.1914
    Řád lva - 4. třída
    Order of Lion - 4th Class
    Ordre du Lion officier
    -


    09.09.1918
    Řád Sv. Anny 2. třídy s meči
    Order of St. Anne 2nd Class with Swords
    Орден Святой Анны 2 степень с мечами
    -


    DD.MM.1918
    Kříž Sv. Jiří 4. stupeň
    St. George Cross 4th Class
    Георгиевский крест 4-й степени
    -


    29.09.1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    02.10.1919
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Vladimíra 2. třída s meči
    Order of St. Vladimir 2nd Class with Swords
    Орден Святого Владимира 2-я степень с мечами
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sv. Vladimíra 3. třída s meči
    Order of St. Vladimir 3rd Class with Swords
    Орден Святого Владимира 3-я степень с мечами
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1919
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída s meči
    Order of Star of Romania 3rd Class with Swords
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    DD.MM.1919
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Řád rumunské koruny 3. třída
    Order of Crown of Romania 3rd Class
    Ordinul Coroana României Comandor
    -


    DD.MM.1920
    Pamětní Kříž na válku 1916-1919
    Commemorative Cross of the War 1916-1919
    Crucea Comemorative a Razboiului 1916-1919
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1920
    Řád Sv. Michala a Sv. Jiří rytíř komandér (2. třída)
    Order of St Michael and St George Knight Commander (2nd Class)
    Order of St Michael and St George Knight Commander (2nd Class)
    -


    DD.MM.1921
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1922
    Řád rumunské koruny 2. třída
    Order of Crown of Romania 2nd Class
    Ordinul Coroana României Mare Ofițer
    -


    DD.MM.1923
    Řád Čestné legie 4. třída
    Order of Legion of Honour 4th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Officier
    -


    DD.MM.1928
    Řád Čestné legie 3. třída
    Order of Legion of Honour 3rd Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Commandeur
    -


    DD.MM.1929
    Pamětní konžská medaile
    Congo Commemorative Medal
    Médaille Commémorative du Congo
    -


    DD.MM.1933
    Řád rumunské koruny 1. třída
    Order of Crown of Romania 1st Class
    Ordinul Coroana României Mare Cruce
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1936
    Řád Rumunské hvězdy 1. třída
    Order of Star of Romania 1st Class
    Ordinul Steaua României Mare Cruce
    -


    DD.MM.1948
    - Pamětní medaile 7. střeleckého tatranského pluku
    The Commomerative Medal of the 7th Shooting Regiment "Tatransky"
    Pamětní medaile 7. střeleckého tatranského pluku
    -


    DD.MM.1948
    Bachmačská pamětní medaile
    Commemorative medal of Battle of Bachmach
    Bachmačská pamětní medaile
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz


    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43469#367403Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Generál Eduard Kadlec se narodil v roce 1880 v Ústí nad Labem. Po ukončení civilní školy nastupuje do Vídně na dělostřeleckou kadetní školu. Po absolvování školy až do roku 1907 sloužil v armádě jako důstojník pevnostního dělostřelectva. V roce 1907 končí aktivní vojenskou službu v Rakousko-Uherské armádě a odchází do zálohy. Jeho dobrodružná povaha jej nutila hledat nové cíle, nové kariéry. Proto přivítal nabídku belgického krále Leopolda II. (1835-1865-1909) a vstupuje do služby v africké kolonii v belgickém Kongu. Toto zámořské území podléhalo osobní suverenitě krále Leopolda II. Kadlec odjíždí v hodnosti kapitána do Afriky, kde pracuje celkem šest let jako vojenský administrátor, či přesněji vojenský správce v několika oblastech země. Za svoji práci obdržel od krále řády a vyznamenání, odjíždí na dovolenou do vlasti. Zde jej však zastihla válka. Eduard Kadlec jako záložní důstojník je povolán do Rakousko-Uherské armády a stává se příslušníkem dělostřelectva u jednotek v Haliči. Bojoval v pevnosti Přemyšl, a po pádu Přemyšlu se ocitá v ruském zajetí. V roce 1916 se rozhodl vstoupit do československého vojska na Rusi a stává se příslušníkem 7. střeleckého pluku Tatranského. Je vynikající dělostřelec a ještě lepší velitel. Získává důvěru legionářů a stává se velitelem pluku. Jako velitel pluku úspěšně bojoval se svoji jednotkou u Bachmače, ale dne 16. března 1918 byl těžce zraněn.


    Po zhojení ran a zahájení bojových akcí československých legii s bolševickou moci se kapitán Kadlec v prostoru Marijinská dostal do obklíčení z kterého se svými vojáky probil a nepříteli způsobil materielní i lidské ztráty, je povýšen na majora a nakonec i na plukovníka. Plk. Kadlec je jmenován do funkce náčelníka štábu středoasijské skupiny, kde výtečně zhodnotil své vojenské vzdělání a praktické zkušenosti z Afriky. S generálem Gajdou vypracoval plán druhé bitvy u Marijinky pád města vedl ve svém důsledku i k pádu celé Krasnojarské oblasti. Významně se podílel na zabezpečení bajkalské okružní dráhy po níž probíhala anabáze čs. legii směrem na Dálný východ. Plukovník Kadlec velel význačné vojenské skupině a to i v součinnosti s ruským plukovníkem Ušakovem.
    Po ukončení bojů s bolševiky na Sibiři přebírá plukovník Kadlec velení po generálu Gajdovi, který v hodnosti ruského generálporučíka přechází ke Kolčakově armádě. Kadlec se tak stává velitelem čs. legii ve Vladivostoku a organizuje první odsuny jednotek do vlasti, ale zároveň je pověřen organizováním Rumunské legie, stává se jejich velitelem a s touto jednotkou odjíždí na lodi Tras os Montes do Rumunska. Za tuto akci je dekorován (přehled vyznamenání gen. Kadlece bude upřesněn).


    Dne 1. ledna 1921, po návratu do vlasti, se generál Kadlec stal velitelem divize. Po skončení v těchto funkcích postupuje na služebním žebříčku a nakonec se stává zemským vojenským velitelem na Moravě a to již v hodnosti armádního generála. Generál Kadlec nebyl příliš oblíbený mezi legionářskými důstojníky, byl prototypem kádrového důstojníka Rakousko-Uherské armády, vojenský organizátor, člověk, který měl zkušenosti ze štábní práce což dával na zřetel "bráškům" legionářům - zásadně nestrpěl oslovení "bratře generále". Více si rozuměl s důstojníky, které převzala armáda ČSR z armády RU. Ale byl to schopný generál, který prokázal, že plně zvládl své služební povinnosti.


    V době Protektorátu byl střežen policii, nebyl tedy odbojovými funkcionáři kontaktován. Po roce 1945 mu byla přiznaná hodnost armádního generála, ale již v roce 1948 je vystěhován ze své vily v Brně a svůj boj se "švejky" a komunistickou lůzou v armádě prohrává a je degradován na vojína, zbaven vyznamenání a zapomenut?


    Literatura:
    Dr. Jiří Fidler a kolektiv: Československá generalita
    Metoděj Pleský: Bratr generál (Památce gen. Čečka)
    Rudolf Gajda: Moje pamětí 1920


    Poznámka:
    Pro zájemce o podrobný životopis gen. Kadlece doporučuji prácí Dr. Fidlera, která je nejen obsažná, ale je hlavně přesná a výstižná.


    Podrobné a popisné zpracování řádů pana generála vložím!
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43469#309482Verze : 0
    Avatar
    Armádní generál Eduard Kadlec byl nositelem těchto řádů a vyznamenání:


    1. Československý válečný kříž 1918
    2. Řád Milana Rastislava Štefánka "Sokol s meči"
    3. Československá Revoluční medaile
    4. Československá mezispojenecká medaile "Vítězství"
    5. Velkokříž řádu Rumunské koruny
    6. Velkodůstojník řádu Rumunské koruny
    7. Ruský vojenský řád Sv. Jiří IV. stupně
    8. Ruský řád Svatého Vladimíra II. třídy s meči
    9. Ruský řád Svaté Anny II. třídy s meči
    10. Francouzský řád Čestné legie, důstojník řádu
    11. Anglický řád Svatého Michala a Svatého Jiří, rytíř (C.M.G.)
    12. Francouzský válečný kříž 1914-18 s palmovou ratolestí na stuze
    13. Rumunský válečný kříž 1916
    14. Řád Rumunské koruny, komander s meči
    15. Královský řád Konžského lva II. třída
    16. Konžská služební hvězda s dvěma stříbrnými páskami
    17. Pamětní konžská medaile z roku 1929
    18. Bachmačská pamětní medaile 1948
    19. Pamětní medaile 7. střeleckého pluku Tatranského


    Pan generál měl nárok nosit na Revoluční medaili štítek BACHMAČ, SIBIŘ. Obdržel i další pamětní medaile ruských legii, ale tyto nejsou podchyceny, neb v roce 1948 měl těžké existenční podmínky i jiné starosti. Rumunské řády s meči dostal za svoji práci ve prospěch Rumunské legie. Belgické za svoji práci ve službách belgického krále.


    Prameny:
    Dr. Fidler a kolektiv: Československá generalita 1918-1938.

    Kapitán Eduard Kadlec v uniformě belgického důstojníka v době své služby v Kongu, rok 1908.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/43469#309496Verze : 0