Kúkel, Jozef

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 3.346,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 481 příspěvků vloženo, 1343 editováno a 475 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Kúkel, Jozef

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kúkel Kúkel
    Jméno:
    Given Name:
    Jozef Jozef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jozef Kúkel
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    generálporučík Lieutenant General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    Inženýr (Ing.) Master of Science (MSc.)
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    16.06.1921 Hodruša-Hámre /
    16.06.1921 Hodrusa-Hamre /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.06.1994 Hradec Králové
    16.06.1994 Hradec Kralove
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    velitel 1. leteckého stíhacího pluku
    velitel 1. stíhací letecké divize
    velitel 10. letecké armády
    Commander of the 1st Air Fighter Regiment
    Commander of the 1st Fighter Air Division
    Commader of the 10th Air Army
    Jiné významné skutečnosti:
    (maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    Narodil sa v obci Dolné Hámre, ktoré sú od roku 1952 súčasťou Hodruše-Hámrov. -
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA/VHA Praha
    vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#335096Verze : 0
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Kúkel Kúkel
    Jméno:
    Given Name:
    Jozef Jozef
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Jozef Kúkel
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.10.1961 generálmajor
    DD.10.1967 generálporučík
    DD.10.1961 Major General
    DD.10.1967 Lieutenant-General
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    01.06.1951-01.10.1951 Velitel : 1. letecký stíhací pluk
    01.10.1951-14.03.1952 Velitel : 1. letecký stíhací pluk
    14.03.1952-01.09.1952 Velitel : 1. letecký stíhací pluk
    01.09.1952-16.06.1953 Velitel : 1. letecká stíhací divize
    16.06.1953-01.11.1954 Velitel : 1. letecká stíhací divize
    01.11.1954-DD.04.1956 Velitel : 1. stíhací letecká divize
    01.09.1961-01.05.1962 Velitel : 1. samostatný smíšený letecký sbor
    01.05.1962-01.10.1967 Velitel : 10. letecká armáda
    01.10.1967-19.07.1969 Velitel : 10. letecká armáda
    01.06.1951-01.10.1951 Commander : 1st Air Fighter Regiment
    01.10.1951-14.03.1952 Commander : 1st Air Fighter Regiment
    14.03.1952-01.09.1952 Commander : 1st Air Fighter Regiment
    01.09.1952-16.06.1953 Commander : 1st Air Fighter Division
    16.06.1953-01.11.1954 Commander : 1st Air Fighter Division
    01.11.1954-DD.04.1956 Commander : 1st Fighter Air Division
    01.09.1961-01.05.1962 Commander : 1st Independent Composite Air Corps
    01.05.1962-01.10.1967 Commander : 10th Air Army
    01.10.1967-19.07.1969 Commander : 10th Air Army
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1945
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    The Commemorative Medal of the Czechoslovak Army
    Československá vojenská pamětní medaile za službu v československé armádě v zahraničí
    se štítkem SSSR / with clasp SSSR


    DD.MM.1945
    Pamětní medaile Řádu Slovenského národního povstání
    Commemorative Medal of Order of Slovak National Uprising
    Pamätná medaila Radu Slovenského národného povstania
    ?


    MM.DD.1945
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1946
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1948
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    Czechoslovak medal "For Gallantry"
    Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
    -


    DD.MM.1952
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    The Medal of the Merits in the Defence of the Country
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    -


    DD.MM.1955
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    The Medal of the Merits in the Defence of the Country
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti
    -


    DD.MM.1955
    Řád práce
    The Order of the Labour
    Řád práce
    -


    DD.MM.1959
    Řád rudé hvězdy
    Order of Red Star
    Řád rudé hvězdy
    -


    DD.MM.1964
    Řád rudé zástavy
    Order of the Red Flag
    Řád rudé zástavy
    -


    DD.MM.1964
    Pamětní medaile k 20. výročí Slovenského národního povstání
    -
    Pamětní medaile k 20. výročí Slovenského národního povstání
    -


    DD.MM.1967
    Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
    Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
    Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    www.vojenstvi.cz
    VÚA/VHA Praha
    vlastní archiv
    Štaigl, Jan a kol.: Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, Magnet Press Slovakia 2012, ISBN 978-80-89169-25-2
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#551754Verze : 0
    MOD
    Avatar
    genpor. Ing. Jozef Kúkel



    V říjnu 1940 povolán do armády a přidělen k Letecké škole v Trenčianských Biskupicích. V r. 1942 nastoupil jako pilot v hodnosti četaře k Leteckému pluku do Nitry. V roce 1943 prodělal kurz létání na vícemotorových letadlech a v lednu 1944 byl přidělen k 2. letce do Spišské Nové Vsi.
    Po vypuknutí SNP se aktivně zúčastnil bojových akcí jako příslušník Kombinované letky na letišti Tri Duby. V polovině října 1944 opustil povstalecké území a po přistání na osvobozeném polském území se přihlásil do 1. čs. arm. sboru. Absolvoval přeškolení na sovětskou leteckou techniku u výcvikového střediska v Přemyšlu a počátkem ledna 1945 byl přidělen k 1. čs. smld. Koncem února přešel k 2. čs. slp, v březnu byl přemístěn k 3. čs. bilp, s nímž se zúčastnil bojových akci na Ostravsku.
    Po skončení války byl povýšen na rotmistra a vyznamenán Čs. válečným křížem, v říjnu 1945 se stal vojákem z povolání. Počátkem června 1946 byl přemístěn k LU do Prostějova, kde působil jako učitel létání u PŠP. V říjnu 1946 nastoupil jako šrtm. do 2. ročníku LVA v Hradci Králové. Po jejím ukončení v červnu 1948 byl povýšen do hodnosti poručík letectva a přemístěn k LVÚ v Letňanech, kde působil jako pilot zkušební letky.
    V září a říjnu 1949 na žateckém letišti absolvoval výcvikový kurz v létání na letounech S-92/CS-92. Počátkem března 1950 převzal v hodnosti nadporučíka letectva velení zkušební letky LVÚ. V srpnu 1951 (jako kapitán letectva) byl ustanoven velitelem 1. leteckého stíhacího pluku v Mladé, kde probíhalo přeškolení jeho příslušníků na letouny S-102/MiG-15. V květnu 1952 byl pluk přemístěn do Českých Budějovic, kde se koncem srpna 1952 stal velitelem 1. letecké stíhací divize (již v hodnosti major letectva). Jako vedoucí “vodil“ akrobatické skupiny, které předváděly na leteckých dnech v Ruzyni v r. 1953, 1954, 1955 skupinovou akrobacii. V r. 1956 předváděl sólovou akrobacii na letounu MiG-17F.
    V říjnu 1956 v hodnosti plukovníka nastoupil na Akademický zdokonalovací kurz, od prosince 1957 studoval na Akademii Generálního štábu v Moskvě a po návratu od září 1959 působil na MNO v Praze, kde byl ustanoven do funkce ZV velitele letectva a PVOS pro letectvo. V říjnu 1960 byl ustanoven velitelem 7. A PVOS a letectva. V září 1961 ustanoven velitelem 1. ssmls v Hradci Králové, od května 1962 reorganizovaný na 10. LA. V říjnu 1961 byl Jozef Kúkel jmenován do hodnosti generálmajora a v říjnu 1967 povýšen na generálporučíka. V srpnu 1964 předvedl na leteckém dnu k 20. výročí SNP na Sliači akrobacii v letounu Su-7BM.
    V čele 10. LA setrval až do července 1969, kdy byl v rámci “prověrek“ odvolán a dán do kádrové dispozice. V březnu 1971 byl přeložen do zálohy.
    Genpor. Ing. Jozef Kúkel zemřel v roce 1994 a je pochován v Hradci Králové-Malšovicích.


    Zdroj: www.vojenstvi.cz
    VÚA Praha
    Vlastní archiv
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#335114Verze : 1
    Avatar
    Genpor. Jozef Kúkel


    Narodil se 10. července 1921 v osadě Dolné Hámre (dnes Hodruša-Hámre) v okrese Nová Baňa na Slovensku. Otec Ján se narodil roku 1880 v Banské Štiavnici, zemřel v roce 1927. Matka Mária, rozená Nováková se narodila v roce 1885 v Štiavnické Bani, v domácnosti, zemřela v roce 1930. Otec provozoval obchod a pohostinství. Bratři Rudolf (1907-1956), Eugen (1911-?), sestry Matylda (1909-?), Margita (1913-?), Irma (1915-?). Do obecné školy chodil v letech 1927 – 1932 v Banském Hodruži, v letech 1932 – 1936 vychodil čtyři třídy reálného gymnázia v Banském Štiavnici. Po smrti matky pomáhal bratrovi Rudolfovi v obchodě a pohostinství, které převzal po otci, nemohl dále pokračovat ve studiu na gymnáziu. Vyučil se řezníkem a do roku 1940 pracoval u bratra. Nebyl členem Hlinkovy mládeže.


    Dne 1. dubna 1940 nastoupil k elementárnímu pilotnímu výcviku, který absolvoval v aeroklubu v Bratislavě a ve Zvolenu. Od 10. října 1940 žák pilotní školy Trenčanské Biskupce, povýšen na četaře. Od 1. října 1942 do 30. června 1943 pilot u 3. pozorovací letky v Nitře. Dne 1. července 1943 se s 3. letkou přesunul do Popradu, kde byla letka reorganizovaná na 41. bombardovací letku a vzápětí přesunuta do obsazeného Sovětského svazu na Krym, na letiště Saki k přeškolení na letadla He-111. Ještě před dokončením přeškolení (30. 10.1943) se čet. Kúkel vrátil do Popradu, kde sloužil až do vypuknutí SNP 29. srpna 1944. Po vypuknutí SNP se zapojil do pozemních bojů a po zemi se přesunul na letiště Tri duby u Zvolena. Do 9. října 1944 se účastnil bojů v rámci Kombinované letky jako pilot na letounech Š-328. Dne 10. října 1944 byl letecky přesunut na letiště u Lvova v SSSR. Přeškolil se bitevní letouny Il-2 a jako starší pilot se na jaře 1945 účastnil bojů o Moravskou bránu. Po skončení 2. světové války do 2. února 1946 sloužil jako velitel roje u 3. bilp v Praze – Kbely a v Trenčíně, povýšen na rotmistra. Od 2. 2. 1946 do 15. června 1946 absolvoval kurz pro učitele létání v Olomouci. Od 16.6. do 6.10. 1946 působil jako učitel létání na letišti Prostějov II.


    Oženil se 21.10.1945, manželka Anna,děti Magda a Eva.


    Dne 7. října 1946 byl přijat rovnou do druhého ročníku Vojenské letecké akademie v Hradci Králové, kterou ukončil 10. června 1948, povýšen na poručíka. Od 1. 7. 1948 zkušební pilot u zkušební letky Leteckého výzkumného ústavu v Praze – Letňanech, k 30. květnu 1950 ustanoven velitelem této letky. Od 15. 8. 1951 do 15. 8. 1952 velitel 1. stíhacího leteckého pluku v Mladé, později v Českých Budějovicích. Od 16.8. 1952 do 1.10. 1956 velitel 1. stíhací letecké divize v Českých Budějovicích. Od 2.10.1956 armádní zdokonalovací kurz při VAAZ v Brně, od 2.8.1957 do 15. 11. 1957 přípravný kurz ke studiu v SSSR.


    Od 1.prosince 1957 do 1. září 1959 studium na Akademii Generálního štábu Sovětské svazu v Moskvě. Od 3. 9.1959 na MNO, velitelství PVOS a letectva jako zástupce velitele letectva, od 1.10. 1960 do 15. 6. 1960 velitel letectva 7. armády PVOS a letectva v Praze. Od 16.6. 1961 do 4.9.1961 pověřen velením 1. samostatného smíšeného leteckého sboru v Hradci Králové. Od 4.9. 1961 do 19. 7. 1969 velitel 10. letecké armády v Hradci Králové.


    Dne 19. července 1969 odvolán z funkce velitele 10. LA a vzat do kádrové dispozice ministra národní obrany. Dne 31. března 1971 přeložen do zálohy podle Kádr-I-1,čl. 49, písm.c-1 (z politických důvodů). Dne 30. 11. 1971 zastaveno trestní stíhání pro trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele (v souvislosti s činností v srpnu 1968).


    V plném invalidním důchodu po zranění při automobilové nehodě při návratu z Lázní Jeseník dne 1. ledna 1970. Byla mu ponechána hodnost a všechna vyznamenání.


    Do KSČ vstoupil 16.11.1950, ztratil členství v roce 1970 při výměně členských průkazů.


    Další povýšení:


    npor. 1.10.1949
    kpt. 25.2.1951
    mjr. 14.3.1952
    pplk. 15.8. 1952
    plk. 16.6. 1953
    genmjr. 1.10. 1961
    genpor. 1.10. 1967



    Vyznamenání:


    Medaile za chrabrost za letecké boje o Ostravu vel. 1.čssmld 1945
    Pamětní medaile –SSSR za účast v zahraničním odboji prez.rep. 1945
    Řád povstání III. třídy za účast v SNP Slovenská NR 1945
    Československý válečný kříž 1939 za účast v SNP prezident rep. 1946
    Vyznamenání Za statečnost za osvojení proudové techniky prez. rep. 1952
    Vyznamenání Za statečnost za úspěchy na leteckých dnech prez. rep. 1953
    Medaile Za zásluhy o obranu vlasti 1955
    Řád práce 1955
    Pamětní medaile k 20. výročí SNP 1964
    Řád rudé zástavy 1964
    Medaile k 20. výročí osvobození MLR 1965


    Generálporučík Jozef Kúkel zemřel dne 16. června 1994 v Praze. Pohřben je na lesním hřbitově v Hradci Králové. Byl posledním generálem československého vojenského letectva s bojovými zkušenostmi pilota.


    Zdroj: Personální materiály Ředitelství podpory Praha
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#506766Verze : 0
    Avatar
    .

    Pravděpodobně piloti 3. pozorovací letky Nitra. Čatník Jozef Kúkel stojící pátý z leva. Klečící první z leva pravděpodobně Ludovít Solár. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Čatník Jozef Kúkel. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Skupina slovenských letců na cestě do Saki v Rusku. Jozef Kúkel sedící uprostřed nahoře. Sedící první z prava pravděpodobně Ludovít Solár. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Skupina slovenských letců na neznámém místě. Čatník Jozef Kúkel uprostřed. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#506774Verze : 0
    Avatar
    .

    Jozef Kúkel se členy akrobatické skupiny na MiG-15. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Jozef Kúkel se členy akrobatické skupiny na MiG-15 pravděpodobně na letišti v Plané u Českých Budějovic. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Plk. Kúkel u svého osobního letounu MiG-17F. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Plk. Kúkel v době studia v Sovětském svazu. Dole pravděpodobně plk. Kamenický. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.

    Genmjr. Kúkel při řízení letecké přehlídky začátkem 60. let. Vlevo velitel letectva genpor. Josef Vosáhlo. Zdroj: Vlastní sbírka fotografií.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/89709#506777Verze : 0