Žák, Miloš

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 417 příspěvků vloženo, 1621 editováno a 271 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Žák, Miloš

    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Žák Žák
    Jméno:
    Given Name:
    Miloš Miloš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Miloš Žák
    Fotografie či obrázek:
    Photograph or Picture:
    Hodnost:
    Rank:
    divisní generál Division General
    Akademický či vědecký titul:
    Academic or Scientific Title:
    - -
    Šlechtický titul:
    Hereditary Title:
    - -
    Datum, místo narození:
    Date and Place of Birth:
    11.06.1891 Brno /
    11.06.1891 Brno /
    Datum, místo úmrtí:
    Date and Place of Decease:
    16.05.1970 Praha / 16.05.1970 Prague /
    Nejvýznamnější funkce:
    (maximálně tři)
    Most Important Appointments:
    (up to three)
    ? ?
    Jiné významné skutečnosti:(maximálně tři)
    Other Notable Facts:
    (up to three)
    ? ?
    Související články:
    Related Articles:
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9739#375697Verze : 0
    MOD
    Avatar
     
    Příjmení:
    Surname:
    Žák Žák
    Jméno:
    Given Name:
    Miloš Miloš
    Jméno v originále:
    Original Name:
    Miloš Žák
    Všeobecné vzdělání:
    General Education:
    DD.09.1902-DD.07.1910 Státní gymnasium, Brno
    DD.10.1910-DD.07.1911 Karlo-Ferdinandova universita, filosofická fakulta, Praha
    DD.10.1912-DD.07.1914 Vídeňská universita, právnická fakulta, Wien
    DD.09.1902-DD.07.1910 State Grammar School, Brno
    DD.10.1910-DD.07.1911 Charles-Ferdinand University, Faculty of Arts, Prague
    DD.10.1912-DD.07.1914 University of Vienna, Faculty of Law, Vienna
    Vojenské vzdělání:
    Military Education:
    DD.11.1911-DD.05.1912 Škola jednoročních dobrovolníků, Wien
    DD.08.1917-DD.10.1917 Důstojnický kurs, Borispol
    DD.10.1921-DD.09.1923 Vysoká válečná škola, Paris
    DD.11.1911-DD.05.1912 One-Year Volunteer School, Vienna
    DD.08.1917-DD.10.1917 Officers Course, Boryspil
    DD.10.1921-DD.09.1923 War College, Paris
    Důstojnické hodnosti:
    Officer Ranks:
    DD.MM.RRRR kadet rakousko-uherské branné moci
    01.08.1914 praporčík rakousko-uherské branné moci
    01.05.1915 poručík rakousko-uherské branné moci
    01.05.1917 nadporučík rakousko-uherské branné moci
    07.10.1917 podkapitan ruské armády
    07.02.1918 podkapitán legií
    13.09.1918 podplukovník legií
    24.07.1919 podplukovník pěchoty
    29.12.1923 plukovník generálního štábu
    30.03.1929 brigádní generál
    22.01.1938 divisní generál
    01.01.1941 výslužba
    DD.MM.RRRR ?
    01.08.1914 ?
    01.05.1915 ?
    01.05.1917 ?
    07.10.1917 ?
    07.02.1918 ?
    13.09.1918 ?
    24.07.1919 ?
    29.12.1923 ?
    30.03.1929 Brigade General
    22.01.1938 Division General
    01.01.1941 Retirement
    Průběh vojenské služby:
    Military Career:
    Automaticky vyplněné položky:
    00.01.1921-00.04.1921 Velitel : 13. pěší brigáda
    00.04.1921-DD.10.1921 Velitel : 24. pěší brigáda
    00.12.1923-00.04.1926 Velitel : 2. oddělení /zpravodajské/ hlavního štábu branné moci
    DD.11.1926-30.03.1929 Velitel : 20. pěší brigáda
    30.03.1929-DD.09.1931 Velitel : 20. pěší brigáda
    DD.10.1931-DD.10.1934 Velitel : 17. pěší brigáda
    00.10.1934-22.01.1938 Velitel : 9. divise
    22.01.1938-25.09.1938 Velitel : 9. divise
    27.09.1938-15.12.1938 Velitel : 39. hraniční oblast
    01.08.1945-25.10.1945 Velitel : V. sbor

    Ručně vyplněné položky:
    DD.10.1911-DD.11.1911 jednoroční dobrovolník Vozatajského oddílu č. 2, Wien
    DD.11.1911-DD.05.1912 vojenské studium, Wien
    DD.05.1912-DD.09.1912 velitel vozatajské čety Vozatajského oddílu č. 2, Wien
    DD.07.1914-DD.05.1916 velitel vozatajské čety Vozatajského oddílu č. 16, balkánské a italské válčiště
    DD.05.1916-DD.01.1917 velitel pěší roty Pěšího pluku č. 78, východoevropské válčiště
    DD.01.1917-DD.03.1917 nemocniční ošetřování
    DD.03.1917-DD.07.1917 velitel pěší roty Pěšího pluku č. 78, východoevropské válčiště
    DD.07.1917-DD.08.1917 dobrovolník 5. československého střeleckého pluku, Borispol
    DD.08.1917-DD.10.1917 vojenské studium, Borispol
    DD.10.1917-DD.11.1917 instruktor údernického kursu, Borispol
    DD.11.1917-DD.06.1918 velitel pěší roty 1. československého úderného praporu, Jagotin, přesun a sibiřské válčiště
    DD.06.1918-DD.07.1918 velitel předvoje Čeljabinské skupiny, sibiřské válčiště
    DD.07.1918-DD.08.1918 nemocniční ošetřování
    DD.08.1918-DD.09.1918 posádkový velitel, Čeljabinsk
    DD.09.1918-DD.03.1919 velitel 4. československého střeleckého pluku, sibiřské válčiště
    DD.03.1919-DD.07.1920 náčelník štábu 1. československé střelecké divize, sibiřské válčiště a přesun
    DD.07.1920-DD.11.1920 náčelník štábu Divise 1, Praha
    DD.11.1920-DD.12.1920 přidělený důstojník Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1920-DD.04.1921 velitel Pěší brigády 13, Olomouc
    DD.04.1921-DD.10.1921 velitel Pěší brigády 24, Michalovce
    DD.10.1921-DD.09.1923 vojenské studium, Paris
    DD.10.1923-DD.12.1923 zástupce přednosty 2. oddělení /zpravodajského/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.12.1923-DD.05.1926 přednosta 2. oddělení /zpravodajského/ Hlavního štábu branné moci, Praha
    DD.05.1926-DD.11.1926 velitel Velitelské školy, Praha
    DD.11.1926-DD.12.1931 velitel Pěší brigády 20, Nitra
    DD.12.1931-DD.10.1934 velitel Pěší brigády 17, Bratislava
    DD.10.1934-DD.09.1938 velitel Divize 9, Bratislava
    DD.09.1938-DD.11.1938 velitel Hraniční oblasti 39, branná pohotovost státu
    DD.11.1938-DD.03.1939 posádkový velitel, Bratislava
    Automatically linked items:
    00.01.1921-00.04.1921 Commander : 13th Infantry Brigade
    00.04.1921-DD.10.1921 Commander : 24th Infantry Brigade
    00.12.1923-00.04.1926 Commander : 2nd Section /Intelligence/ of the Headquarters of the Armed Forces
    DD.11.1926-30.03.1929 Commander : 20th Infantry Brigade
    30.03.1929-DD.09.1931 Commander : 20th Infantry Brigade
    DD.10.1931-DD.10.1934 Commander : 17th Infantry Brigade
    00.10.1934-22.01.1938 Commander : 9th Division
    22.01.1938-25.09.1938 Commander : 9th Division
    27.09.1938-15.12.1938 Commander : 39th Border Area
    01.08.1945-25.10.1945 Commander : V Corps

    Manually added items:
    DD.10.1911-DD.11.1911 One-Year Volunteer, Supply Train Division No. 2, Vienna
    DD.11.1911-DD.05.1912 Military Education, Vienna
    DD.05.1912-DD.09.1912 Commander, Supply Train Platoon, Supply Train Division No. 2, Vienna
    DD.07.1914-DD.05.1916 ?
    DD.05.1916-DD.01.1917 ?
    DD.01.1917-DD.03.1917 ?
    DD.03.1917-DD.07.1917 ?
    DD.07.1917-DD.08.1917 ?
    DD.08.1917-DD.10.1917 ?
    DD.10.1917-DD.11.1917 ?
    DD.11.1917-DD.06.1918 ?
    DD.06.1918-DD.07.1918 Vanguard Commander, Chelyabinsk Group, Siberian Theatre of Operations
    DD.07.1918-DD.08.1918 hospital care
    DD.08.1918-DD.09.1918 Town Major, Chelyabinsk
    DD.09.1918-DD.03.1919 Commander, 4th Czechoslovak Rifle Regiment, Siberian Theatre of Operations
    DD.03.1919-DD.07.1920 ?
    DD.07.1920-DD.11.1920 ?
    DD.11.1920-DD.12.1920 ?
    DD.12.1920-DD.04.1921 ?
    DD.04.1921-DD.10.1921 ?
    DD.10.1921-DD.09.1923 ?
    DD.10.1923-DD.12.1923 ?
    DD.12.1923-DD.05.1926 ?
    DD.05.1926-DD.11.1926 ?
    DD.11.1926-DD.12.1931 ?
    DD.12.1931-DD.10.1934 ?
    DD.10.1934-DD.09.1938 ?
    DD.09.1938-DD.11.1938 Commander, Border Area 39
    DD.11.1938-DD.03.1939 Town Major, Bratislava
    Vyznamenání:
    Awards:
    Datum udělení
    Date of Issue
    Stužka
    Ribbon
    Název
    Name
    Poznámka
    Note


    DD.MM.1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    Czechoslovak War Cross 1914-1919
    Československý válečný kříž 1914-1919
    -


    DD.MM.1920
    Válečný kříž
    Croix de Guerre
    Croix de Guerre
    -


    DD.MM.1920
    Válečný záslužný kříž
    War Merit Cross
    Croce al Merito di Guerra
    -


    DD.MM.1920
    Řád Sokola - s meči
    Order of Falcon with Swords
    Řád Sokola - s meči
    -


    DD.MM.1920
    Československá revoluční medaile
    Czechoslovak Revolutionary Medal
    Československá revoluční medaile
    -


    DD.MM.1921
    Medaile vítězství
    Victory Medal
    Medaile vítězství
    -


    DD.MM.1924
    Řád Čestné legie 5. třída
    Order of Legion of Honour 5th Class
    Ordre de la Légion d'Honneur Chevalier
    -
    Rumunská spojená knížectví [1861-1881] / United Principalites of Romania [1861-1881]

    DD.MM.1925
    Řád Rumunské hvězdy 3. třída
    Order of Star of Romania 3rd Class
    Ordinul Steaua României Comandor
    -


    DD.MM.1925
    Řád Sv. Sávy 3. třída
    Order of St. Sava 3rd Class
    Орден Светог Саве 3. ред
    -


    DD.MM.1925
    Řád polského znovuzrození 3. třída
    Order of Polonia Restituta 3rd Class
    Order Odrodzenia Polski III Klasa
    -


    DD.MM.1926
    Řád bílého orla 3. třída
    Order of White Eagle 3rd Class
    Орден белог орла 3. cтепен
    -


    DD.MM.1946
    Československý válečný kříž 1939
    Czechoslovak War Cross 1939
    Československý válečný kříž 1939
    -


    DD.MM.1946
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy" II. stupeň
    Medal for Merit 2nd Class
    Československá vojenská medaile "Za zásluhy"" II. stupeň
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    Zpracováno na základě grantu Ministerstva obrany ČR a Občanského sdružení valka.cz

    Vojenský ústřední archiv, fond Kvalifikační listiny vojenských osob
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9739#367249Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Přikládám podobenku Miloše Žáka, legendárního velitele 3. roty 1. sam. úderného praporu čs. vojska na Rusi.
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9739#36858Verze : 0
    Avatar
    Divizní generál Miloš Žák

    Jedním z nejvýznamnějších veteránů obou světových válek byl divizní generál Miloš Žák, narozený 11. června 1891 v Brně, pří­slušný do Boskovic. Miloš Žák maturoval v roce 1910 v Brně a ode­šel poté na českou filozofickou fakultu do Prahy. Tady strávil dva semestry a nakonec zakotvil na německé právnické fakultě ve Vídni. Tady ho zastihlo i vypuknutí války.

    Jako vycvičený vozatajec (jako jednoročník dobrovolník byl v l. 1912-13 školen v Risanu a Mostaru) byl již v srpnu 1914 poslán na srbskou frontu. S 16. vozatajskou divizí byl poté nasazen na italském bojiš­ti (od dubna 1915 do května následujícho roku), kde byl i dvakrát zraněn. Po prodělaném kursu se stal velite­lem roty a v r. 1916 byl střídavě v poli a v nemocnici na ruském bojišti. V lednu 1917 byl těžce zraněn do levé nohy a 2. července pak zajat. V té době byl již záložním nadporučíkem rakouské armády. Ihned po zajetí byl přidělen k ruskému 8. armád­nímu sboru jako styčný důstojník pro zajatecký tábor v Dárnici u Kyjeva.

    Do činné služby byl zařazen v srpnu 1917 u 5. střeleckého pluku. Od 8. srpna byl pak zařazen do služby u 5. střeleckého pluku čs. vojska na Rusi. Prošel školením v Borispolu, kde se stal posléze instruktorem úderné taktiky. V listopadu 1917 byl v hodnos­ti štábního kapitána odvelen jako velitel 3. úderné roty k 7. střeleckému pluku. Byl pověřen velením vlaku štá­bu 2. čs. divize, v němž cestovali i členové odbočky Národní rady na Rusi. Podílel se významnou měrou na dobytí Petropavlovska, Trojicku, v bojích u Kuzina a Chrompiku byl těžce raněn střepinami do pravé strany těla i nohy. Ještě ne­doléčený se stal velitelem obrany Jekatěrinburgu a nakonec celé východouralské skupiny.

    V srpnu 1918 již byl podplukovníkem čs. legií a jako takový se stal 13. září velitelem 4. střeleckého pluku Prokopa Velikého. Jmenováním ze 13. března 1919 byl určen náčelníkem štábu 1. střelecké divize a konečně náčelníkem štábu celého čs. předvoje na Sibiři. Měl výrazný podíl na porážce atamana Semjonova a na zajištění bajkalských tunelů na Magistrále pro naše vojsko. Rusko opustil v únoru 1920 jako velitel 18. lodního transportu na lodi Sheridan. Na cestě byl od 28. února do 15. května 1920.

    V květnu 1920 byl již pplk. Miloš Žák opět ve vlasti, a to jako náčelník štábu ruských divizí a konečně jako náčelník štábu 1. divize dislokované v Praze. Z jeho další vojenské kariéry jen základní mezníky. Na konci roku 1920 byl po nějakou dobu zástupcem náčelníka generálního štábu čs. branné moci. Prošel pak funkcemi velitele 13. a 24. pěší brigády. V roce 1921 za mobilizace proti Maďarsku byl spojovacím důstojníkem u hlavního štábu jihoslovenské armády. Po vykonaných studiích na Vysoké válečné škole v Paříži (1921-23) a stáži u štábu francouzského 9. armádního sboru a ve 2. (zpravodajském) oddělení francouzského ministerstva války se na základě získaných zkušeností stal v r. 1923 přednostou zpravodajského odděle­ní Hlavního štábu MNO. V roce 1924 dosáhl hodnosti plukovníka gene­rálního štábu a vedl naši vojenskou misi v Rumunsku. V letech 1926-31 velel 20. pěší brigádě v Nitře, přičemž byl r. 1929 povýšen do hodnosti brigádního generála. V letech 1931-34 byl velitelem 17. pěší brigády v Bratislavě a posléze ve­litelem 9. divize tamtéž.

    Na počátku roku 1938 dosáhl Miloš Žák hodnosti divizního generála. V mobilizaci 1938 byl velitelem hraniční ob­lasti č. 390 - Galanta. Situace 2. republiky jej uvedla do zají­mavé funkce zástupce čs. hlavního velitele u slovenské vlády. Zůstal posádkovým velitelem v Bratislavě až do 14. března, pak se musel vrátit do Prahy a obdržel dovolenou. Na podzim 1939 byl ur­čen do služby na ministerstvu spravedlnosti a stal se generálním inspektorem protektorátního vězeňství. K 1. lednu 1941 dobrovolně opustil službu a byl dán na dovolenou a pak do výslužby.

    Dne 15. května 1943 byl generál Žák, který se zapojil do činnosti Obrany národa, zatčen gestapem v sou­vislosti s procesem proti generálům Bílém a Eliášovi. Prošel pak řadou vězení (Praha, Šumperk, Brno, Vratislav, Drážďany) až po koncentrační tábor ve Flössenburku. Po třítýdenním pochodu smrti jej 4. května osvobodily americké jednotky u Heiligenkreuzu v Bavorech.

    Již v červnu se přihlásil do další činné služby a stal se velitelem 5. sboru se sídlem v Brně. Před únorem 1948 byl velitelem 3. vojenské oblasti (Brno) a konečně 1. oblasti (Praha). V únoru 1947 byl s plným platem dán na dovolenou a v dubnu 1948 přeložen do výslužby.

    Už 11. 9. 1948 byl souzen spolu se dvěma nižšími důstojníky. Byl obviněn, že na schůzi Ná­rodně socialistické strany kritizoval své penzionování a současně s tím vyzradil jména a funkce, čímž prozradil utajované skuteč­nosti. Tím spáchal zločin vojenské zrady a byl odsouzen do vězení na jeden rok nepodmíněně se zostřením jednou týdně tvrdým ložem.

    Po propuštění se dlouho nedočkal rehabilitace, neboť jeho zločin byl charakterizován jako prozrazení utajovaných skutečností. Teprve v roce 1968 byla křivda definitivně naprave­na a generál Žák rehabilitován. Dne 16. května 1970 v Praze zemřel.

    Divizní generál Miloš Žák byl nositelem celé řady našich i zahraničních vyznamenání. Kromě Čs. válečného kříže 1914-18 vlastnil i Čs. válečný kříž 1939. Byl jedním z prvních držitelů řádu M. R. Štefánika s meči a řady našich medailí. Francie mu udělila rytířský Řád čestné legie i Válečný kříž s palmou. Mezi jeho zahraniční vyznamenání patří i polský Bílý orel III. stupně a řád Polo­nia Restituta; jugoslávský komandérský kříž Řádu sv. Sávy; Řád rumunské koruny, ale také vysoké italské vyznamenání Croce di guerra al valore militare. Generál Žák byl i svými nadřízenými považován za přehnaně ctižádostivého a v do­sahování hodností a funkcí nevybíravého. Přesto byl velmi schop­ným vojákem, který svoje kvality prokázal nejen ve velitelských funkcích, ale i jako přímý účastník bojů.

    Libor Vykoupil
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9739#29775Verze : 0
    Avatar
    Pan generál byl nositelem :


    - Srbsko ( SHS ) Jugoslavie : Řád Bílého orla III. st.
    - Srbsko (SHS ) Jugoslavie : Řád Svatého Sávy
    - Polský Řád Polonia Restituta (stupeň z obrázku neumím určit )
    - Rumunský řád Koruny, z obrázku nevíme stupeň a další atributy ( meče? )
    - Italie : Válečný kříž 1918


    Jde tedy o běžné italské vyznamenání. Ochotně bych jeho vyznamenání zpracoval, ale z tak malého obrázku to nelze. Pokud máte někdo další podklady, rád zpracuji .


    Zcela chybí podklad k udělení ruských dekorací !Dále je zde předpoklad, že vlastnil i RU medaili Signum Laudis .
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/9739#371697Verze : 0