Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 324 příspěvků vloženo, 1417 editováno a 285 zmoderováno. Statistiky
Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

20. tanková divize [1940-1945]

20th Tank Division

20. Panzer-Division

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    20. tanková divize 20th Tank Division
    Originální název:
    Original Name:
    20. Panzer-Division
    Datum vzniku:
    Raised/Formed:
    15.10.1940
    Předchůdce:
    Predecessor:
    - -
    Datum zániku:
    Disbanded:
    08.05.1945
    Nástupce:
    Successor:
    - -
    Nadřízené velitelství:
    Higher Command:
    15.10.1940-DD.11.1940 ?
    DD.11.1940-16.11.1940 XXII. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.12.1940-16.11.1940 Tanková skupina 1
    DD.12.1940-DD.05.1941 XXXXVII. armádní sbor (motorizovaný)
    DD.05.1941-DD.07.1941 Tanková skupina 3
    DD.07.1941-24.07.1941 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
    24.07.1941-DD.01.1942 LVII. armádní sbor
    DD.01.1942-DD.02.1942 IX. armádní sbor
    DD.02.1942-DD.07.1942 XX. armádní sbor
    DD.07.1942-20.07.1942 XXXXVI. tankový sbor
    20.07.1942-09.08.1942 2. tanková armáda
    09.08.1942-20.08.1942 LIII. armádní sbor
    20.08.1942-22.08.1942 XXXXI. tankový sbor
    22.08.1942-21.09.1942 LIII. armádní sbor
    21.09.1942-03.10.1942 XXXXVII. tankový sbor
    03.10.1942-15.10.1942 2. tanková armáda
    15.10.1942-DD.12.1942 Hlavní velitelství pozemního vojska
    DD.12.1942-DD.01.1943 XXX. armádní sbor
    DD.01.1943-DD.02.1943 XXIII. armádní sbor
    DD.02.1943-DD.03.1943 9. armáda
    DD.03.1943-DD.04.1943 XXXXVI. tankový sbor
    DD.04.1943-DD.05.1943 XXXXI. tankový sbor
    DD.05.1943-DD.06.1943 2. tanková armáda
    DD.06.1943-DD.07.1943 XXXXI. tankový sbor
    DD.07.1943-DD.08.1943 XXXXVIII. tankový sbor
    DD.08.1943-DD.09.1943 2. tanková armáda
    DD.09.1943-DD.10.1943 XII. armádní sbor
    DD.10.1943-DD.11.1943 XXIII. armádní sbor
    DD.11.1943-DD.12.1943 3. tanková armáda
    DD.12.1943-DD.02.1944 IX. armádní sbor
    DD.02.1944-DD.03.1944 LIII. armádní sbor
    DD.03.1944-DD.04.1944 LV. armádní sbor
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXXV. armádní sbor
    DD.05.1944-DD.07.1944 Hlavní velitelství pozemního vojska
    DD.07.1944-DD.08.1944 Skupina armád Střed
    DD.08.1944-DD.09.1944 LVII. tankový sbor
    DD.09.1944-DD.10.1944 Fretter-Picova armádní skupina
    DD.09.1944-DD.10.1944 8. armáda
    DD.10.1944-DD.11.1944 Hlavní velitelství pozemního vojska
    DD.11.1944-DD.12.1944 3. tanková armáda
    DD.12.1944-DD.02.1945 Skupina armád Střed
    DD.02.1945-DD.04.1945 XVII. armádní sbor
    DD.04.1945-DD.05.1945 XXXX. tankový sbor
    DD.05.1945-08.05.1945 4. tanková armáda
    15.10.1940-DD.11.1940 ?
    DD.11.1940-16.11.1940 XXII Army Corps (motorized)
    DD.12.1940-16.11.1940 1st Tank Group
    DD.12.1940-DD.05.1941 XXXXVII Army Corps (motorized)
    DD.05.1941-DD.07.1941 3rd Tank Group
    DD.07.1941-24.07.1941 XXXIX Army Corps (motorized)
    24.07.1941-DD.01.1942 LVII Army Corps
    DD.01.1942-DD.02.1942 IX Army Corps
    DD.02.1942-DD.07.1942 XX Army Corps
    DD.07.1942-20.07.1942 XXXXVI Tank Corps
    20.07.1942-09.08.1942 2nd Tank Army
    09.08.1942-20.08.1942 LIII Army Corps
    20.08.1942-22.08.1942 XXXXI Tank Corps
    22.08.1942-21.09.1942 LIII Army Corps
    21.09.1942-03.10.1942 XXXXVII Tank Corps
    03.10.1942-15.10.1942 2nd Tank Army
    15.10.1942-DD.12.1942 High Command of the Army
    DD.12.1942-DD.01.1943 XXX Army Corps
    DD.01.1943-DD.02.1943 XXIII Army Corps
    DD.02.1943-DD.03.1943 9th Army
    DD.03.1943-DD.04.1943 XXXXVI Tank Corps
    DD.04.1943-DD.05.1943 XXXXI Tank Corps
    DD.05.1943-DD.06.1943 2nd Tank Army
    DD.06.1943-DD.07.1943 XXXXI Tank Corps
    DD.07.1943-DD.08.1943 XXXXVIII Tank Corps
    DD.08.1943-DD.09.1943 2nd Tank Army
    DD.09.1943-DD.10.1943 XII Army Corps
    DD.10.1943-DD.11.1943 XXIII Army Corps
    DD.11.1943-DD.12.1943 3rd Tank Army
    DD.12.1943-DD.02.1944 IX Army Corps
    DD.02.1944-DD.03.1944 LIII Army Corps
    DD.03.1944-DD.04.1944 LV Army Corps
    DD.04.1944-DD.05.1944 XXXV Army Corps
    DD.05.1944-DD.07.1944 High Command of the Army
    DD.07.1944-DD.08.1944 Army Group Centre
    DD.08.1944-DD.09.1944 LVII Tank Corps
    DD.09.1944-DD.10.1944 Army Group Fretter-Pico
    DD.09.1944-DD.10.1944 8th Army
    DD.10.1944-DD.11.1944 High Command of the Army
    DD.11.1944-DD.12.1944 3rd Tank Army
    DD.12.1944-DD.02.1945 Army Group Centre
    DD.02.1945-DD.04.1945 XVII Army Corps
    DD.04.1945-DD.05.1945 XXXX Tank Corps
    DD.05.1945-08.05.1945 4th Tank Army
    Dislokace:
    Deployed:
    15.10.1940-DD.05.1941 Erfurt, ? /
    19.06.1941-22.06.1941 Suwałki, ? /
    DD.10.1944-DD.10.1944 Arys, Truppenübungsplatz Arys /

    Velitel:
    Commander:
    13.11.1940-10.09.1941 Stumpff, Horst (General der Panzertruppe)
    10.09.1941-14.10.1941 Bismarck, Georg von (Generalleutnant)
    14.10.1941-01.07.1942 Thoma, Wilhelm Josef Ritter von (General der Panzertruppe)
    01.07.1942-01.10.1942 Düvert, Walther (Generalleutnant)
    01.10.1942-05.05.1943 Lüttwitz, Heinrich Freiherr von (General der Panzertruppe)
    05.05.1943-01.01.1944 Kessel, Mortimer von (General der Panzertruppe)
    01.01.1944-07.02.1944 Marcks, Werner (Generalleutnant)
    07.02.1944-06.11.1944 Kessel, Mortimer von (General der Panzertruppe)
    06.11.1944-08.05.1945 Oppeln-Bronikowski, Hermann von (Generalmajor)
    Náčelník štábu:
    Chief of Staff:
    15.10.1940-11.08.1941 Gersdorff, Curt-Ulrich von (Major)
    11.08.1941-01.10.1942 Staedke, Helmut (Oberstleutnant)
    01.10.1942-25.10.1943 Bruns, Rolf (Oberstleutnant)
    25.10.1943-25.08.1944 Schöneich, Hans (Oberstleutnant)
    25.08.1944-08.05.1945 Bittl, Norbert (Major)
    Podřízené jednotky:
    Subordinated Units:
    Automaticky vyplněné položky:
    15.10.1940-26.04.1943 Tankový pluk 21
    22.10.1940-DD.08.1944 Oddíl stíhačů tanků 92
    01.11.1940-05.07.1942 20. střelecká brigáda
    05.07.1942-DD.MM.1943 20. brigáda tankových granátníků
    01.04.1943-DD.08.1944 Tankový průzkumný oddíl 20
    26.04.1943-DD.06.1944 Tankový oddíl 21
    DD.MM.1943-DD.06.1944 Pluk tankových granátníků 112
    DD.MM.1943-DD.06.1944 Pluk tankových granátníků 59
    15.10.1944-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 112
    DD.10.1944-08.05.1945 Oddíl stíhačů tanků 92
    DD.10.1944-08.05.1945 Pluk tankových granátníků 59
    DD.10.1944-08.05.1945 Tankový pluk 21
    DD.10.1944-08.05.1945 Tankový pluk 21
    DD.10.1944-08.05.1945 Tankový průzkumný oddíl 20
    27.01.1945-DD.MM.RRRR Oddíl těžkých stíhačů tanků 88

    Ručně vyplněné položky:
    15.10.1940-08.05.1945 Divizní jednotky 92
    Automatically linked items:
    15.10.1940-26.04.1943 21st Tank Regiment
    22.10.1940-DD.08.1944 92nd Tank Destroyer Battalion
    01.11.1940-05.07.1942 20th Rifle Brigade
    05.07.1942-DD.MM.1943 20th Tank Grenadier Brigade
    01.04.1943-DD.08.1944 20th Tank Reconnaissance Battalion
    26.04.1943-DD.06.1944 21st Tank Battalion
    DD.MM.1943-DD.06.1944 112th Tank Grenadier Regiment
    DD.MM.1943-DD.06.1944 59th Tank Grenadier Regiment
    15.10.1944-08.05.1945 112th Tank Grenadier Regiment
    DD.10.1944-08.05.1945 20th Tank Reconnaissance Battalion
    DD.10.1944-08.05.1945 21st Tank Regiment
    DD.10.1944-08.05.1945 21st Tank Regiment
    DD.10.1944-08.05.1945 59th Tank Grenadier Regiment
    DD.10.1944-08.05.1945 92nd Tank Destroyer Battalion
    27.01.1945-DD.MM.RRRR 88th Heavy Tank Destroyer Battalion

    Manually added items:
    15.10.1940-08.05.1945 Division Units 92
    Čestný název:
    Honorary Name:
    -
    -
    Vyznamenání:
    Decorations:
    -
    Poznámka:
    Note:
    - -
    Zdroje:
    Sources:
    http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; http://www.feldgrau.com/ ; http://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; http://www.axishistory.com/ ; http://www.wikipedia.org/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3818#462648Verze : 2
    MOD
    Avatar
    20. Panzer-Division
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3818#40260Verze : 0
    MOD
    Avatar
    Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 20. Panzer Division:




    Franz Begemann 12/19/1943
    Adolf Bischoff 3/12/1944
    Fritz Brutscher 1/22/1943
    Rudolf Demme 8/14/1943
    Helmut Harnack 1/17/1942
    Helmut Harth 1/22/1943
    Kurt Haude 11/24/1943
    Helmut Heutling 8/22/1943
    Valentin Jung 12/28/1943
    Bruno Kahl 2/8/1943
    Mortimer Kessel 12/28/1943
    Helmut Klemann 10/28/1944
    Fritz Kollmann 10/6/1944
    Gerhard Kraft 2/23/1944
    Heinrich Luettwitz 5/27/1942
    Berndt-Joachim Maltzahn 2/14/1945
    Kurt Nadewitz 1/1/1944
    Werner Nebe 12/14/1941
    Johann Rieger 3/26/1944
    Karl-Heinz Schade 9/12/1944
    Hans Schoeneich 8/12/1944
    Paul Schulze 12/30/1943
    Ulrich Siegeler 3/20/1945
    Herbert Simon 7/24/1941
    Günther Stettin 1/24/1944
    Wilhelm Thoma 12/31/1941
    Hermann Valle 12/31/1941
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/3818#40271Verze : 0
    MOD