Zádor

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč Chci přispět
Za posledních 7 dní bylo 411 příspěvků vloženo, 1477 editováno a 289 zmoderováno. Statistiky
22.9.2018 - Praha - Sraz k 20. narozeninam valka.cz | Vývoj a novinky na tomto fóru + hlášení chyb

Zádor

okr. Rimavská Sobota

    Avatar
     
    Název:
    Name:
    Zádor Zador
    Originální název:
    Original Name:
    Zádor
    Další názvy:
    Other Names:
    (1327) Zadorhaza, (1920) Zádorčie, (1927) Zádor, maďarsky Zádorháza.
    Nižší územní celek:
    Lower Administrative Area:
    okres Rimavská Sobota Rimavská Sobota District
    GPS souřadnice:
    GPS Coordinates:
    48°19'17.13"N 20°14'29.14"E
    Místní části:
    Local Municipalities:
    -
    První písemná zmínka:
    First Written Reference:
    1327
    Vojenské objekty:
    Military Objects:

    Obec patrila do stavebného úseku VI. zboru RS-II Číž. Dňa 18.8.1937 bolo zadaných a neskôr vybudovaných 61 objektov. Do dnešného dňa sa nezachovali žiadne objekty, všetky boli zničené a vačšina z nich aj zahladená.
    Úsek pozostával zo súvislej dvojsledovej línie. Začínal severne od železničnej trate u samoty Kacagó (dnes je tu železničná zastávka Orávka), kde nadväzoval na úsek RS-I Jesenské a pokračoval severovýchodným smerom medzi obcami Ivanice a Zádor, prekonal údolie Tešky a končil severovýchodne od kóty Lúčka 272m, južne od obce Rumince, kde už naväzoval úsek RS-IV Tornaľa.
    Úsek opäť zosilňoval samostatný sled, tvorený clonou 18 objektov pre bočnú paľbu, doplnených piatimi objektmi pre ďalekú čelnú paľbu na línii Rimavská Seč - Číž - kóta Križan 196m (severně od obce Lenartovce) - Chanava a končil na brehu rieky Slaná asi 2 km východne od kóty Lúčka 272 m.
    Objekty ľahkého opevnenia vz. 37 boli typu: A-120, A-140, A-160, A-180, A-200, B1-80, B1-90, B2-80, B2-90, B2-80, B2-100 a objekty ľahkého opevnenia vz. 36 typ E.
    Památky:
    Historical Sights, Places of Interest:
    -
    Muzea:
    Museums:
    - -
    Osobnosti:
    Personalities:
    Dislokované jednotky:
    Garrisoned Units:
    Datum od
    Date from
    Datum do
    Date to
    Jednotka
    Unit
    Stát
    Country
    Průmyslové podniky:
    Industry:
    Vlajka:
    Banner:
    -
    Znak:
    Coat of Arms:
    Poznámka:
    Note:
    V rokoch 1938-1944 bola obec pripojená k Maďarsku.
    Zaniknuté obce v okolí: Čomošovo (1423), Ivanovo (1402).
    -
    Zdroje:
    Sources:
    www.e-obce.sk ; http://www.zador.ocu.sk/
    URL : https://forum.valka.cz/topic/view/141955#459699Verze : 0
    MOD